Bioloogia kursus gümnaasiumiõpilastele

3. Elu organiseerituse tasemed

Elu oma mitmekesisuse ulatusega on  raskesti hoomatav ja uuritav ning seetõttu on elu ilmingud jaotatud keerukuse tasemete alusel järgmistesse kategooriatesse, mis võimaldavad kitsendada ja piiritleda uurimisvaldkondi:

Organiseerituse tase Taseme iseloomustus Uuriv teadusharu
aatomid Ei ole elus keemia ja füüsika
molekulid pole elus, kuid on nn. biomolekulid (sahhariidid, lipiidid, valgud, nukleiinhapped), mida leidub vaid elusorganismides, eluslooduse esmane organiseerituse tase molekulaarbioloogia ja molekulaargeneetika
organellid aku koostisosad – tuum, mitokondrid, ribosoomid, rakumembraan jne. rakubioloogia ehk tsütoloogia
rakud eluslooduse esmane kõigi elu tunnustega tase rakubioloogia ehk tsütoloogia
koed sarnase päritoluga, ehitusega ja ülesandega rakud koos rakuvaheainega histoloogia
organid kindla ülesandega kudede kogum anatoomia, füsioloogia, geneetika ja ökoloogia erinevad harud
organsüsteemid ehk elundkonnad kindla ülesandega organite kogum anatoomia ja füsioloogia
organismid üherakulised või hulkraksed anatoomia ja füsioloogia
populatsioonid Liigisisene üksus, st sama liiki organismid teatud maa-alal teatud ajal populatsiooniökoloogia
liigid Sarnase ehituse, geneetika, talitluse ja levilaga samal ajal elavad organismid  liigi anatoomia, õkoloogia, geneetika, etoloogia (käitumisteadus) jne.
ökosüsteem Elusorganismid koos eluta looduse komponentidega ühel alal ökoloogia
biosfäär Maad ümbritsev elu sisaldav kiht. Kõige kõrgem eluslooduse organiseerituse tase globaalökoloogia

Täiendav info ja enesekontrolli harjutusülesanded:

Eluslooduse organiseerituse tasemed: https://vara.e-koolikott.ee/taxonomy/term/3528

Lisaks vaata videot:

Videoõps „Eluslooduse organiseerituse tasemed“ https://www.youtube.com/watch?v=-X4KTK88IjM

Oluline info, mida meelde jätta:

Mille poolest erinevad elusad asjad mitteelulistest asjadest?

• Kõik looduses, elusad või mitte, koosnevad samadest ehitusplokkidest: aatomitest, mis ühinevad molekulideks.
  • Tänapäeva looduses moodustavad ainult elusolendid keerulisi biomolekule süsivesikuid, lipiide, valke, DNA-d ja RNA-d jt.  Elu saab ainulaadsed omadused, kui need molekulid organiseeruvad rakkudeks.
  • Elu kõrgemate organiseerituse tasemete hulka kuuluvad hulkraksed organismid, populatsioonid, liigid, kooslused, ökosüsteemid ja biosfäär.
  • ühesuunaline energiavoog ja toitainete ringlus säilitavad  elukorralduse.
  • organismid tajuvad ja reageerivad nii enda sees kui ka väljaspool mõjuvatele  keskkonnatingimustele.
  • nad kohanevad, hoides oma sisekeskkonna tingimused rakkude ellujäämiseks soodsas vahemikus – seda protsessi nimetatakse homöostaasiks.
  • kõik organismid kasutavad arenguks, kasvuks ja paljunemiseks DNA-s salvestatud pärilikku infot, mille nad on pärinud oma vanematelt. DNA on organismide vaheliste sarnasuste ja erinevuste aluseks.