Andmehaldus

Litsentsid

Teadustöö on loominguline töö. Teadlase looming on artikkel, tarkvara, andmebaas, konverentsiettekanne, kõrgkooliõpik vms, millele rakendub autoriõigus.

Creative Commonsi litsentsid võimaldavad teose autoril mõnedest oma õigusest loobuda, et teost saaksid teised kasutada vastavalt autori määratud tingimustele.

 

Eesti keeles saab kõige parema ülevaate litsentsidest Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) lehelt, kus on olemas litsentside selgitused ja soovitused kasutajale teemal Autoriõigused – Creative Commons

Lühidalt on litsentsid kokku võetud Vikipeedias:

cc.png

Andmed kui objektiivselt olemasolevad faktid sageli ei olegi autoriõiguse kaitse all, küll aga võivad selleks olla töömahukad andmebaasid, kus on loodud lisaväärtus (otsing, linkimine).
Andmekogude litsentseerimisel ongi oluline kõigepealt kindlaks teha, kellele kuuluvad andmed ja kellel üldse on õigus litsentsi anda.
Autoriõiguse isiklikud õigused jäävad autorile alatiseks alles, kuid varalised õigused kuuluvad ülikoolile kui tööandjale. Sellegipoolest peab teadlane ise hoolitsema oma andmete litsentseerimise eest, et need vastaksid FAIR nõuetele.

Et teadusandmed oleksid teistele leitavad ning kasutatavad, tuleb need säilitada andmerepositooriumis (vt repositooriumid). Enamikel juhtudel pakub repositoorium ise litsentse, et andmed oleksid tõepoolest avaandmed ning poleks seatud asjatuid piiranguid. Sellegipoolest otsustab litsentsi üle ikkagi autoriõiguse omaja.

Tuleb teadvustada, et kord antud litsentsi ei saa enam tagasi võtta. 

Creative Commons (UK) on välja andnud infolehe, kuidas tuleks teadusandmeid avatud teaduse tarbeks litsentseerida:

Fact Sheet on Creative Commons and Open Science, Creative Commons UK: https://doi.org/10.5281/zenodo.840652CC BY 4.0

 

cc_info.png

Infoleht on leitav eesti ja inglise keeles:

PDF icon Infoleht_est

PDF icon Infoleht_eng

Creative Commonsi litsentside kõrval on andmete jagamiseks veel võimalik kasutada Open Data Commons litsentse, MIT litsentsi tarkvarale jne.

Millist litsentsi oleks otstarbekas kasutada, võib uurida Euroopa andmeportaali litsentsiabist või ka License Selector abil.