Erinevad autentimisviisid

Sõrmejäljega autentimine

<img class="alignnone wp-image-28" style="margin: 4px; float: right;" src="https://sisu.ut.ee/wp-content/uploads/sites/248/er_pilt_fingerprint-2027374_640.png" title="Sõrmejälg
n[val=Allikas href=https://pixabay.com/en/crime-evidence-fingerprint-forensic-2027374/]” alt=”Sõrmejälg”>Mõnedest sülearvutitest ja nutiseadmetest võib leida sõrmejäljelugeja. Nendes seadmetes on võimalik kasutada sõrmejälge näiteks seadmesse sisse logimiseks.

Sülearvutil, millel on olemas sõrmejäljelugeja, saab sõrmejäljelugeja sisse lülitada valides:

  • Start > Sätted (Settings) > Kontod (Accounts) > Sisselogimisvalikud (Sign-in options) > Windows Hello > Sõrmejälg (Fingerprint) > Häälestamine (Set up) > jälgi juhiseid.

Alates Android 6.0 versioonist on sõrmejälje tuvastamise funktsionaalsus nutiseadmes olemas ja toimib, kui on olemas sõrmejäljelugeja. Sõrmejäljega seadme avamise sisselülitamine võib seadmetel toimuda erinevalt.

  • Seaded > Turvalisus > Sõrmejälg
  • või otsi Seadete alt märksõna sõrmejälg või fingerprint.
  • Jälgi juhiseid (Ventura, 2016)

Infot Apple nutiseadmetes sõrmejäljelugeja kasutuselevõtuks leiad Apple toe lehelt (Apple, 2017).

Uuemates nutiseadmetes olevat sõrmejälje infot hoitakse eraldi protsessori juures turvaalas. Seega sõrmejäljeinfo seadmest välja ei lähe.

Sõrmejäljelugeja suurimaks eeliseks võib tuua selle, et seda on mugav kasutada. Sa ei pea parooli meeles pidama, et ennast autentida. Samuti võib eeliseks tuua, et sel viisil autentimine toimub suhteliselt kiiresti. 

Sõrmejäljelugejal on mitmeid eeliseid.

  • Sõrmejälge ei saa samamoodi ära arvata nagu parooli.
  • Erinevalt parooli sisestamisest võib sõrmejäljega autentimist igaüks pealt vaadata ja filmida.
  • Sa ei saa oma sõrmejälge üles kirjutada nagu parooliga kiputakse tegema.
  • Sa ei saa sõrmejälge ära unustada nagu parooli. 

Turvaohud

Paraku nagu iga turvatehnoloogiaga pole ka sõrmejäljelugeja 100% turvaline. Sõrmejälgi on võimalik siiski võltsida sõrmejäljelugejate jaoks, aga see nõuab juba olulist pingutust ja motivatsiooni pahalase poolt. Näiteks võib sõrmejälje konstrueerida inimese poolt pinnale jäetud näpujäljest. Samuti on ohuks tänapäeval kõrgete megapikslite arvuga fotoaparaadid, millega on mõõdukast kaugusest võimalik teha pilt näpu otsas olevast sõrmejälje mustrist.

Ohuks on ka see, et sõrmejälje tuvastamise andmed võivad nutiseadmest lekkida. 

Kokkuvõte

Sõrmejälge võib soovitada kasutada nutiseadmesse ja arvutisse sisselogimiseks, kuid arvestada tuleb, et sõrmejälg võib olla nõrgem kui pikk parool või PIN-kood.

Olulistesse kohtadesse sisselogimiseks võib sõrmejälge kasutada teise faktorina.

Kas Sinu sülearvutil või nutiseadmel on sõrmejäljelugeja? Kui jah, siis kas Sul oleks otstarbekas see kasutusele võtta?