Praktika molekulaar- ja rakubioloogia instituudi tudengitele

Esimesed sammud

Suur osa meie praktikabaasidest on olnud meie heaks koostööpartneriks läbi aastate. 

See on võimaldanud välja töötada läbiproovitud efektiivse mehhanismi, kuidas tagada ootuspärane praktika mõlemale osapoolele – nii praktikandile kui praktikabaasile.

1. Praktikant peaks alati koostama end tutvustava materjali (miks soovin minna praktikale just sellesse asutusse, mis mind huvitab – näiteks kas ma rahuldun ülevaatepraktikaga või huvitab mind mõni teema süvitsi; kas ma olen valmis rutiinseks laboritööks, mille käigus lihvin oma laborioskusi või ei ole rutiin minu jaoks).

2. Õppeasutus nõustab praktikanti praktikakoha valikul ja praktika ajastuse küsimuses (nt kui üliõpilane ei jõua edasi õppetöös ning ees ootab lõputöö kokku panemine laboris, ei ole mõtet praktikat täiendavalt juurde võtta; ülevaatepraktika sobib õppetöö kõrvalt sooritamiseks, põhjalikumat teaduslikku analüüsi sisaldav praktikatöö oleks mõistlik jätta suvekuudele, mil õppetööd ei ole).

3. Soovitame leppida kõigepealt kokku tutvumisringkäik asutusse/ettevõttesse, kus on võimalik saada selgus pakutavast/oodatavast ning selgitada enda ootusi praktikale. Kui tutvumine kohapeal ei ole võimalik (praktikabaas asub välismaal), siis soovitame teha skype-vestluse praktikajuhendajaga. 

Tutvumine pelgalt ettevõtte kodulehega ei anna üliõpilasele sageli ülevaadet, mida selles ettevõttes tehakse ja kas see talle huvi pakub.

Võib juhtuda, et üliõpilane ei soovi peale tutvumisringkäiku sellesse ettevõttesse praktikale minna. Ka see on täiesti normaalne. Praktikakohale saab kandideerida järgmine üliõpilane. 

4. Võtame soovitusi andes arvesse üliõpilase varasemaid kogemusi labori- ja õppetöös (mh näiteks õppeprojektides osalemist, head avaliku esinemise oskust, kõrget digipädevust jms).