Õppimine ja õpetamine tehisintellekti ajastul: kuidas kasutada tekstiroboteid õppetöös
Tekstirobotid
Praeguseks on TI turul populaarsust kogunud viis suurt rakendust, mis pakuvad kasutusmugavat vaadet. Nad kõik toimivad inimvestluse põhimõttel ning sobivad tekstide loomiseks, toimetamiseks ja tõlkimiseks. Erinevused seisnevad eelkõige sisendi ning väljundi vormis ja mahus ning seotuses teiste teenustega (nt pildirobot, otsingumootor jms). Lisaks neile on siin tutvustatud veel mõnda kasulikku tekstirobotit.
Microsoft Copilot
Veebiaadress: https://copilot.microsoft.com/
Microsoft ise nimetab Copilotit “sinu igapäevaseks TI kaaslaseks, mis pakub veebis TI-l põhineva vestluse pidamise võimalust”. Tartu Ülikooli töötajad ja üliõpilased saavad kasutada Microsoft Copiloti TI-l põhineva tekstiroboti ettevõtetele mõeldud versiooni (ChatGPT 4 + DALL·E 3), mis kindlustab, et vestlustes kasutatavad andmed on kaitstud ega leki väljapoole organisatsiooni. Mugava kasutajaliidese kaudu on võimalik TI-ga vestelda ning valida erinevate vastamisstiilide vahel. Microsoft Copilot on integreeritud Edge’i ja Chrome’i laiendustega. Kasutaja saab anda sisendi tekstina ja failina (nt .doc, .xls, .pdf). Pildifaili tekstirobotisse laadida pole võimalik, kuid väljundiks saab olla nii tekst, pildid kui ka tabelid. Sisend on maksimaalselt 2000 tähemärki ja väljund kuni 8000 tähemärki.
Vaata TÜ IT osakonna videot tekstiroboti Microsoft Copilot kasutamise kohta.
Tehnilisema lahendusena on ülikooli liikmetele loodud võimalus kasutada Azure OpenAI API teenust, mis tugineb OpenAI GPT-3.5 Turbo, GPT-4o ja GPT-4o Turbo keelemudelitele. Need on tuntud oma võime poolest genereerida sisu, teha mahukatest andmetest kokkuvõtteid, teostada semantilisi otsinguid, tõlkida loomulikku keelt koodiks jpm. Niisiis võimaldab ka Azure OpenAI API TI-ga suhelda, ent seda saab teha oma rakenduse või kasutajaliidese kaudu. Vaata lähemalt IT osakonna Azure OpenAI API juhendit.
Microsoft 365 Copilot on integreeritud TI tööriist, mis töötab erinevates Microsoft Office’i rakendustes, nagu Word, Excel, Teams jt. See pakub soovitusi, loob sisu ja aitab ülesandeid automatiseerida. 3. oktoobri 2024 seisuga puudub veel teenusel eesti keele tugi (Microsoft Copiloti toetatud keeled).
GitHub Copilot on abiline tarkvaraarendajatele, kes soovivad kasutada TI võimalusi koodi kirjutamisel. Seda teenust ülikool praegu keskselt ei paku, aga individuaalselt on võimalik liituda Campuse programmiga, mis võimaldab kasutada GitHub Copilotit hariduslitsentsiga tasuta.
ChatGPT (OpenAI)
Veebiaadress: https://chatgpt.com/
ChatGPT-d iseloomustab edasijõudnud tekstigeneratsioon, pildigeneratsioon, veebisirvimine ja andmeanalüüs. Tõsi, tasuta versioonis on need võimalused üsna piiratud. Sisendi saab anda tekstina või üleslaetava failina. Väljundiks saavad olla tekst, lihtsad skeemid, tabelid ja pildid.
Tasuta saab piiratult kasutada ChatGPT-4o mudelit (see lülitub iga viie tunni järel ChatGPT-4o mini peale) ja DALL·E 3 pildigeneraatorit (kaks pilti päevas). Sisend ja väljund on maksimaalselt 4096 tähemärki ehk umbes 3000 sõna.
Tasuline versioon Plus (25 $/kuu) võimaldab valida mudelite vahel (ChatGPT-4o, o1-preview, o1-mini, GPT-4), piirang on kuni 80 sõnumit iga kolme tunni järel. Lisaks on see versioon kiirem ja seal saab luua oma GPT-mudeli.
Gemini (Google DeepMind)
Veebiaadress: https://gemini.google.com/app
Gemini on endine Bard, mis integreerub mitmesuguste Google’i teenustega. Sisendi saab anda tekstina ja pildifailina ning lihtsamate häälkäsklustena. Väljundiks on tekst ja lihtsamad tabelid.
Advanced-versioon (23,50 $/kuu) on laia Google’i integratsiooni ja pildigeneraatoriga ning seal on oma mudelite loomise võimalus.
Tasuta versiooni maht on kuni 32 000 tokenit ehk tekstiosa (näiteks sõna või sõnaosa).
Claude (Anthropic)
Veebiaadress: https://claude.ai/
Arendajate sõnul keskendub see rakendus ohutusele ja usaldusväärsusele ning on suure mälumahuga. Sisendiks võib olla tekst, .pdf, .doc, .txt ja pildifail. Väljundiks on ainult tekst.
Tasuta Claude 3.5 Sonneti piirang on kuni 30 sõnumit päevas ja lubatud on lühemad viibad. Samas peetakse seda rakendust just mahuka sisendi ja väljundi tõttu (75 000 sõna) teistest paremaks.
Tasulises Pro versioonis (20 $/kuu) saab valida Claude 3 mudelite vahel (Opus, Sonnet, Haiku), lubatud on umbes 45 sõnumit iga viie tunni järel.
Perplexity (Perplexity AI)
Veebiaadress: https://www.perplexity.ai/
Perplexity on sisuliselt otsingumootor, mis pakub vastuseid koos allikaviidetega. Ta kasutab GPT-3.5, GPT-4o, Claude’i ja Gemini mudeleid ning otsib reaalaja infot. Sisend saab olla tekst või fail. Väljundiks on allikaviidetega tekstid.
Tasuta versioon kasutab GPT-3.5 mudelit ja lubab kuni viis otsingut päevas.
Tasuline Pro versioon (20 $/kuu) töötab GPT-4o ja Claude 3 versioonil, teeb rohkem otsinguid ja failianalüüsi.
NotebookLM
Veebiaadress: https://notebooklm.google/
NotebookLM on Google’i loodud TI rakendus, mis pakub tuge sisu analüüsimisel ja sisuloomes. NotebookLM aitab kasutajal hallata, analüüsida ja struktureerida mitmest allikast pärit infot ja teha selle kohta märkmeid. Rakenduse eripäraks on võimalus luua dokumentide põhjal podcast’e, mis muudab sisu omandamise lihtsamaks ja mitmekülgsemaks.
Vt lähemalt nt https://blog.google/technology/ai/notebooklm-goes-global-support-for-websites-slides-fact-check/.
SciSpace
Veebiaadress: https://typeset.io
SciSpace on mõeldud teadlastele ja üliõpilastele, et lihtsustada uurimistöö protsessi. Rakenduse peamine funktsioon on SciSpace Copilot, mis toimib isikliku uurimisassistendina, aidates teha kirjanduse ülevaateid ja kokkuvõtteid asjakohastest teadusartiklitest. Lisaks toetab rakendus semantilist otsingut, mis aitab kasutajatel kiiresti leida relevantseid uurimuste tulemusi ja andmeid.
AI Tutor Pro
Veebiaadress: https://www.aitutorpro.ca/
AI Tutor Pro on TI-põhine assistent, mille on loonud Contact North, et pakkuda võimalust õppida igal ajal ja igas kohas. Rakendus toetab mitmeid keeli (eesti keelt veel mitte) ja katab laia valikut teemasid, sealhulgas äri, ajalugu, psühholoogia, teadus ja tehnoloogia.