Pilt: Pexels
Keskuse eestvedajad: tuleb tekitada arusaam, et mitmekeelsus on väärtus
Tänases, 31. märtsil eetrisse läinud Kuku Raadio saatesarjas “Kuue samba taga” käisid meie keskuse eestvedajad, TÜ psühholingvistika professor Virve Vihman ja keelepoliitika ja eesti keele teise keelena kaasprofessor Kerttu Rozenvalde, tutvustamas mitmekeelsuse keskuse tegemisi. Külalistega vestles Madis Ligi.
Saate käigus tutvustasid Virve Vihman ja Kerttu Rozenvalde, kuidas toetada lapse mitmekeelsust nii kodus kui koolis. Seejuures rõhutati, et lapse keelelisel arendamisel on oluline koostöö kodu ja kooli vahel ning tuleks luua selline keskkond, mille toel näeks laps oma mitmekülgset keelepagasit väärtuse ja mitte puudusena. Samuti räägiti sellest, kuidas saame võtta eeskujuks põhja- ja lõunanaabrite kogemusi, et edendada mitmekeelsust ka Eesti piires. Ühe näitena toodi Põhjamaade haridussüsteemi, kus pakutakse kodukeele õpet muu emakeelega õpilastele. Virve Vihmani hinnangul on kodukeele arendamine vajalik, sest see aitab ka koolis edasi jõuda: “Mida täiuslikum on lapse kodukeele oskus ja sellega seotud [—] enesehinnang, seda paremini tal ka koolis läheb.”
Lisaks käsitleti mitmekeelsuse keskuse loomise tagamaid ning eesmärke. “Me oleme oma südameasjaks [—] võtnud selle, et nii kodukeel kui koolikeel, või ühiskonnas domineeriv keel, et [—] mõlemat on oluline mitmekülgselt arendada,” kirjeldas Kerttu Rozenvalde. Kokku nimetati keskuse kolm peamist eesmärki. Esimeseks on ühise platvormi loomine erinevatele mitmekeelsuse uurimisega tegelevatele teadlastele. Teise eesmärgina nimetas ta mitmekeelsusega seotud info nähtavuse parandamist, sest siiani levib ühiskonnas mitmesuguseid kaks- ja mitmekeelsusega seotud müüte. Selleks plaanitakse koondada teemakohaseid materjale keskuse kodulehele, kuhu pääsevad ligi kõik huvigrupid. Viimase eesmärgina hakatakse tulevikus läbi viima erinevaid lapsevanematele, õpetajatele ja koolidele suunatud üritusi – koolitusi, seminare ja foorumeid.
“Me loodame, et see aitab süstematiseerida kogu seda infot ja neid võimalusi ja muuta nähtavamaks ja võib-olla tasapisi muuta neid hoiakuid ja tekitada sellise arusaama, et [—] mitmekeelsus on väärtus ja lapsed, kes saavad maksimaalselt arendada nii kodukeelt kui koolikeelt, on kõige paremas seisus, kõige õnnelikumad ja panustavad ühiskonda kõige positiivsemalt,” tõdes Virve Vihman. Saadet saab järgi kuulata siin.
Lõpetuseks räägiti saates keskuse avaüritusest, mis toimub hübriidvormis juba sel reedel, 4. aprillil. Avaürituse ühe osana toimub kodukeele-teemaline vestlusring, kus poliitikakujundajad, koolide ja lapsevanemate esindajad ning teadlased arutlevad mitmekeelsete laste kodukeele omandamise ja õppe toetamise üle uues hariduskorralduses. Vestlusring on avatud kõigile huvilistele ning seda saab jälgida Zoomi vahendusel. Vestlusringile saab registreeruda siin.