Mis on ettevõtlus?

Käesoleva teema eesmärgiks on tutvustada sotsiaalset ettevõtlust üldisemalt ning heita pilk mõnele Eestis tegutsevale sotsiaalsele ettevõttele. Selleks uuri põhjalikult Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku veebilehte ning pärast seda läbi esimene test. Seejärel loe ka lühikokkuvõtet Eesti ärikiirenditest. Antud teema läbimiseks kulub ligikaudu kolm tundi.

Vabatahtlikuks lisamaterjaliks on Jacques Defourny ja Marthe Nyssensi poolt kirjutatud teadusartikkel "Fundamentals for an International Typology of Social Enterprise Models", mis kirjeldab eksisteerivaid sotsiaalsete ettevõtete mudeleid.

CommuniCare on Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku liige ning on osa võtnud sellistest ärikiirenditest nagu Ajujaht, NULA inkubaator, Tehnopol ja STARTER programm. Ajujahi programmi lõpetas CommuniCare 5 parima hulgas, olles esimene sotsiaalne ettevõte saate ajaloos, mis nii kaugele jõudis.


Eesti ärikiirendid alustavate ettevõtete jaoks

communicare
Tartu Ülikooli majandusteaduskonna tudengite meeskond CommuniCare Ajujahil. Foto: Ajujaht / Johan-Paul Hion

 

1) Ajujaht (info allikas: https://www.ajujaht.ee/ajujahist/)

"Ajujaht on Eesti suurim äriideede konkurss ja kiirendi, kus saad enda äriidee turvalises keskkonnas proovile panna."

Mida pakub Ajujaht?

"Auhinnafond pakub võimaluse algkapitali hankimiseks. Mentorid tagavad kõrgtasemel ekspertiisi. Koolitused annavad teadmised idufirma loomiseks. Lisaks ei saa alahinnata kasulike kontaktide loomise väärtust: ülemöödunud hooaja võitja Timbeter’i eestvedaja Anna-Greta Tsahkna tutvus oma praeguste kolleegidega Garage48 üritusel, kus nad valiti otse Ajujahi järgmisse vooru. Lisaks, ükski teine äriideede konkurss ei paku sellist nähtavust kui Ajujaht, kuna televisiooni eetriaeg on kallis – Taxify žürii südant ei võitnud, kuid televisioon tegi nad nähtavaks investoritele."

 

2) NULA inkubaator (info allikas: https://nula.kysk.ee/)

"Otsime nutikaid, mõjusaid ja uuenduslikke ideid, mis lahendavad teravaid ühiskondlikke probleeme."

Mida pakub NULA inkubaator?

"NULA inkubaator pakub sinu meeskonna vajadustele kohandatud arengukava koos vajaliku mentorlusega – seda kõike idee algfaasis, mil abi on vaja kõige enam. Aitame sinu ideel kiiremini ja targemalt kasvada elujõuliseks algatuseks! "

"Fookuses on:

  • Lahenduse disain ja testimine sihtrühmaga
  • Mõju mõõtmine
  • Eelarve ja finantsplaani koostamine
  • Kommunikatsioonitegevused
  • Meeskonna tugevused ja nõrkused
  • Tegevuskava loomine lahenduse rakendamiseks"

 

3) TÜ sTARTUp Lab (info allikas: https://www.startuplab.ut.ee/)

"sTARTUp Lab on Tartu Ülikooli majandusteaduskonna allüksus, mis pakub tegevuspõhist ettevõtlusõpet ja eelinkubatsiooniteenuseid. sTARTUp Lab on koht, kus põnevatele probleemidele üheskoos uudseid lahendusi leida ja ellu viia."

Mida pakub sTARTUp Lab?

"Oodatud on kõikide valdkondade üliõpilased ja õpilased, kes tahavad leida oma teadmistele praktilist rakendust, testida ideede elujõulisust ja töötada koos inimestega erinevatelt erialadelt nii ülikooli seest kui väljast. Äriideede arendusprogrammiga STARTERtartu liitunud meeskonnad osalevad töötubades ja veebiseinaridel, kuhu on kaasatud ettevõtjaid ja start-up maastikul kogenud mentorid."

 

4) Tehnopol Startup Inkubaator (info allikas: https://www.tehnopol.ee/startup-inkubaator/)

"See on tehnoloogiaettevõtetele mõeldud hoogne programm, mis pakub personaalset tippmentorite tiimi, kes aitab Sinu iduettevõttel leida toimiva ärimudeli, kaasata investeeringuid, luua kontakte ning siseneda eksportturgudele."

Mida pakub Tehnopol Startup Inkubaator?

"Programm pakub 10 000 euro väärtuses ning osalusoptsiooni alusel (2%) tipptasemel teenust. Aitame Eesti ja Euroopa parimate äriinglite, ettevõtjate, turundajate, juristide ja teiste ekspertide abiga jõuda vajaliku investeeringu või stabiilse käibeni. Eraldi kuutasu ei lisandu. Programmi fookusvaldkonnad on ärilt ärile tehnoloogiad, rohetehnoloogia, tervisetehnoloogia, teadmismahukad tehnoloogiad ning avaliku sektori digilahendused."

 

Fundamentals for an International Typology of Social Enterprise Models960 KB