Mere ökosüsteemi mõjutavad nii maismaal kui ka Läänemeres toimuvad enamasti inimtegevusest põhjustatud muutused. Paraku puudub suure osa Eesti mereala kohta kompleksne alusteave, et:
Euroopa Liidu merestrateegia raamdirektiiv kohustab iga riiki välja töötama ja kasutusele võtma meetmeid, mille eesmärgiks on:
Mereala keskkonnaseisundit ja inimtegevuse mõju on seni hinnatud punktipõhistel ja aegridade-kesksetel vaatlustel ning analüüsidel – paraku on see taganud pikaajalise seireteabe vaid kindlate seirejaamade kohta. Et analüüsi aluseks saaks võtta ökosüsteemi tervikuna, tuleb mereala keskkonnaseisundit ning inimtegevuse mõju sellele hinnata pindalalisest aspektist – selleks on vaja luua uuenduslikud teaduspõhised seire- ja hindamismeetodid. Kuigi uued tehnoloogilised lahendused (näiteks sõltumatud in-situ vaatlused ja DNA analüüsil põhinevad meetodid) on mereteadusuuringutes laialdaselt kasutusel, on nende rakendamine keskkonnaseires endiselt harv.
Projekti „Eesti mereala innovaatiliste analüüsi- ja hinnangumeetodite arendamine ning testimine pilootalal“ (mereRITA) eesmärgiks on arendada mereala seire-, analüüsi- ja hindamismeetodeid, mis aitavad merestrateegia ja Euroopa Liidu loodusdirektiivi nõuetest lähtuvalt hinnata mereala seisundit ning seda mõjutavaid survetegureid.
Projekti mereRITA elluviimisel arendatakse välja senisest aja- ja kuluefektiivsemad hindamismeetodid, mida kasutatakse:
Projekti elluviimise peamised piirkonnad on:
Projekt mereRITA kestab 01.01.2019-31.12.2021, selle kogumaksumuseks on 947 369,24 eurot.
Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond SA Eesti Teadusagentuur programmi „Valdkondliku teadus-ja arendustegevuse tugevdamise“ (RITA) tegevusest 1 „Strateegilise teadus- ja arendustegevuse toetamine”.