Selleks et mõista, kuidas TI tööriistu kasutada, tuleb kõigepealt aru saada, mismoodi toimivad viibad ja kuidas neid parimal viisil kirjutada. Alles seejärel saab vaadata, millised on head TI kasutamise viisid või kuidas leida oma igapäevatöö jaoks eesmärgipäraseid kasutusviise.
Tekstiroboteid saab kasutada väga erinevate ülesannete täitmiseks. Igas valdkonnas on välja kujunenud või hakkab välja kujunema oma stiil ja parimad võtted tekstirobotite kasutamiseks. Samas kehtivad pea kõigis valdkondades üldised viiba kirjutamise soovitused, et tekstirobot annaks parima võimaliku tulemuse.
Viip on tekst, mille kasutaja sisestab tekstirobotisse ja mille põhjal tekstirobot ennustab kõige tõenäolisema vastuse.
Viip peab olema üheselt mõistetav, konkreetne, võimalikult täpne ning kirjutatud korrektses keeles.
Viip on tekst, mille kasutaja sisestab tekstirobotisse ja mille põhjal tekstirobot ennustab kõige tõenäolisema vastuse. Praegu, st aastal 2024, on tekstirobotid juba väga targad ja suudavad hästi ennustada, mis on tõenäoline vastus näiteks viibale “Anna mulle mõtteid, kuidas kirjutada essee tarbijakäitumise teemal”. Kuna tekstiroboti vastused ka lihtsale viibale on tihti üsna head, siis on kerge jääda mugavaks ja viipa mitte optimeerida. On aga terve hulk hästi toimivaid viiba täiustamise võtteid, mis tagavad veelgi täpsema tulemuse.
Viiba keel ja stiil on sama olulised kui viiba tehnilised osad. Praegu on kõik tekstirobotid ehitatud suurtele keelemudelitele, mis “mõtlevad” inglise keeles (mõtlemine on ainult üldkeelne väljend keelemudelite toimimise kohta, sest tegelikult need ei mõtle klassikalises inimlikus tähenduses, vaid lihtsalt arvutavad). Kuigi keelemudelid saavad aru paljudest keeltest ja suudavad ka eri keeltes vastata, siis kõige täpsemad tulemused saab praegu siiski viipa inglise keeles sisestades (saadud ingliskeelse tulemuse võid alati TI rakenduse abil vajalikku keelde tõlkida.)
Lisaks keelele peab viip olema üheselt mõistetav, konkreetne, võimalikult täpne ning kirjutatud korrektses keeles. Mida ladusam ja mida viisakamas stiilis viip esitada, seda suurema tõenäosusega saab võimalikult hea vastuse. Kuna tekstirobot ennustab kõige tõenäolisema jätku, tuginedes sisestatud viiba tekstile, siis viiba hea stiil annab üldiselt sama hea stiiliga vastuse.
Viiba osad on roll, eesmärk, kontekst, sihtrühm, formaat, stiil, pikkus, näide.
Viip koosneb kindlatest osadest, millest igaüks parandab tulemuse täpsust. Järgnevalt on toodud olulisemad viiba osad.
Roll, kellena tekstirobot vastuse annab. Kui määrata tekstirobotile konkreetne roll, annab see spetsiifilisema vastuse, sest oskab vastust koostades võtta arvesse kirjutaja eeldusi, näiteks
Eesmärk, näiteks
Kontekst, mille jaoks viipa kasutatakse. Näiteks kas koostad teksti või ülesannet ülikooli, ettevõtte, väikese maakooli, suure riigiasutuse vm jaoks.
Sihtrühm, kelle jaoks tekst või ülesanne luuakse, näiteks kas selleks on
Vastuse formaat, näiteks
Võid täpsustada ka soovitud teksti stiili, tooni jms, näiteks
Täpsusta, kui pikk peab vastus olema, näiteks
Lisaks nendele viiba osadele on alati kasulik anda tekstirobotile näiteid soovitud tekstist. Näited on kasulik lisada faili või veebilingina. Kui faile lisada ei saa, tasub kirjutada näitlikustavad tekstikatked viiba enda sisse. Seejuures ei ole mõtet kopeerida viiba aknasse liialt pikki tekstinäiteid, sest kõigil praegu kasutusel olevatel tekstirobotitel on viiba pikkusele ette antud kindlad piirid. Näiteks on Microsoft Copiloti tekstipiir ligikaudu 800 sõna, ChatGPT-3.5 puhul 3000 ja GPT-4o puhul 6000 sõna, Gemini puhul 6000 ja Claude’i puhul 6750 sõna. Need on ligikaudsed arvud, tegelik piirang oleneb sõnade pikkusest.
Viiba koostamise kõiki kasulikke samme ei ole võimalik ega ka mõttekas üles lugeda. Siin tuleb mängu iga inimese isiklik käekiri ja loovus. Näiteks ainuüksi rolli määramiseks on olemas lõputult sõnastusvariante. Siin on toodud vaid mõned enamlevinud variandid rolli määramiseks:
Tuleme tagasi eespool näitena kasutatud üldise viiba juurde: “Anna mulle mõtteid, kuidas kirjutada essee tarbijakäitumise teemal.” Võta lahti sulle sobiv tekstirobot, nt Copilot, ja proovi koostada optimaalne viip, lähtudes õppematerjalis toodud viiba osadest. Katseta 2−3 erinevat viipa. Milline annab kõige parema tulemuse?