Teema 2: Tähelepanu Lean Startup’ile ehk nutikale idufirmale ja innovatsioonile
See teema pakub infot DKO projekti rahastamise võimaluste kohta. Õpieesmärgiks on tutvuda nutika idufirma kontseptsiooniga ja saada aru, kuidas tehnoloogiaettevõtted aitavad oma organisatsioone rahastada.
Mis on Lean Startup metoodika?
Lean Startup protsess on ideaalne metoodika õppijate kodanikuosaluse projekti aluseks. See annab baasi ja teadusliku lähenemise uuele projektile/teenusele või tootearendusele. See õpetab, kuidas projekti luua ja hallata ning projekti tulemusi kiiremini ja tõhusamalt valitud sihtrühmani/turule viia.
Oluline on teada, et iga projekt ei õnnestu. Paljud idufirmad võivad ebaõnnestuda. Paljud veedavad aastaid toote arendamise ja kujundamise etapis, ilma et nad seda potentsiaalsele kliendile kunagi tutvustaksid või näitaksid. Kui klient ei ole tootest teadlik ega saa oma panust anda, ei saa ta tootjale/arendajale öelda, mis talle toote juures meeldib/ei meeldi või kas ta toodet kasutaks või ostaks.
Kui idufirma ei näi olevat kliendi arvamusest huvitatud, siis miks peaks klient idufirmast huvitatud olema? Keskendudes liiga palju toote täiustamisele, ei suuda idufirma piisavalt pöörata tähelepanu oma kliendibaasile ja nendega suhelda.
Pilk innovatsioonile
Innovatsioon seisneb millegi tegemiseks erinevate/uute viiside leidmises – ideaalne alus teie projektile. Ärimaailmas annab see ettevõtetele konkurentsieelise.
Uuenduslike toimimisviiside leidmine võib aidata tagada, et teie DKO projekti saadab edu. Ajastul, mil äri- ja tehnikavaldkonnad on omavahel tihedalt seotud, soovivad kliendid näha paremaid digiteenuseid. Kuid innovatsioon ei juhtu iseenesest, seda tuleb õhutada.
Looge innovaatiline keskkond. Oluline on julgustada innovatsiooni kui väärtust. Veenduge, et teie kolleegid/meeskonna liikmed teaksid, et ideede jagamine ja uute toimimisviiside leidmine on hea. Tegevusetus võib projektile olla suurim kahju.
Arendage oma projektiliikmete loovust ja innovaatilisust – rakendage tööpäeva jooksul loovuse arendamiseks selliseid taktikaid nagu ajurünnakud, soovituskastid ning aeg ja ruum.
Positiivsuse tugevdamine aitab edendada innovatsioonikultuuri.
Kuidas Lean Startup aitab?
Lean Startup lähenemist kasutades saate luua protsesse oma toote või teenuse arenduse jaoks, luua tellimust ja kasutada töövahendeid oma visiooni pidevaks testimiseks kogu toote või projekti arendusperioodi jooksul.
Lean Startup metoodika peab algusest peale silmas kasutajat või klienti.
Lean Startup metoodika sisaldab 4 põhiprintsiipi.
-
Ettevõtjaid on kõikjal.
Lean Startup metoodikat saavad rakendada kõik, kellel on projekti idee. Olenemata teie projekti suurusest või sellest, kas töötate oma töökohas, kodukontoris või aias, ikka saate kasutada Lean Startup lähenemisviisi, et säästa aega, raha ja ressursse ning tagada oma idufirma edu.
-
Ettevõtlus on juhtimine.
Paljud ettevõtted või meie puhul projektid eeldavad, et nad ei pea muretsema selliste asjade pärast nagu juhtimine, kuna nad on nii väikesed. Nagu igas ettevõttes, on juhtimine hädavajalik. See ei pruugi tunduda traditsioonilise juhtimisena selles mõttes, et ei ole väga ametlik, kuid juhtimine on vajalik, et oleks võimalik reageerida keerulistes olukordades, suhelda sidusrühmadega ning suunata kaastöötajaid/vabatahtlikke otsuste tegemisel ja riskide võtmisel, mis võivad tulemusi mõjutada.
-
Valideeritud õpe.
Valideeritud õpe tähendab, et idufirma viib tulemuste saamiseks läbi katseid ja teeb kõik otsused nende uuringutulemuste põhjal tuginedes asjakohastele teaduslikele andmetele. Andmete analüüs annab idufirmale kindla ettekujutuse, kas nende äri on elujõuline ja jätkusuutlik või mitte.
DKO projekt peab samuti tuvastama, kas nende toode või teenus lahendab turul mingi probleemi – kui ei, siis ei saa see olla jätkusuutlik. Edu saavutamiseks peab projekt oludega kohanema.
-
Innovatsiooniga arvestamine.
Eduka ja jätkusuutliku projekti loomiseks peab keskenduma teistsugusele raamatupidamisele: objektiivsele edusammude jälgimisele, tööde prioritiseerimisele ja projekti vahe-eesmärkide seadmisele ning uuringu andmete tulemuste põhjal otsuste tegemisele.
Jätkusuutliku ärimudeli lõuend
Jätkusuutliku ärimudeli lõuend on kasulik tööriist ideede arendamiseks elujõuliseks ärimudeliks. See keskendub suhtele, et need nii projekti sees kui ka väljaspool toimiksid terviklikult. Samuti võimaldab tuvastada projekti ökoloogilised ja sotsioloogilised tagajärjed.
See on üliõpilaste, kui digitaalses kodanikuühiskonnas osalejate jaoks oluline, kuna selle eesmärk on suurendada positiivset mõju ja vähendada negatiivseid mõjusid ühiskonnale.
Jätkusuutliku ärimudeli lõuendi 4 sammu:
1. samm: Tutvuge 11 põhielemendiga, mis on rühmitatud järgmiselt.
-
Väärtuspakkumine – Kliendisuhted – Kanalid – Kliendisegmendid
-
Võtmepartnerid – Võtmetegevused – Põhiressursid
-
Kulustruktuur – tuluvood
-
Ökosotsiaalsed kulud – ökosotsiaalsed hüved
Teie väärtuspakkumise või kliendisegmendi element määrab, kelle ja millist probleemi teie projekt soovib lahendada.
2. samm: Töötage oma meeskonnaga, et leida ühine arusaam. Kui iga inimene meeskonnas on kaasatud ettevõtte visualiseerimisse, annab see võimaluse idee edasiarendamiseks.
3. samm: Esitlege oma ideelõuendit õpingukaaslastele, meeskonnale või õpetajale. Küsige tagasisidet ja tehke järgmistes ideelõuendi versioonides kõik vajalikud muudatused, kuni olete tulemusega rahul.
4. samm: Lõuendil kirjeldatud sobiva ärimudeli põhjal tehakse plaan ja jaotatakse tegevused etappideks ning seatakse vaheesmärgid. Nüüd saab teha täpsemaid plaane, vajadusel lõuendit ja plaani muuta.
Vaadake videot, mis tutvustab raamatut “The Lean Startup”
https://www.youtube.com/watch?v=RSaIOCHbuYw
Enesekontrolli test