Bioloogia kursus gümnaasiumiõpilastele

1. Elu tunnused

Bioloogia uurimisobjektiks on elu, mida ei olegi nii lihtne defineerida, sest esmapilgul jäävad olulised elu tunnused silmale nähtamatuks, nt DNA kui elusorganismide ülesehitamiseks vajalik info, elu kui süsiniku keemial põhinev ja vett vajav süsteem jne. Elus ja eluta objektide eristamiseks saab tugineda elu tunnustele, mida on kirjeldatud järgmises tabelis.

Elu tunnus Kirjeldus
Rakuline ehitus

Rakk on kõikide organismide väikseim ehituslik ja talitluslik osa, mis on võimeline ümbritseva elukeskkonnaga suheldes  iseseisvalt elama.

Organismid on kas üherakulised (nt bakterid ja seened) või hulraksed (nt taimed ja loomad).

Keeruline organiseeritus Organismide ning nende osade keeruline ehitus, talitlus ja regulatsioon
Aine- ja energiavahetus Toitumine, hingamine ja eritamine tagavad aine- energiavahetuse väliskeskkonna ja organismi vahel.
Stabiilne sisekeskkond – homöostaas Organismi normaalseks elutegevuseks on vajalik püsiv keemiline koostis, püsiv pH (happesus) ning püsisoojastel püsiv temperatuur, mis tagatakse ainevahetuse regulatsiooni kaudu.
Paljunemine Organismid paljunevad kas suguliselt (isas- ja emassugurakkude abil) või mittesuguliselt  (pooldumine, eostega, vegetatiivselt kehaosade abil).
Kasvamine ja arenemine Organismid muutuvad oma elu jooksul. Kasvamisel toimuvad kvantitatiivsed ja arenemisel  kvalitatiivsed muutused organismis. Kujunevad uued sise- ja välistunnused, toimub kohanemine keskkonnaga. Areng kas otsene või moondeline.
Reageerimine keskkonnale  Vastavalt keskkonnast saadud infole organismid reageerivad sellele, et paremini kohaneda elutingimustega. Ainuraksed võtavad infot vastu spetsiaalsete retseptormolekulidega ning hulkraksetel loomorganismidel on retseptorrakud või meeleorganid. (nt häbelik mimoos tõmbab oma lehed puudutamisel kokku).
Pärilikkus ja muuutlikkus

Pärilikkus väljendub geenide edasikandumises vanematelt järglastele, mis tagab, et vanemate tunnused kantakse üle järglastele.

Muutlikkus on organismide võime muutuda ja üksteisest erineda liigi piires, mis tagab, et järglased on vanematest erinevad.

Evolutsioneerumise võime Liikide päritavad tunnused muutuvad tänu olelusvõitlusele ja looduslikule valikule pöördumatult ajas. Lihtsamatest organismidest arenevad järk-järgult keerukamad organismid.
Surm Surm on elu eelduseks nii aineringe kui elu lõpu kontekstis, sest elusorganismi elu lõpeb alati surmaga, mis sõltub organismi geneetilisest infost ja keskkonnast.

Täiendav info ja enesekontrolli harjutusülesanded

Elu tunnused: https://vara.e-koolikott.ee/taxonomy/term/3527

Lisaks vaata videot