Eesti samblasõbrad

2024. aasta sammal kandidaadid

1. Harilik helvik (Marchantia polymorpha). Erilise ehitusega sammal, “täiesti mittesamblalik”. Jääb inimesele sageli jalgu, võib tulla ka “umbrohuks” mitte kõige paremini rajatud aedades. Helviksammal kui selline aitaks laiendada inimeste teadvuses sambla mõistet, suurendada arusaamist elu igapäevasest mitmekesisusest, on enimkasutatud näidisliik botaanikaõpikutes. Avaks selle tüütu tülinorija rikast hingeelu ja muudaks ta oma kausikeste ja ketastega hoopis lahedaks tegijaks.

2. Harilik skorpionsammal (Scorpidium scorpioides). See on silmapaistev ja ehk ka suhteliselt kergesti äratuntav liik, millega saaks tutvustada vees kasvavaid samblaid ja arutada nende elupaikade vähenemise jms üle. Üks väheseid sambanimesid, kus sarnasust loomariigiga on nimestki näha!

3. Viltjas udesammal (Trichocolea tomentella). Kõik varasemad aasta samblad on kuulunud lehtsammalde hõimkonda. On viimane aeg valida aasta samblaks kas helvik- või kõdersammalde esindaja. Seega sobiks aasta samblaks helviksammalde esindaja viltjas udesammal. See miniatuurset elupuuoksa (või ka lumehelbekest) meenutav sammal jääb hästi meelde – üks kord nähtud ja enam ära ei unune. Teda võib leida soostunud ja soometsadest. VEPi liik.

4. Harilik raunik (Plagiochila asplenioides). Suurim Eestis lehtedega helviksammalde hulgas, mistõttu võib segi minna ka päris-lehtsammaldega. Kasvab niisketes kuusemetsades maapinnal. Aga tal on ka väiksem vend, keda kohtab lubjarikkamates kasvukohtades,  ka niiskel klindil. Hea võimalus selgitada helvik- ja lehtsammalde lehtede erinevusi ning  tutvustada Eestis veel nii tavalist metsaliiki.

5. Harilik roossammal (Rhodobryum roseum). Sammal, mis püüab pilku oma armsate “lilleõitega”. Kuivas olekus meenutab roossammal pealtvaates rohelist roosinuppu. Lehed on koondud lühikese varre tippu nutiks, mis teeb ta erinevaks kõikidest teistest sammaldest Eestis. Kasvab salumetsades ning rõõmustab silma eriti pärast vihma, kui lehed on nutist lahtikeerdunud ja moodustavad metsakõdul kauneid mosaiikseid mustreid.