Teema 4: DKO tõstab õppijate pädevuste taset. Sellised on võimalused

SDCE_clowdSelles teemas tuleme tagasi DigCompi ja EntreCompi raamistike juurde ning uurime pädevusi, mida õppijad arendavad, kui nad osalevad digitaalsetes kodanikuosaluse tegevustes. Õppijatele tutvustatakse pädevusi “2.3 Kodanikutegevuses osalemine digitehnoloogiate kaudu ” (DigComp) ja “1.5 Eetiline ja jätkusuutlik mõtlemine” (EntreComp).

 

Õppijad, kes osalevad digitaalse kodanikuosaluse tegevustes, saavad võimaluse arendada ja täiendada erinevaid digipädevusi. Oluline on välja tuua, milliseid pädevusi saab digitaalse kodanikuosaluse kaudu arendada. Need on struktureeritud ja kategoriseeritud DigComp 2.1-s, mis on Euroopa kodanike digitaalpädevuse raamistik, mille on heaks kiitnud ja kasutab EL Komisjon.

 

DigComp sisaldab 21 digipädevust 5 võtmevaldkonnas, nagu on näidatud joonisel

DigComp_2

(doi:10.2767/744360)

 

Digitaalse kodanikuosaluse tegevustes osalemine võimaldab arendada digipädevust 2.3 „Kodanikutegevuses osalemine digitehnoloogiate kaudu“. See on 2. valdkonna „Suhtlemine ja koostöö” pädevus, mis hõlmab pädevusi pöörduda, suhelda ja teha koostööd digitehnoloogia abil, olles samal ajal teadlik kultuurilisest ja põlvkondade vahelisest mitmekesisusest; osaleda ühiskonnaelus avalike ja erasektori digiteenuste ning kodanikuosaluse kaudu; ning hallata oma digitaalset identiteeti ja mainet.

Digipädevust 2.3 „Kodanikutegevuses osalemine digitehnoloogiate kaudu“ võib vaadelda kui ühiskonnaelus osalemist avalikke ja erasektori digiteenuseid kasutades, aga ka võimaluste otsimist enesejõustamiseks ja kodanikuosaluseks asjakohaste digitehnoloogiate kaudu.

DKO tegevustes osalemine võimaldab õppijatel arendada ka ettevõtluspädevusi, millele võib kinnitust leida EntreComp-ist, Euroopa ettevõtluspädevuse raamistikust ehk raamistikust inimestele, kes on huvitatud õppimisest, õpetamisest ning teadmiste, oskuste ja hoiakute omandamiseks, mis kujundavad ettevõtliku mõtteviisi.

 

EntreComp sisaldab 15 pädevust kolmes võtmevaldkonnas, nagu on näidatud joonisel.

 

DKO tegevustes osalevatel õppijatel on võimalus arendada mitmesuguseid ettevõtlusoskusi. Alustada võiks kogukonnas lahendamist vajava probleemi tuvastamisest ja seejärel koostööst teistega, et mõelda välja loovad lahendused ühiskondliku probleemi lahendamiseks.EntreComp

 

Ettevõtlusoskusi, mida õppijad omandavad DKO tegevuste kaudu, kirjeldab hästi EntreComp 1. kompetentsivaldkonna “Ideed ja võimalused” pädevus 1.5 “Eetiline ja jätkusuutlik mõtlemine”, mis käsitleb ideede tagajärgede ja mõju hindamist, võimalusi ja tegevusi:

  • Väärtust toovate ideede tagajärgede ja ettevõtliku tegevuse mõju hindamine sihtkogukonnale, turule, ühiskonnale ja keskkonnale.
  • Reflekteerimine, kui jätkusuutlikud on pikaajalised sotsiaalsed, kultuurilised ja majanduslikud eesmärgid ning valitud tegevussuund.
  • Vastutustundlik käitumine

 

(https://ec.europa.eu/jrc/en/entrecomp)

 

Vaadake seda videot Euroopa digipädevuse raamistiku kohta.

SDCE_video2-4https://fb.watch/aMVet-HlyW/

Enesekontrolli test

This project has been funded with support from the European Commission. The author is solely responsible for this publication (communication) and the Commission accepts no responsibility for any use may be made of the information contained therein.