Eesti samblasõbrad

Wulfi turbasammal (Sphagnum wulfianum) – aasta sammal 2019

27. detsembril valiti eesti samblasõprade poolt kolmandat korda aasta sammalt. Kuue kandidaadi hulgas sai ülekaaluka võidu Wulfi turbasammal (Sphagnum wulfianum).

Wulfi turbasambla kirjeldas maailmale esmakordselt 1860.aastal Tartu kooliõpetaja K.G. Girgensohn. Ta pani äsjaavastatud liigile nime Tähtvere mõisniku K.E.R. von Wulfi järgi, kelle maadelt kirjelduse aluseks olevad taimed on kogutud ja teaduslikult kirjeldatud. Wulfi turbasambla tüüpeksemplar asub Eesti maaülikooli sammalde herbaariumis, kuid leiukoht Tähtvere soos on praeguseks kuivenduse tagajärjel hävinud.

Wulfi turbasammal on looduses kergesti äratuntav võsu tippudes asuvate pallikujuliste peade e. kapiitulumide ning tumedate rabedate varte poolest. Heaks eristustunnuseks on ka see, et ainsa liigina meie turbasammalde hulgas on tal oksakimpudes olevate okste arv suurem kui kuus. Wulfi turbasammal kasvab poolvarjulistes kohtades soostuvates okasmetsades, kuid esineb kogu oma areaali piires pillatult. Eestis on ta arvatud looduskaitsealuste liikide kolmandasse kaitsekategooriasse just oma ökoloogilise nõudlikkuse tõttu.

Foto autor: Edgar Karofeld