Mineraalid ja kivimid
Kristallide kuju
Kristallide kuju on paljudele mineraalidele üheks tähtsamaks väliseks tunnuseks. Nii on kvartsile (mäekristallile) iseloomulikud prismalised kristallid, püriidile kuubilised kristallid, magnetiidile oktaeedrid, granaadile romboeedrid jne. Välise kuju (haabituse) järgi eristatakse isomeetrilisi kristalle (näiteks teemant, granaat), piklikke kristalle (turmaliin), tahveljaid kristalle (barüüt, kips), lehelisi (vilgud), ja üleminekulisi vorme, näiteks vaadikujulised kristallid (safiir). Kivimites esinevatel mineraalidel on aga harva võimalik määrata kristallide kuju palja silmaga. Selleks kasutatakse optilisi uurimismeetodeid.
Morfoloogiliste tunnuste hulka kuuluvad ka kahe või enama kristalli seaduspärased kokku- ja läbikasved ehk kaksikud (näiteks ortoklassil, stauroliidil, kipsil). Looduses on kristallide väliskuju siiski enamasti ebatäiuslik.
Peale kristalliindiviidide kuju on mõnedele mineraalagregaatidele omane samuti iseloomulik väliskuju. Nii esineb malahhiit sageli neerukujuliste kobaratena, ehe kuld, hõbe ja vask puuoksi meenutavate dendriitidena, kips kiuliste kristallide kogumikena, aragoniit herneteralaadse ehk ooliitsena, nõrgvormidena esinevad stalaktiidid jne.
Koostanud © 2003 Mare Isakar