Eesti samblasõbrad

Harilik karusammal (Polytrichum commune) – aasta sammal 2017

Eelmise aasta lõpus valisid Eesti samblasõbrad esimest korda aasta sambla. Selleks osutus seitsme kandidaadi hulgas enim hääli saanud harilik karusammal  e. käolina. Perekonda karusammal kuulub Eestis kokku seitse liiki, nende hulgas on harilik karusammal meil kõige tuntum ja laiemalt levinud. Harilik karusammal moodustab soostuvates ja rabastuvates metsades ulatuslikke kõrgeid murusid või mättaid. Taimed võivad kasvada kuni poole meetri kõrguseks ning lehed varrel on jäigalt eemalehoidvad, mistõttu taimed meenutavad pudeliharja. Varasuvel püüavad pilku kuldkollaste karvaste tanudega eoskuprad, mis kõrguvad võsude tippudes.

Aasta sambla valimise eesmärgiks on läbi ühe liigi tutvustada Eesti sammalde mitmekesisust, kutsuda inimesi märkama teiste loodusobjektide hulgas ka neid väikeseid taimi, kellel on metsade ja soode elus sageli just määrav roll. Kutsume kõiki samblahuvilisi pildistama harilikku karusammalt ja tema sugulasi ning osalema sammalde fotovõistlusel. Karusammal on võidupildile jäänud nii mõnigi kord, viimati ka suurimal – Eesti Loodusfoto – võistlusel! Vt. võidutööd siin

Pildi harilikust karusamblast on teinud Andres Hendrikson ning see foto “Lapike karusamblavaipa“ oli parim töö vabafotode kategoorias 2015. a. samblafotovõistlusel.

Accept Cookies