Kohtumised
Anna katoliku kirikust
Katoliiklased on kristlased. Eestis on palju katoliiklasi. Katoliku kogudused tegutsevad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Valgas ja mitmes kohas Ida-ja Lääne-Virumaal. Lisaks on katoliku kirikul Eestis mitu kloostrit ja ka üks üldhariduskool.
Anna räägib oma elust katoliiklasena, Maarjast, paastuajast, oma rõõmudest ja muredest.
Arutage:
- Mida te huvitavat teada saite?
- Anna rääkis, mis teda rõõmustab. Arutage omavahel, mis teid rõõmsaks ja kurvaks teeb?
- Anna rääkis, mille poolest erineb tema peres paastuaeg tavalisest ajast. Mida teie teete, kui tahate keskenduda teie jaoks olulistele asjadele?
Idee autor: Aleksandra Sooniste
Ülestõusmispühad ja sellele eelnev periood
Katoliku kirik on kõige suurem kristlik kirik. Nagu teisedki kristlikud kirikud usuvad katoliiklased, et on ainult üks Jumal, kes on loonud kõik oleva ning Jeesus Kristus on Jumala poeg.
Kristlased tähistavad paastuajaga perioodi enne Kristuse ülestõusmist. Paastuaeg algab 40 päeva enne ülestõusmispühi. Sellel ajal tegelevad paljud kristlased vaimsete asjadega – mõtisklevad, palvetavad ja paastuvad.
Paastumine on hoidumine mõnest toidust või joogist kindla perioodi vältel.
Maailmas on üle miljardi katoliiklase. Kuna neid on nii palju, on nad ka väga erinevad. Vaatame, kuidas tähistavad katoliiklased üle maailma paastuaja viimast nädalat, mida kutsutakse Suureks nädalaks või Vaikseks nädalaks.
Palmipuudepüha on pühapäev enne ülestõusmispüha. Palmipuudepühal meenutavad kristlased lugu,milles Jeesus ratsutas eesli seljas Jerusalemma. Inimesed tervitasid Jeesust nagu kuningat ning asetasid ta teele riideid ja palmilehti.
Vaata pilti: (https://philippines.licas.news/wp-content/uploads/2023/04/ADS_8353-e1680416572971.jpg)
Filipiinlased tähistavad palmipuudepüha suurte rongkäikudega, kus inimestel on käes palmioksad ja pildid Jeesusest. Filipiinidel on umbes 84 miljonit katoliiklast. Igast 10-st inimesest 8 on katoliiklased.
Filipiinid asuvad siin:
(https://geology.com/world/map/map-of-philippines.gif)
Suurel neljapäeval meenutatakse seda, kuidas Jeesus sõi koos oma õpilastega viimast korda koos ja andis neile käsu üksteist armastada. Enne söömaaega pesi ta oma jüngrite (õpilaste) jalgu. Tavaliselt pesi külaliste jalgu teener.
Vaata pilti lehelt https://relevantmagazine.com/slices/pope-francis-washes-feet-refugees-easter-mass
Pildil on näha, kuidas katoliku kiriku pea, paavst Franciscus, peseb suurel neljapäeval Vatikanis sõjapõgenike jalgu. Vatikan on maalima kõige väiksem riik, ainult 0,44 km2.
Vatikan asub siin: http://cyndiimenna.blogspot.com.ee/2007/05/vatican-city-map-in-world.html
Suurel reedel mälestatakse Jeesuse ristilöömist. Suur reede on kristlaste jaoks kõige kurvem päev aastas. Sellel päeval löödi Jeesus risti ja ta suri seal. Hiljem maeti Jeesus koopasse.
Vaata pilti siit: http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-3025552/PICTURED-Latin-America-remembers-Passion-Christ.html
Pildil on näha, kuidas teevad seda naised Ecuadoris. Patukahetsuse märgiks on nad riietunud lillasse. Ecuadoris on üle 80% elanikest katoliiklased.
Ecuador asub siin: (https://geology.com/world/map/map-of-ecuador.gif)
Suurele reedele järgneb vaikne laupäev. Laupäev on juutide puhkepäev, sabat. Siis ei tohtinud teha ühtegi tööd ega toimetust. Ka tänapäeval tähistatakse vaikset laupäeva vaikselt mõtiskledes ja palvetades.
Paastuaja lõpetab kristlaste jaoks kõige tähtsam püha – ülestõusmispüha. Kristlased usuvad, et pärast kolmandal päeval pärast surma tõusis Kristus surnuist üles ja läks taevasse. Tänu sellele ei ole surm enam lõpp, vaid uue ja igavese elu algus koos Jumalaga.
Vaata pilti: (https://i.dawn.com/primary/2018/04/5ac0f37fc3407.jpg=
Pildil on ülestõusmispühade tähistamine Pakistanis. Pakistan on katoliiklasi vähem kui 1%.
Pakistan asub siin: (https://geology.com/world/map/map-of-pakistan.gif)
Arutlege:
-
Kas usk on pildil olevatele inimestele oluline? Miks?
-
Kas on midagi, mida me mõistame kõikide inimestega maailmas sarnaselt?
Katoliiklased, nagu ka oigeusklikud usuvad pühakutesse. Pühakud on erilised ja pühad inimesed, kelle kaudu Jumal maailmas toimib. Katoliiklaste uskumuste kohaselt saab pühakute poole palvetada ja nad on inimeste eestkostjaks Jumala ees. Kaitsepühak on pühak, keda peetakse mõne koha, ameti või kiriku eestkostjaks. Kui inimesele on antud ristimisel pühaku nimi, siis on see pühak ka tema kaitsepühak.