Kirjete kogumine Zoterosse

Kui Zotero Connector on paigaldatud ning kui siis avate mõne veebilehe või  andmebaasist raamatu või artikli kirje, ilmub veebilehitseja aadressiribale paremal ääres väike lisaikoon. Sellel klõpsates salvestub veebilehe või artikli või raamatu kirje automaatselt Zoterosse. See ikoon on veidi erinev artiklite a, raamatute sja veebilehtede vpuhul. 
Zotero peab olema arvutis avatud ja kirjed salvestuvad parajasti avatud kausta. Kausta saab valida ka salvestamise käigus, ikoonil klõpsates avaneb korraks väike kastike, kus on kirjas parajasti avatud kaust ja sealsamas saab valida mõne teise kausta.

Kollane kausta ikoon võimaldab andmebaasi kirjete loetelust salvestada mitu kirjet korraga. Kaustal klõpsates avaneb loetelu, kust saab vajalikud kirjed välja valida.

ester

Eesti raamatukogude e-kataloogis ESTER ei ole see praegu võimalik, kirjed tuleb avada ja salvestada ükshaaval.

Kirje salvestamise ajaks ilmub Zotero connectori ikooni alla kiri, mis näitab, kas kirjed õnnestus Zoterosse salvestada. Kui tekkis viga (translator error), saab kirjed lisada muul meetodil.

Andmebaas DIGAR Eesti artiklid ei võimalda Zoterosse kirjeid lisada otse andmebaasist. Viitamiseks vajalikud andmed tuleb ise käsitsi sisestada Zotero paremasse aknasse. Vt järgmist peatükki Kirjete käsitsi lisamine ja parandamine.

Digitaalarhiivist DIGAR ei saa ka korralikke viiteid, neid tuleb Zotero paremas aknas täiendada. Paljude DIGARis olevate väljaannete juures on link ESTERisse, leidke ESTERi kirje ja salvestage see Zoterosse. 

EBSCO Discovery'st kirjete tõmbamine

1. Kõige lihtsam on kirjeid üle kanda otse otsingutulemuste lehelt. Otsingutulemuste lehel tekib aadressiriba paremasse serva kollane kausta ikoon. Sellel klõpsates kuvatakse leitud kirjete nimekiri, kus saab sobivad välja valida. Täistekstid nii kaasa ei tule. Kui soovite, et viidete täistekstid oleksid Zotero kaudu kättesaadavad, klõpsake otsingutulemustes huvipakkuvad kirjed lahti ja lisage ükshaaval Zoterosse. Kui on avatud üks kirje, siis näete, et Zotero ikoon aadressiribal ongi teistsugune. Sellel klõpsates kantakse kirje Zoterosse.

Kui EBSCO Discovery otsingutulemustes on kirje juures pdf ikoon, siis tuleb pdf enamasti kaasa. Kui pdf kaasa ei tule, avage pdf enne kirje Zoterosse lisamist.

Kui Discovery tulemustes on täistekst lingina (Linked Full Text), siis klõpsake kõigepealt sellel lingil, mis avab kirje eraldi andmebaasis. Klõpsates seejärel Zotero ikoonil aadressiribal paremal, kantakse kirje Zoterosse koos täistekstiga. 

2. My EBSCOhosti kaustast kirjete Zoterosse viimiseks märkige kirjed, klõpsake paremal Export, valige Direct Export in RIS Format.  Võidakse küsida, kas soovite kirjed automaatselt Zoterosse salvestada. Kui seda lubate, salvestuvad need Zoteros sellesse kausta, mis on parajsti avatud. Võidakse ka küsida, kas soovite salvestada eraldi kausta. Kui brauseri allservas kuvatakse fail Delivery, klõpsake sellel. Küsitakse, kas tahate seda importida. Nõustuge ning kirjed salvestatakse Zoterosse. Pdf-id ei pruugi kaasa tulla, need tuleb siis eraldi lisada. 

Hein Online'ist, Beck Online'ist ja Westlaw'st kirjete tõmbamine


Hein Online: Kui artikkel pärineb kollektsioonist Law Journal Library, on aadressiribal ikoon kirje salvestamiseks. Muude kollektsioonide puhul avage artikkel või raamatu peatükk, laadige see  alla (Download). Firefoxis klõpsake ülal paremal noolega allalaadimiste ikoonil ning lohistage pdf fail Zotero keskmisse aknasse. Chrome'is allalaetud faili saab lohistada veebilehitseja vasakust alumisest nurgast. Zoteros tehke failil parem hiireklõps ning klõpsake PDF tarbeks metadata hankimine.  Zotero genereerib ise faili juurde kirje, kui see on võimalik.  

Beck Online: artiklite kirjeid saab salvestada tavalisel viisil (ikoon aadressiribal). Raamatu kirje saamiseks salvestage veebileht ja täiendage andmeid käsitsi.

Westlaw UK: avage artikli täistekst või abstract. Kirje tõmbamiseks klõpsake ülal paremal ümbrikuga noolt ning valige Add to EndNote.  Salvestage kirje töölauale (faili laiend on .ris).  Zoteros valige Fail -> Import, leidke töölaualt fail ja salvestage kirje kausta. Koos täistekstiga kirje salvestamiseks salvestage artikkel pdf-na töölauale, lohistage see Zotero keskmisse aknasse. Tehke kirjel parem hiireklõps ja valige Pdf-i tarvis metadata hankimine.
WestlawNext'ist kirjeid importida ei saa. Võimalik tee: salvestage artiklid pdf-ina arvutisse. Sisestage artikli pealkiri Google Scholarisse, tõmmake kirje (kui seal on) ning lohistage oma arvutist kirje juurde pdf .

Raamatu ISBN numbri, artikli  DOI numbri või PMID numbri põhjal moodustab Zotero täiskirje viidete haldurisse.  Näiteks kõigi kirjastuste kodulehelt raamatute ja artiklite kirjeid korrektselt tõmmata ei saa. Sel juhul  klõpsake Zoteros ikooni (Identifitseerija abil kirje loomine). Avaneb lahter, kuhu saate vastava numbri kopeerida. Raamatu või artikli kirje tõmmatakse automaatselt Zoterosse. Sel viisil on võimalik näiteks ka bibliograafiatest ning viidetest leitud andmete põhjal kirjeid Zoterosse lisada.  

zotisbn

ISBN numbri järgi kirje tõmbamine Zoterosse.


Pdf faili ikooni saab kas veebilehelt või arvuti töölaualt otse Zotero keskmisse aknasse lohistada. Sinna tekib artikli pealkiri ning paremas aknas on näha faili täielikud andmed.  

Ka veebilehtede metaandmeid saab Zoterosse salvestada (nt blogid, kodulehed jms). Zotero kirje kaudu saab hiljem hiireklõpsuga  veebilehe üles leida. Kui veebileht on muutunud või aadressi vahetanud, saab kirjele lisatud Snapshot'i põhjal vajaliku info üles leida.

Kui aadressiribal Zotero ikooni ei ole, tuleb veebilehe salvestamiseks avada Zotero ning klõpsata salvestamise ikoonil. Veebilehtedelt leitud kirjetele saab Zotero paremas aknas ise lisada puuduvad andmed (artikli autor, pealkiri, aasta jm) kui need on lehel kirjas.

Zoteros saab hoida ja jagada erinevas formaadis dokumente. MS Wordi või Exceli faili lisamiseks klõpsake Zoteros rohelist pluss-märgiga ikooni ffning valige Faili koopia salvestamine. Leidke arvutist fail ning klõpsake Ava. Fail salvesatakse Zoterosse. Failile metaandmete lisamiseks tehke kirjel parem hiireklõps ning valige Luua ülemkirje valitud kirjest. Nüüd saate täita toimetaja aknas väljad, mis faili kirjeldamiseks on vajalikud. Kirjeldatavate väljade valikut saate muuta, kui vahetate kirje tüüpi (kõige ülemine valik paremas aknas toimetaja lehel). Sel viisil saab säilitada ja kirjeldada ja jagada ka ise koostatud dokumente ning neist ühtse stiiliga bibliograafiaid luua.

back forward