Imetajate talvine jäljeloendus 2024

KUIDAS, KUS JA KEDA LOENDADA?

Siinkohal kutsume kaasa lööma kõiki Eesti inimesi alates algklassilastest (koos oma õpetajaga) kuni spetsialistide ja jahimeesteni. Mõne jäljerea määramisel hätta jäädes saab meile saata sellest pildi, mille põhjal saame aidata õige liigini jõuda. Loendus algab selle aasta 25. jaanuarist ning kestab sobivate lumeolude korral 31. märtsini. Kui soovid Eesti imetajate talvise jäljeloenduse vaatluse tegemiseks kaasa lüüa, käitu nii:

  1. vali selline päev, kui viimasest lumesajust on möödunud eelistatult üks-kaks ööpäeva, et loomad jõuaksid juba parasjagu lumele jälgi teha. Nii on imetajate jäljed värsked ja neid on ka kergem määrata;

  2. võimalusel vali ka selline piirkond, kus vähem inimesi, et hajutatust ja katvust tagada;

  3. vali selline vaatluse teekond, mis oleks võimalikult sirgjooneline ning vastab järgmistele kriteeriumitele: paikneb nii põldude vahel kui ka metsas (vahekord võiks peegeldada erinevate elupaikade levikut piirkonnas, et märgataks nii metsas kui ka avamaal tegutsevaid loomi) ning oleks ka piisavalt kaugel suurematest asulatest (vähemalt 300 m);

  4. läbitava teekonna pikkuseks võiks olla 2-15 km. Mida rohkem, seda parem, sest rohkem täpsemaid andmeid õnnestub nii üheskoos koguda!

  5. endale valitud transektil (vaatluse teekond) tuleb üles märkida kõik värsked (s.t. lund mitte täis sadanud) transektiga ristuvad põdra, metskitse, metssea, hirve, hundi, ilvese, metsnugise, jäneste (liigini määrama ei pea, kuid võib proovida) ning orava jäljeread.

  6. edasta vaatlused kohe kas (1) PlutoF GO äppi vahendusel valides projektiks “Jäljed lumel 2024” (juhend) või kui pole soovi telefoni eraldi äppi selleks tõmmata, saad edastada oma vaatluste kokkuvõtte koos transekti pikkuse, vaatluse kuupäeva ja muu vajalikuga “siin asuva” vormi abil: https://survey.ut.ee/Imetajatejaljeloendus2024; (3) GPS-i kasutajad võivad meile edastada ka lihtsalt oma teekonna gpx faili, kus jäljeread on märgitud punktidena koos vastava liigiinfoga (nt. punkt 1: 2 kitse, punkt 2: 4 põtra vmt). Kindlasti märgi ära ka vaatluse jooksul nähtud loomade liik ja arv (näiteks metskitsed karjas jne). See on meie jaoks väga väärtuslik info.

NB! Kui lähed metsa loendust tegema, võta akupank ka kaasa, sest külma ilmaga saavad nutiseadmete akud ootamatult kiiresti tühjaks!

Hunt

Accept Cookies