Teema 2: Osalemine oma esimeses digitaalses kodanikuosaluse projektis/algatuses
See teema raames käsitletakse, kuidas alustada digitaalse kodanikuosaluse projektiga. Selle teema õpiväljundiks on mõista, kuidas luua digitaalse kodanikuosaluse projekti ja kuidas teha esimesi samme, jõudmaks toimiva projektini. Juhtumikirjeldused pakuvad reaalseid näiteid, kuidas kodanikuosaluse projektid on kujunenud.
Esimesed sammud oma DKO projekti/algatuse suunas
Oleme nende moodulite jooksul õppinud tundma DKO projektis osalemise erinevaid aspekte. Kuid millised on esimesed sammud DKO projekti käivitamiseks?
Esimene samm on välja selgitada, kes vastutab teie DKO projekti eest ja kes seda korraldab.
Selle, kuidas te projekti välja töötate, määrab see, kuidas seda hakatakse korraldama/juhtima.
DKO projekti juhtimiseks on kaks peamist viisi:
1. Üliõpilaste poolt juhitud DKO projektid on need, kus üliõpilased on peamised projekti korraldajad ja DKO projekti otsuste tegemisel võtmetähtsusega.
2. Õppejõu või ülikooli poolt juhitud projekte juhib kolmanda astme asutus ja üliõpilased kaasatakse kodanikuosaluse tegevustesse. Projekti põhivastutus jääb aga kolmanda astme asutusele.
Täpsemalt vaata DKO juhendist
Kuidas olla kaasatud DKO-s ?
Et astuda esimesi same, on oluline vaadata, kuidas DKO project on korraldatud.
Analüüsides projekti juhtumikirjeldusi leiti, et on mitu võimalust, kuidas õppijaid DKO projekti kaasata:
-
Kohustuslik osalemine – kui õppija peab osalema DKO projektis, kuna see on osa kursusest, millel ta õpib. See lähenemine võib olla asutuseti ja riigiti erinev, kuid need õppijad, kes pidid osalema kohustuslikus koras mõnes DKO tegevuses, tegid seda üldjuhul mõne kursuse või mooduli raames.
-
Vabatahtlikuna tegutsemine – paljud õppijad osalevad vabatahtlikuna erinevates tegevustes tegutsedes mingi eesmärgi nimel ja see on nende põhjus, miks DKO projektiga liituda. Vabatahtlikul tegevusel võib olla palju erinevaid vorme ja sõltuvalt teie elukohast võib vabatahtlikuna töötamiseks olla mitmeid ka erinevaid viise. Mõned soovivad vabatahtlikult inimesi aidata ja oma kogukonda paremaks muuta, samas kui teised pakkusid end vabatahtlikuks, et kohtuda uute inimestega ja saada kogemusi.
-
Osalemine kogemuste saamise ja oskuste arendamine eesmärgil – üheks põhjuseks, miks õppijad osalevad DKO projektis, on asjakohased oskused ja pädevused, mida arendatakse DKO projektis osalemisel. Need oskused on õppijale olulised nii tema isiklikuks arenguks kui ka tulevikus. Oleme moodulites 1 ja 2 näinud, et kodanikutegevuste osalemine arendab mitmeid EntreCompi ja DigiCompi raamistike pädevusi.
-
Probleemi lahendamise vajadus – veel üheks põhjuseks, miks õppijad võivad soovida DKO projektis osaleda, on lahendada probleem, mille nad on oma kogukonnas tuvastanud. Üliõpilaste DKO uuringu käigus leidsime, et mõned DKO projektid töötati välja selleks, et aidata õppijatel leida lahendusi olemasolevatele probleemidele.
Kuidas alustada DKO projektiga?
Kui olete mingil põhjusel otsustanud DKO projektiga liituda, peate järgmiseks välja mõtlema, millised võimalused on teil kas kohapeal või ülikools saadaval.
Kui teie piirkonnas pole teie vajadustele vastavat DKO projekti, kaaluge oma projekti käivitamist!
-
DKO projekti loomine algusest
Paljude õppijate jaoks ei pruugi kodanikuosaluseks olla väga palju võimalusi ja on soov luua oma projekt, mitte liituda mõne olemasolevaga. Aga kuidas seda teha?
Esiteks, ärge kartke abi küsida! Leidke grupp sarnaselt mõtlevaid inimesi, kellel on sama kirg kui teil – see aitab tagada projekti edu! Samamoodi küsi nõu kas õppejõududelt või üliõpilasesinduselt.
-
Inimeste leidmine, kes saavad aidata
Samamoodi võite küsida nõu ka oma ülikoolist! Õppejõud, kes osaleb mõnes kodanikuosaluse projektis, võib anda teile näpunäiteid, kuidas alustada oma projektiga ülikoolis. Nad võivad teid suunata ka teiste õppejõudude juurde, kellel on kogemusi teie valitud valdkonnas. Ka teie üliõpilasesindus võib teid aitata. Nad saavad tutvustada olemasolevaid võimalusi ja saavad aidata teil luua sidemeid sarnaselt mõtlevate üliõpilastega.
-
Vabatahtlikuna DKO projektiga liitumine
Võib-olla soovite osaleda mõnes olemasolevas DKO projektis, et näha, mida see endast kujutab. Teie ülikoolis võivad olemas olla vabatahtliku töö programmid – küsige oma ülikoolist, mida saaksite teha! Samuti saate otsida veebist, millised vabatahtliku töö võimalused võivad kättesaadavad olla. Näiteks Iirimaal on suurepärane vabatahtlike töö andmebaas, mis toob esile võimalused erinevates piirkondades. Näiteks, Iirimaa I-Vol rakendusega saab tutvuda klikkides siin.
-
Kohustuslik DKO projektiga liitumine
Võite liituda ka DKO projektiga, kuna see on õpitava kursuse kohustuslik osa. Sel juhul ei pruugi teil olla palju sõnaõigust selle kohta, miks ja kuidas projektiga liituda, annab see teile samas palju kogemusi, mille baasil luua oma DKO projekt. Samamoodi võimaldab kohustuslik projektiga liitumine õppijatel saada kontakte, mis võivad aidata neil luua oma DKO projekti.
Enesekontrolli test