Kohtumised

Anni ja Mari õigeusu kirikust

Õigeusk on iidne kristlik konfessioon. Õigeusu kirikuid leiame üle terve Eestimaa, neil on tihti toredad sibulakujulised kuplid. Õigeusklike ehk ortodokside kodudes on ikoonid, millel on kujutatud nende jaoks pühad sündmused ja inimesed ehk pühakud.

Anni ja Mari elavad Setomaal ja nad on oigeusklikud. Nad räägivad sellest, kuidas nemad ülestõusmispühi ehk munadepühi peavad – öisest jumalateenistusest, kirmaskist ja munaloomkast. Lisaks näitavad nad ka oma rahvariideid, mida pühade ajal selga pannakse.

Arutlege:

  • Mida sa nende pühade pidamisest teada said? Mida tahaksid veel teada?
  • Millised pühad on teie peres olulised? Kuidas teie neid tähistate?
  • Annil ja Maril oli mitmeid erilisi esemeid, näiteks pühasenurk ning rahvariided. Millised esemed on sinu jaoks erilised?

Tunni idee autor: Aleksandra Sooniste

Sissejuhatus. Õpetaja räägib või loevad õpilased iseseisvalt.

Õigeusu kirik on üks suurematest kristlikest kirikutest. See tähendab, et tal on teiste kristlike kirikutega väga palju sarnast ja mõningad erinevused. Kõige sarnasem on õigeusu kirik katoliku kirikule. Maailmas on üle 250 miljoni oigeuskliku.  Sarnaselt katoliiklastele usuvad oigeusklikud, et Jumal (Jeesus Kristus) seadis sisse pühad toimingud, mille kaudu antakse usklikele edasi Jumala arm.


Mängi Kahooti (üksi või koos paarilisega) ja saad teada, millised pühad toimingud on õigeusu kiriku sakramendid. Kahooti saab mängida mobiiltelefonis:  kahoot.it, mängunumber 9727716.


Järgmine ülesanne lahendatakse kõigepealt individuaalselt, seejärel arutatakse paarilisega: Millised toimingud on olulised sinule ja sinu lähedastele?


Ülestõusmise tähendus õigeusus.

Nagu teisedki kristlased, usuvad oigeusklikud, et Jeesus tõusis kolmandal päeval pärast ristisurma üles ja lunastas oma surmaga inimeste patud. Jeesuse ülestõusmisele on pühendatud oigeusklike kõige tähtsam püha – Paasapüha. Lisaks muudele toimetustele kaunistavad oigeusklikud ülestõusmispühadel mune. Nad ei nimeta seda kaunistamist värvimiseks, nagu meie seda teeme, vaid kirjutamiseks.

Hoolega kirjutatud munad on tõelised kunstiteosed. Vaata videot ja uuri pilte.


Klassi vestlus: Millised on teie pere ülestõusmispühade kombed?


Ülesanne töölehelt: Värvi muna ja vaata, kellel sinu klassikaaslastest on sinuga kõige sarnasem tulemus.


Töölehel kasutatud pildid:

http://www.emuszine.com/Egg%20Contest%20Archives/images/Lorrie%20Popow%20pysanky%20emu%20egg%201.jpg

http://www.emuszine.com/Egg%20Contest%20Archives/images/Lorrie%20Popow%20pysanky%204.jpg

https://2.bp.blogspot.com/-mu96oitVcyU/WCZAuUET65I/AAAAAAAAB6k/FqWxjVQ-Kc4WA39BCAbh924T_8bTTXHhQCLcB/s1600/lorrie-popow-egg-184.jpg