Hammaste juurekanalite erinevad preparatsioonitehnikad roostevabast terasest instrumente kasutades

3.1. Vajalik instrumentaarium

Instrumentaariumisse kuuluvad nii nikkeltitaanist kui roostevabast terasest (SS ehk stainless steal) instrumendid, näpu- ja roteerivad instrumendid, mis varieeruvad pikkuselt, materjalilt, disainilt, koonilisuselt ja tipudisainilt. Igal instrumendil on oma tugevused, nõrkused ja ettevaatusabinõud kasutamisel.

3-1-2.png

Valik endodontilisi instrumente ja vahendeid

Näpuinstrumentide hulka kuuluvad pulpekstraktor, viilid (Kerri viil, K-flex viil, NiTiFlex, C+ viil jne), riimerid (K-reamer, K-flexoreamer jne), Hedström viilid. Roteeruvate instrumentide hulka kuuluvad pastakandlid ehk lentulod, batt-puurid, Largo ehk Peeso puurid, Long Neck (LN) puurid, Gates-Glidden (GG) puurid, erinevad instrumenteerimissüsteemid (ProFile, ProTaper, M2, K3 jne.).

3-1-1.png

Vitaalse pulbi eemaldamine toimub enamasti pulpekstraktoriga. Pulpekstraktoreid saab kasutada suhteliselt laiades ja sirgetes kanalites, kus instrument ei puutu kanaliseinu. Instrument viiakse ca 2/3 kanali pikkuses juurekanalisse, keeratakse vähemalt 180° ja ühe tõmbeliigutusega saab eemaldada pulbikoe ühes tükis. Pulpoekstraktori suuruse valik sõltub kanali diameetrist. Ekstraktor peaks olema võimalikult suur, kuid piisavalt väike, et ei pitsuks kanalis ega puutuks kanaliseinu.

Pulpekstraktorit ei tohi kasutada:

  1. kitsastes ja kaltsifitseerunud kanalites;
  2. kurvatuuriga kanalites;
  3. apeksi lähedal.

Pulpekstraktorit võib kasutada pulpiitse hamba juureravis järgmistel hammastel:

  1. ülemised intsisiivid;
  2. ülemised kaniinid;
  3. ülemine teine premolaar;
  4. ülemiste molaaride palatinaalne juur;
  5. alumiste molaaride distaalne juur.

Pulpekstraktorit kasutada ei saa, kui tegemist on devitaalse pulbiga, kus lagunemine on juba alanud. Laguneva pulbikoe saab hõlpsamini eemaldada teiste instrumendide ja loputuslahustega.

Accept Cookies