Viidete haldurid Zotero ja Mendeley

Harjutamiseks

Eesti andmebaasidest Kirjete salvestamine

 

ESTER www.ester.ee

Otsingutulemuste lehel on aadressiribal kollane kaust, mis lubab mitme kirje korraga salvestamist, kuid see ei tööta. Avage huvipakkuvad kirjad ja salvestage need ükshaaval. ESTERist ei tule täistekstide failid automaatselt kaasa. Tuleb avada fail. Faili saamise viis sõltub sellest, millises keskkonnas see on arhiveeritud.  Nt otsing Marko Kairjak.

ISE ise.elnet.ee

ISEst saab tõmmata kirjeid ka otsingulehelt nimekirjana. Kui nimekirja on sattunud mõni ebastandardne kirje, siis see ei tööta. Siis tuleb tõmmata kirjed ükshaaval. NB ajakirja number ja leheküljed tuleb lisada käsitsi. Ajalehtede puhul tuleb muuta kirje liiki. Täistekstid automaatselt kaasa ei tule. Nt sõnaotsing isiksuse psühholoogia

Välisandmebaasidest kirjete salvestamine

Enamasti saab kirjed kõikidest andmebaasidest otse tulemuste lehelt salvestada. Kui kirjed on salvestatud andmebaasi sees oma kausta (My EBSCO host, My Hein), tuleb mõnikord täistekstid enne avada ja salvestada või alla laadida. 

Kui pdf ei tule kaasa, klõpsata faili avamiseks, salvestada, lohistada pdf Zoterosse artikli kirje juurde või tõmmata metaandmed pdf-st. Firefox: tuleb valik Salvesta Zoterosse või klõpsata noolega allalaadimiste ikoonil ülemisel tööriistaribal. Chrome’is saab salvestatud faili lohistada veebilehitseja paremast alumisest nurgast. 

Kui artikli täistekstile juurdepääs puudub, siis pdf kaasa ei tule.

  Täistekst ei tule kirjega kaasa, see tuleb eraldi lisada (ei linked full text’i ega pdf-i puhul). Mõne kirje juurest saab pdf-i lohistada, mõnel juhul tuleb enne salvestada. Kirjet tuleb alati kontrollida. Discovery’s otsing “information literacy“.  

ERIC: artikkel Learning information Literacy. EBSCOst tuleb kirje kui veebileht, kirje andmed puuduvad. ERIC’us krje salvestamise linki pole. Lohistada pdf Zoterosse, hankida metaandmed, tuleb korralik kirje.

Science Direct  Avada kirje, lohistada pdf Zoterosse. Ka artiklite lõpus olevast bibliograafiast saab pdf-id otse Zoterosse lohistada ja neile Zotero kaudu metaandmed hankida. Ka andmebaasi genereeritud soovituste  nimekirjast (related, suggested articles) saab pdf-id otse lohistada. Artikkel Tying Television Comedies to Information Literacy: A Mixed-Methods Investigation. 10.1016/j.acalib.2014.02.004. bibliograafiast võib kopeerida DOI, kleepida Zoterosse ja hankida andmed (vt kirjete salvestmise viise)

Kirjastuste artiklite andmebaasidest, Jstorist jt  tuleb reeglina pdf kohe ilma eraldi lohistamiseta kirjega kaasa, kui täistekst on  lubatud.

Raamatute kirjete tõmbamine veebilehtedelt

Amazon’ist saab raamatute kirjed aadressiriba ikooniga, kuid ükshaaval.

Kirjastuste kodulehekülgedelt raamatute andmete saamiseks tuleb kopeerida raamatu ISBN, valida Zoterost Identifitseerija abil kirje loomine ning kleepida number. Saab korraliku kirje. Samamoodi saab kirjeid DOI numbritega.

Kirje tõmbamine ja faili lisamine  Eesti digiarhiivide näitel

TÜ digiarhiivist DSpace dspace.utlib.ee tulevad alati failid automaatselt kirjega Zoterosse kaasa. 

Tallinna Ülikooli e-aida http://e-ait.tlulib.ee/ doktoritöödest saab salvestada veebilehe andmed (Zotero Standalone’is parem hiireklõps, Firefoxi lisana on Zotero tööriistaribal vastav ikoon)valida Zoteros õige kirje tüüp ning andmed käsitsi kirje õigetele väljadele panna. Fail automaatselt kirjega kaasa ei tule,  see tuleb salvestada ja siis veebilehelt Zoterosse kirje peale lohistada, liikudes hiirega kirje peale. Kirje muutub helehalliks. Kui see ei õnnestu, tuleb fail enne alla laadida ja allalaetud failide nimekirjast Zoterosse lohistada. ESTERist doktoritööde andmeid kätte ei saa.  Üliõpilastööd saab e-aidast ühe klõpsuga salvestada, pdf tuleb kaasa.  

2015-03-06_14_54_38-zotero.png

Faili võib lisada ka kirjete nimekirja. Siis tuleb see lohistada kahe kirje vahele, sinna tekib esialgu lühike helesinine triip. Zotero oskab paljudele failidele ise metaandmed leida:

metedata1.png

Valige PDF tarbeks metadata hankimine. Kui see ei õnnestu või kui fail pole pdf, siis järgmine valik lubab käsitsi failile ülemkirje moodustada. 

Võib ka valida Zotero tööriistaribalt kirjaklambriga ikooni ning lisada arvutist salvestatud manus nii nagu tavaliselt.

DIGARist www.digar.ee kirjete tõmbamine on sarnane E-aidaga, kirje tehakse veebilehest, failid tuleb enne Zoterosse lisamist alla laadida. DIGARi puhul on lihtsam leida kirje ESTERist, see Zoterosse salvestada ja fail eraldi juurde tõmmata.

Tallinna Tehnikaülikooli digikogust http://digi.lib.ttu.ee/ kirjeid eraldi salvestada ei saa, salvestatakse veebileht. Pdf fail tuleb eraldi alla laadida ja  Zoterosse kanda. Pdf-ist metaandmeid Zotero kätte ei saa. Doktoritööde kirjed ei tule ka ESTERist Zoterosse.

Grupikaustad

Avalike gruppide kaustadesse faile lisada ei saa. Ka siis, kui enda kaustast fail grupikausta üle kanda, jääb lisatud fail maha. Teistel juhtudel saab faile lisada ka gruppide kaustadesse. Selleks peab olema Zotero konto ja see eelistusse kirja pandud (hammasrattaga ikoon, Eelistused, Sünkroniseerimine).

Uurimisgrupid saavad enda koostatud dokumente Zoteros hoida ja jagada. Selleks tuleb fail Zoterosse lohistada (Word’i dokument või pdf) ning sellele ise ülemkirje koostada. Edaspidi on grupi liikmetel sealt hea dokumente leida ja viitamiseks andmeid võtta. Kui uurimisgrupi kaust  on piiratud kasutajaskonnaga, mitte kõikidele avatud, siis saab seal faile hoida. Kettaruum on piiratud, seda saab juurde osta.