Õppimine ja õpetamine tehisintellekti ajastul: kuidas kasutada tekstiroboteid õppetöös

Mittetekstilist sisu loovad rakendused

TI rakendused pakuvad hulgaliselt eri tüüpi sisu loomise võimalusi. Lisaks teksti genereerimisele saab neid kasutada abivahendina ka näiteks piltide, audio/muusika ja videote loomisel. Järgnevalt on toodud näiteid rakendustest, mis loovad tekstilise sisendi põhjal muud tüüpi sisu. Enamasti on head TI rakendused tasulised, kuid neid saab piiratud mahus siiski tasuta kasutada või testida. Vahel võib sellest täiesti piisata. Sel põhimõttel on valitud ka alljärgnevad rakendused.

Pildid

Pildirobot DALL•E 3 on sisse ehitatud ka ülikooli pakutavasse Microsoft Copilotisse. 

Tasuta saab kasutada näiteks pildiroboteid DALL•E 2 ja DALL•E 3. Viimane on sisse ehitatud ka ülikooli pakutavasse Microsoft Copilotisse. Oluline on meeles pidada, et need pildirobotid teevad vaid kunstilisi pilte, millel pole teksti. Seega ei sobi need skeemide ja tekstidega jooniste tegemiseks. Viibas tuleb ette anda pildil kujutatavad objektid, täpsustada taust ja stiil (nt pliiatsivisand, õlimaal või multifilm). Mida täpsemalt pilti robotile kirjeldada, seda parema tulemuse saab. Tulemus sõltub isegi sõnade järjekorrast viibas. 

Copilotis toimib visuaalne otsing. Kui klõpsata pildi lisamise nupul ja teha foto, viidata pildile veebiaadressiga või laadida pildifail üles, saab selle kohta küsimusi esitada. 

Adobe Firefly https://firefly.adobe.com on generatiivne TI tööriist, mis võimaldab luua vastavalt tekstilistele juhistele kvaliteetseid pilte. Firefly pakub mitmesuguseid funktsioone, mille hulgas on lisaks tekstist piltide loomisele ka generatiivne täitmine ja kujunduse kohandamine. Kasutajad saavad luua visuaale, muutes kompositsiooni, valgustust ja stiili vastavalt oma vajadustele.

Vivago https://vivago.ai/ abil saab lasta kirjelduse põhjal luua erinevaid pilte, sealhulgas portreesid ja maastikuvaateid. Rakendus genereerib mitu pildivarianti, mille hulgast saab kasutaja endale sobiva välja valida.

Autodraw https://autodraw.com/ on tasuta TI tööriist, mis aitab kiiresti ja lihtsalt joonistada. Kasutajad saavad luua alguses lihtsad sketšid, millele Autodraw pakub automaatset täiendust ja soovitusi, et muuta joonistused professionaalsemaks. See rakendus sobib suurepäraselt neile, kel pole erilist kunstiannet.

Napkin https://app.napkin.ai/ loob tekstipõhiste juhiste, pealkirja või sisu järgi tasuta erineva kujundusega skeeme.

Näited (klõpsa pildil):

Audio

Suno https://suno.com/about võimaldab lühikese kirjelduse põhjal luua soovitud rütmi, meloodia ja sõnadega kaheminutilisi laule. Kasutaja saab lasta TI-l lisaks meloodiale kirjutada ka lauluteksti, andes selleks ette märksõnad, või paluda luua ainult meloodia enda kirjutatud tekstile. Suno tasuta versioon pakub päevas kuni 50 krediiti, mis võimaldab luua kümmekond laulu. Krediiti juurde osta ei saa ja loodud laule ei tohi kasutada kommertseesmärkidel. Tasuta versioon sobib hästi, et teha esmast tutvust TI-muusikaga ja luua laule hobikorras.

Text To Speech Free https://ttsfree.com/text-to-speech/ abil saab tasuta muuta teksti loomulikuks kõneks. Toetatud on kõik enamlevinud keeled ja ka eesti keel. Tuleb vaid sisestada soovitud tekst, valida lisaks keelele ka hääl ja rakendus genereerib audiofaili, mida saab kuulata otse või MP3-na alla laadida.

NotebookLM https://notebooklm.google/ tasuta rakendus on mõeldud küll eelkõige selleks, et aidata hallata, analüüsida ja struktureerida mitmest allikast pärit infot, kuid nende dokumentide põhjal saab lasta luua ka ingliskeelse podcast’i.

Turboscribe https://turboscribe.ai/ transkribeerib audiofaili tekstiks. Päevas on võimalik tasuta transkribeerida kolm faili, igaüks kuni 30 minutit pikk (üles laadida saab ühe faili korraga). Transkriptsioon toimub madalama prioriteediga ehk pikema ooteajaga.

Video

invideo AI https://ai.invideo.io/ genereerib kasutaja sisestatud teema või idee alusel video, mis sisaldab skripti, häält, pilte ja klippe. Tasuta versiooni korral tuleb leppida rakenduse kasutatud piltide ja klippidega.

Vivago https://vivago.ai/ abil saab tekstilise kirjelduse alusel luua lisaks piltidele ka videoid (tasuta viiesekundilised klipid).

Esitlusslaidid

Gamma https://gamma.app võimaldab kiiresti ja lihtsalt luua oskuslikke slaidiesitlusi, mida saab ise muuta ja täiendada. Slaidide jaoks saab ette anda kas ainult pealkirja, valmis teksti või olemasolevad slaidid. Loodud esitlust saab kasutada otse rakenduse pilvest või eksportida endale PDF-failina. Tasuta versioon pakub 400 krediiti.

Slidesgo https://slidesgo.com rakenduses saab valida esitluse teema, tooni ja stiili, mille alusel TI genereerib esitluse. Tasuta versiooniga saab ka olemasolevaid slaide toimetada, sealhulgas kohandada teksti ja kujundust ning muuta värve. Esitluse saab eksportida endale PDF-failina.

Accept Cookies