Eestis turistina toiduelamuse otsingul
Eesti köögi areng: Eesti oma köögi sünd
Eesti Vabariigi loomisega 1918. aastal sai võimalikuks eestipärase restoranikultuuri teke ja areng. Kõige suurem muutus oli see, et Esimese maailmasõja ajal ja pärast seda hakkasid restorane pidama ja restoranides käima peamiselt eestlased. Eesti soost ettevõtjad rajasid toitlustuskohti ja asusid koostama menüüsid. Pildil: Tallinnas Estonia teatri esimesel korrusel paiknenud kasiinosaal ning teise korruse Valge ja Punane saal olid ühed tuntumad pidutsemiskohad sõjaeelses Eesti Vabariigis (Allikas: Kui restoran … 2010). |
|||
Järgnevalt on toodud Eesti Vabariigi algusaastatest lühike Tallinna restoranide iseloomustus (Hovi 2003): “Tallinna restoranidele olid iseloomulikud aastaaegadega seotud rahvuslikud road ja see joon jätkus kogu sõjadevahelise aja. 1930. aastate lõpupoole renoveeriti paljud restoranid ja hotellid ning asutati uusi luksusrestorane ja kohvikuid. Seda võimaldas majanduslik tõus. Tallinnas avati ka mitmeid öörestorane, mis olid avatud hommikul kella 06.00ni.
Kas tänapäeval on turistil võimalus einestada mõnes Eesti Vabariigi noorusaastatel loodud restoranis?Tallinnas on see võimalik kohas, mille algupäraseks nimetuseks oli öölokaal “Dancing Paris”. Koht alustas tegevust 1936. aastal. Restoran sisaldas tantsupõrandaga üldsaali, eraldi saaliosa rootsi lauaga ja veinibaari. Einestada sai päev läbi. Õhtuti mängis väike orkester ja esinesid varieteeartistid. Restorani juures töötas ka ööbaar, kus sooje ja külmi suupisteid võis saada kella kuueni hommikul. Täna kannab see restoran nime Gloria ja pakub Dimitri Demjanovi juhtimisel oma menüüs Uue Eesti köögi roogasid.
Noore Eesti Vabariigi kohvikukultuuri suurepäraseks näiteks oli Tallinnas Vabduse väljakul tegustenud kohvik Kultas. Kohviku omanikuks oli Nikolai Kultas. Peakondiitri tõi ta Sveitsist. Talle maksti 400 krooni kuus palka – võrdselt Eesti valitsuse ministriga. Tasu aga õigustas ennast. Tänu temale sai teha tordisorte, mida Eestis ei tuntud. Kohvikust võis tellida 72 sorti torti (torte! mitte kooke). Kohvisid oli 12 sorti. Alkoholi ei olnud mitte üht ainukest grammi. Eesti Vabariigi loomisega tekkis talupojaköögi kõrvale üsna kõrgetasemeline Eesti köök. Selle ajastu roogadest – retseptidest saab teada Maria Laidoneri kokaraamatust. Maria oli kindral Johan Laidoneri abikaasa, kes pidi sageli võõrustama kõrgetel ametikohtadel (riigi)külalisi. Tänapäeval proovis Maria retseptide järgi roogi valmistada kogemustega pekaokk Roman Zastserinskil, kes ütleb raamatu eessõnas järgmist: “See on hämmastav raamat – kõik retseptid tulevad esimesel katsel välja!“
Hea teada ehk soovitus Eestis:
|