Õppimine ja õpetamine tehisintellekti ajastul: kuidas kasutada tekstiroboteid õppetöös
Avaleht
Hea õppejõud, hea üliõpilane, tere tulemast vaatama õppematerjali “Õppimine ja õpetamine tehisintellekti ajastul: kuidas kasutada tekstiroboteid õppetöös”.
Siinne õppematerjal on koostatud, et toetada Tartu Ülikooli õppejõude, teadlasi ning üliõpilasi tehisintellekti (TI) rakendustega tutvumisel ning nende eesmärgipärasel, eetilisel, läbipaistval ja kriitilisel kasutamisel.
Ilmselgelt on sellist materjali keeruline koostada, kuna TI rong liigub väga kiiresti edasi ja eest ära. Tartu Ülikooli “Tekstirobotite kasutamine õppetöös” töörühma nelja valdkonna õppejõududena oleme siiski püüdnud koondada materjali oma praegusi teadmisi TI-st ja selle mõttekast kasutamisest õppes. Oleme täiesti teadlikud, et selleks ajaks, kui siinse materjali avaldame, on TI maailmas toimunud kindlasti juba uusi arenguid. Siiski oleme veendunud, et erinevate TI rakenduste kasutamise üldised printsiibid on olemuselt ikka sarnased ning kui oled tuttav esialgsete arengutega, siis suudad ka muutuvas valdkonnas hõlpsamalt orienteeruda.
Õppematerjal on mõeldud iseseisvaks läbimiseks umbes kahe akadeemilise tunni jooksul. Materjali vasakust menüüst leiad neli suuremat teemaplokki:
- Mis on tehisintellekt ja kuidas see töötab?
- Milliseid TI rakendusi kasutada ja kuidas see tehniliselt käib?
- Miks kasutada õppimisel ja õpetamisel TI tööriistu?
- Mille jaoks TI tööriistu kasutada?
Õppematerjali eesmärk on ühelt poolt aidata mõtestada TI olemust ja selle rolli hariduses, teiselt poolt pakkuda praktilisi näiteid ja soovitusi, kuidas TI-d õppimise ja õpetamise toetamiseks mõistlikult kasutada. Fookus on tekstirobotitel, kuid näpunäiteid saab ka mittetekstilist sisu loovate rakenduste kasutamiseks. Lisaks praktilistele näidetele aitavad materjali omandada ka interaktiivsed ülesanded. Pärast õppematerjali läbimist olete kindlasti saanud natuke targemaks selles, kuidas oma õpet tulevikus muuta. Head avastamist!
- Õppematerjali autorid: Inga Hiiesalu, Helen Hint, Yurii Kondratyk, Kristjan-Julius Laak, Krista Lepik, Triin Marandi, Kristian Pentus, Heiko Pääbo, Karl Rammo, Liina Tammekänd
- Õppematerjali toimetajad: Helen Hint, Triin Marandi
- Keeletoimetaja: Helena Lemendik
- Õppematerjali loomisel on kasutatud OpenAI ChatGPT (versioonid 3.5 ja 4o), Microsoft Copiloti ja Google Gemini abi.
- Õppematerjali koostamise aeg: august−november 2024
- Õppematerjalile viitamine: Tartu Ülikool (2024). Õppimine ja õpetamine tehisintellekti ajastul: kuidas kasutada tekstiroboteid õppetöös. Vaadatud /kuupäev/, https://sisu.ut.ee/ti/