Andmehaldus
DMPonline
DMPonline on Digital Curation Centre poolt loodud töökeskkond andmehaldusplaanide koostamiseks.
Töökeskkond ja juhendid on ingliskeelsed. Andmehaldusplaaniga alustamisel peab kohe mõtlema, mis keeles seda teha.
- Kas tegemist on koostööprojektiga?
- Kas on teada, kas uurimisrühmas töötab välisõppejõude ja/või -üliõpilasi või on seda tulevikus ette näha? Andmehaldusplaan peab olema kõikidele mõistetav.
- Mis keeles nõuab andmehaldusplaani grandi andja? Kas hindamisse on kaasatud väliseksperte?
Iga kasutaja saab koostada andmehaldusplaani vastavalt oma vajadustele, jagada seda kaastöötajatega, eksportida ning näha, kes on plaani vaadanud või täiendanud.
Konto loomine
Konto registreerimiseks kasuta oma TÜ e-posti aadressi ning turvalist salasõna. Organisatsiooni alt vali University of Tartu. Seejärel tutvu kasutustingimustega, nõustu ning loo konto.
Sisselogimisel vali sisselogimine ülikooli kasutajatunnustega. Seejärel toimub suunamine järgmisele lehele, kust tuleb otsida University of Tartu ning vajutada Sign In.
Esmakordsel sisselogimisel avaneb juuresolev pilt. Täida vastavad väljad ning vajuta Create plan. Rahastaja rubriigis tee kasti linnuke, sest Eesti Teadusagentuuril ei ole praegu spetsiifilisi nõudmisi ja malli, DCC poolt välja pakutud plaan sobib hästi. Kui peaks olema tegemist Euroopa Komisjoni rahastatava projekti andmehaldusplaani loomisega, siis nii Horisont 2020 kui ka Euroopa Horisondi andmehaldusplaanide mallid on valikus olemas.
Andmehaldusplaani loomine
Digital Curation Center poolt loodud malli ja ülevadet andmehaldusplaani teemadest on võimalik näha sektsiooni Plan overview alt. Plaaniga töötama hakates ilmuvad needsamad küsimused ja täiendavad juhendid tööakna kõrvale.
Kõik loodud andmehaldusplaanid on nähtavad töölaual My Dashboard all. Sealt saab neid valida, muuta ning teha muid toiminguid.
Andmehaldusplaani jagamine ja allalaadimine
Olemasolevat andmehaldusplaani saab jagada teistega (share) või koostada seda algusest peale mitmekesi. Teistele jagamiseks on kolm taset:
- õigus vaadata
- õigus toimetada, st lisada teksti
- olla kaasomanik, st lisaks toimetamisele jagada õigusi
Andmehaldusplaani omanikuna sisestad vastavasse kasti nende inimeste meiliaadressid, kellega soovid plaani jagada. Seejärel määrad õigused ja saategi koos edasi töötada.
Kutsutud saavad e-kirja vastava infoga. Selleks et näha andmehaldusplaani, peavad nad olema samuti registreeritud DMPonline keskkonda. Sama kehtib, kui õiguste taset muudetakse.
Kui andmehaldusplaan on vaja kuhugi esitada, näiteks grandi taotlemisel, tuleb see töökeskkonnast eksportida.
Andmehaldusplaani on võimalik alla laadida paljudes vormingutes: pdf, csv, html, json, text, xml, docx. PDF-faili on võimalik ka vormindada.
Andmehaldusplaani koostamine
Kõigepealt küsitakse andmeid projekti kohta ehk administratiivseid metaandmeid:
Projekti pealkiri: sama, mis uurimistaotluses
Rahastaja:
Grandi number:
Kõik ametlikud nimetused ja projekti kohta käivad tunnusnumbrid peavad olema väga täpselt sisestatud, sest nende abil lingitakse omavahel organisatsioonid, grandid, projektid, aruanded, artiklid ja andmed (näiteks OpenAIRE portaalis).
Projekti kirjeldus: lühiülevaade uurimisprojektist, mis aitaks teistel kiiresti projekti olemust mõista
- Mis laadi uurimusega on tegemist?
- Sõnasta uurimuse põhiteema
- Mille jaoks andmeid luuakse või kogutakse?
ID: identifikaator, väljastatud rahastaja või ülikooli poolt (kui on)
Andmed plaani koostavate isikute kohta saab lisada rubriigis Contributors.
Edasi saab suunduda andmehaldusplaani sisulise täitmise juurde, avades teemasid + märgi alt.
Plaani ülaosas on edenemisriba, nii on hea jälgida, et ükski punkt ei jää vahele.
Kõiki andmehaldusplaani teemasid käsitleme järgmistes õppetükkides põhjalikumalt.