CommuniCare'i lugu

Idee sündis CommuniCare'i kaasasutaja Norman Vesteri Inglismaal veedetud ajal, kus ta hooldekodudes eakatega vestlemas ning aega veetmas käis. “Nendega suheldes avastasin, et neil ei käi keegi külas. Isegi lähedased käivad hooldekodudes ainult jõulude ajal ning vahel harva ka sünnipäevadel. Üle pooltel elanikel polegi ühtegi lähedast,” kirjeldab Norman enda kogemust. Probleem on Eestis tema sõnul isegi suurem kui mere taga. 2013. aastal Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel läbi viidud uuringust selgus, et 85% hooldekodudes elavaid eakaid külastatakse keskmiselt 2,3 korda aastas. Probleemi leevendamiseks alustas Norman (pildil kõige vasakpoolsem) koos kolme kursusekaaslasega (pildil vasakult paremale: Siim Aksel Amer, Vadim Konov, Andre-Loit Valli) tööd 2019. aasta septembris. Tõuke selleks andis Tartu Ülikooli Starter programmiga liitumine, mille ajendiks oli naljakal kombel hoopis õppeaine lõpueksamist pääsemine. “Ma läksin oma probleemi ja ideega sinna ning kiindusin sellesse kiiresti,” räägib Norman.

Ajujahile jõudis CommuniCare 2019. aasta sügisel tänu Tartus toimunud sTARTUp Labi mentorikarusellile, kus kiirkohtingu formaadis toimunud ürituse raames tuli suhelda potentsiaalsete investoritega. Kõigile lähenemiseks polnud aega, seega otsustas tiim minna pitchima just Ajujahi tiimijuhi Harri Tallinna lauda, kes soovis otse 100 parima hulka viia just CommuniCare'i. Ajujahi arenguprogrammi vältel oli meeskonnal võimalik enda ärimudelit tõestada ning veebruariks jõuti kuue parima hulka, mis oli sotsiaalsete ettevõtete arvestuses Ajujahi ajaloo parim tulemus. Paralleelselt võttis CommuniCare osa sTARTUp Day-st, kus nad valiti 2019. aasta Eesti parimaks STARTER idufirmaks.

Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhi Helen Mikkovi sõnul on tiim suutnud lühikese ajaga luua võrgustiku, mille liikmed usuvad heasoovlikkusse ja tegutsemisse. “CommuniCare’i tiim esindab ettevõtlikkust ja julgust muuta süsteemi, nähes võimalusi kohtades, kuhu ühiskonnas võib-olla enamus ei soovi vaadata,” lisas ta. CommuniCare pälvis Ajujahil parima sotsiaalse ettevõtte tiitli, Tartu linna eriauhinna ning Saue valla eriauhinna. Kokku premeeriti CommuniCare'i äri arendamiseks 14 000 euroga.

Mai alguses liitus CommuniCare NULA inkubaatoriga, mis on Eesti suurim sotsiaalettevõtete kiirendi. Kuna Covid-19 puhang mõjutas sotsiaalhoolekandesüsteemi drastiliselt, siis nende algne ärimudel muutus ühtäkki ebasobilikuks. Inkubaatori jooksul töötas CommuniCare välja hoopis digitaallahenduse idee, mis võimaldaks eakatel suhelda lähedastega läbi videosilla. Inkubaatori lõpus said finaali jõudnud taotleda rahastust enda idee elluviimiseks ning ettevõtte arenguks. CommuniCare selle toetuse ka sai, ning selle abil loodavad nad digitaallahenduse hooldekodudesse viia 2021. aasta sügisel.

cctiim
CommuniCare Tartu Ülikooli Delta keskuse avamisel. Foto: Tartu Ülikooli Delta keskus / Maanus Kullamaa