Tere tulemast kursusele
"Sotsiaalse ettevõtte loomise alused"!

Sotsiaalsete ettevõtete eesmärgiks on lahendada läbi äritegevuse erisuguseid ühiskondlikke probleeme. Vajakajäämisi ning arenguvõimalusi esineb nii hariduses, keskkonnakaitses, tervishoius, sotsiaalhoolekandes kui ka pea igas teises valdkonnas. Murekohti on lõputult ning erinevaid lahendusi ja lähenemisviise on vähemalt sama palju. Ühiskondlike probleemide käsitlemisel loodetakse tavaliselt enim vabatahtlike ja filantroopide abile. Luuakse fonde ning väljastatakse toetusi, kuid tavaliselt pole selline lähenemine kuigi jätkusuutlik, sest annetajate kadudes leiab lõpu ka algne ettevõtmine.

Meie ühiskonnas levib negatiivne eelarvamus kasumlike sotsiaalsete ettevõtete kohta. Inimestele näib, et iga euro, mis ei jõua otse abivajajateni, on raisatud, või veel hullem, neilt välja petetud. Uue põlvkonna lähenemine, mis on hetkel juba vilju kandmas, seisneb kasumliku ning isemajandava ärimudeli väljatöötamises ja ressursside sihtotstarbelises rakendamises. Isegi kõige omakasupüüdmatute kavatsustega ettevõte peab teenima kasumit, sest parima tulemuse saavutamiseks on vaja pidevat arendustegevust, aktiivset turundust ning motiveeritud töötajaid. Sotsiaalvaldkonnas tegelevate ettevõtjate hüppeline kasv näitab selgelt aset leidvat paradigma muutust, mis loodetavasti toob endaga kaasa hulgaliselt positiivseid muutusi. Selle kursuse autorid Andre-Loit Valli ja Norman Vester arendavad hetkel hooldekodusid digitaliseerivat ettevõtet CommuniCare. Soovime, et kõik kursuse läbinud omandaksid vajalikud tööriistad sotsiaalse ettevõtte loomiseks, kuid tasub meeles pidada, et kõige olulisem on lihtsalt pihta hakata - kõik, mida veel ei oska, saab töö käigus omandada. Kursus sündis koostöös Tartu Ülikooliga.

Õppematerjali täielikuks omandamiseks on vajalik kasutada otsingumootoreid (nagu Google või Bing) ning läbi töötada ingliskeelseid materjale ja videoid. Soovituslikud materjalid, nagu näiteks õppimist toetavad teaduslikud tekstid, on PDF formaadis edaspidiseks kasutamiseks alla laetavad. Mõistlik on õppeprotsessi käigus, eriti videote läbitöötamisel, teha endale märkmeid, et õpitut kinnistada. Kursuse põhiosa maht on 1 EAP ehk 26 tundi.