Kuidas võõras kultuuris ellu jääda

6. Kultuur ja ruumikasutus

Kanname isiklikku ruumi endaga kogu aeg kaasas ning see mõjutab mitte ainult seda, kui kaugel me kaaskõnelejast rääkides seisame, vaid ka seda, kuidas me ennast laiemalt teiste suhtes ruumis asetame ning ruumi enda ümber korrastame.

Kuna kultuuride vahel on suured erinevused selles, mida peetakse isiklikuks ja avalikuks distantsiks, siis näeme kultuurilisi erinevusi laiemalt ruumikasutuses. Nt suurema personaalse distantsiga kultuuris istuvad inimesed bussis või klassis üksteisest võimalikult kaugele, vältides igasugust füüsilist kontakti ja võõraste kõnetamist, väiksema personaalse ruumi vajadusega kultuurides aga lähedale ning alustavad võõra inimesega jutuajamist. Suure distantsiga kultuurides välditakse teise inimese ruumi tungimist ka oma kehalõhna ja hingeõhuga.

Suure personaalse distantsiga kultuurides väärtustatakse isiklikku privaatsust ka kodus: pereliikmetel on omad toad, nende uksi võib sulgeda ning enne sisenemist tuleb koputada. Distantsinorme aitab kehtestada see, kuidas on kodus paigutatud mööbel. Rangeid distantsireegleid eelistavates kultuurides võidakse eelistada ka raskemat mööblit, mida on raske liigutada. Väiksema kultuurilise distantsiga kultuurides eelistab pere viibida jagatud ruumis, oma uste sulgemine on ebaviisakas, nagu ka range vahet tegemine oma ja teiste asjade vahel.

Ruumijaotus töökohas on samuti seotud kultuuriliste väärtustega: distantsi eelistavates kultuurides on töötajatel omad kabinetid või on töökohad eraldatud vaheseinte või riiulitega, kabinettide uksi saab ja tohib sulgeda ning fookuses on tööülesannete täitmine, mitte inimeste vaheline suhtlus. Väiksema distantsiga kultuurides on enam jagatud avatud plaaniga töökohti, uste sulgemine pole lubatud ning tööülesandeid täites on fookuses meeskonnatöö. Mõned autorid on seega eristanud avatud ja suletud ustega kultuure (Hall 1966). Töökultuuri kontekstis aga on lisaks kultuurikontekstile oluline organisatsioonikultuur, sest meeskonnatöö ja avatud kontori põhimõtted on tänases päevas liikunud enamustesse riikidesse, sõltumata kohalikest kultuurinormidest.

Suurema ruumivajadusega kultuurides rõhutatakse isiklikku ruum ka oma kinnisvara eraldamiselt teistest aia või puude-põõsastega ning akendele pannakse ette läbipaistmatud kardinad. Majad eelistatakse ehitada üksteisest võimalikult kaugele. Ühistranspordi asemel eelistatakse sõita isikliku autoga, kus keegi isiklikku ruumi ei tiku. Väiksema isikliku ruumivajadusega kultuurides (nt Lõuna-Euroopa riikides) on isiklik elu sageli laiendatud tänavale (nt inimesed istuvad ja söövad oma maja ees tänaval või terrassil, pesu kuivatatakse tänaval), ennast tuntakse mugavamalt inimesi täis tänaval ning ühistransport ei tekita ebamugavustunnet.

Ruumikasutuses võib esineda vasturääkivusi, sest lisaks kultuurile mõjutavad ruumikasutust ka inimeste elukoht (suurlinn või maakoht), materiaalsed võimalused, vanus, rahvastiku tihedus ja kasutada geograafiline ruum.

 

  • Ruumitaju mõjutab mitte ainult inimeste vahelist distantsi suhtluses, vaid ka seda, kuidas me korrastame ennast ümbritsevat ruumi.
  • Kultuuriline ruumitaju mõjutab seda, kuidas me paigutame ennast teiste inimeste suhtes avalikus transpordis või ka klassiruumis.
  • Erinev isikliku ja avaliku ruumi eristus mõjutab ka seda, kuidas kujundatakse linnaruumi ja oma isiklikku elamispinda.

 


Enesekontrolliküsimused

1. Kuidas mõjutab kultuurile omane ruumiline distants ruumikasutust?

See, kui lähedale me suheldes teisi endale laseme mõjutab ka seda, kuidas me käitume avalikus ruumis.

2. Kuidas käituvad suure ja väikese distantsiga kultuuride esindajad avalikus ruumis?

Suure distantsiga kultuuride esindajad eelistavad istuda teistest inimestest kaugele, vältida silmsidet ja vestlust võõrastega; väikse distantsiga kultuuride esindajad istuvad üksteisele lähedale ja astuvad võõrastega kergesti vestlusse.

3. Mida tähendavad kultuurilise distantsi kontekstis suletud või avatud uksed?

Suurema distantsivajadusega kultuurides eelistatakse (näiteks kontorites) suletud, väiksema distantsivajadusega kultuurides avatud uksi.