Tartu Ülikooli üliõpilaste infokiri

Kasulik info

Iganädalane info üliõpilastelt üliõpilastele, viited toimuvatele sündmustele, põnevatele ettevõtmistele, mitmesugustele võimalustele.

›› Osale rahaliste otsuste uuringus

Üliõpilasi oodatakse jagama arvamust rahaliste otsuste tegemise kohta ja panustama sellega Tartu Ülikooli teadlase uuringu valmimisse. Küsimustele vastamine võtab umbes 5 minutit. Kõikide uuringus osalenute vahel loositakse välja kaks 20-eurost Partner kinkekaarti. Uuringus on võimalik osaleda kuni 30. juunini ja auhinnad loositakse välja 01. juulil. Mine uuringu lehele.

›› Orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

8. maist kuni 20. oktoobrini on kõik Tartu Ülikooli töötajad, üliõpilased, vilistlased, nende pered ja kõik teised huvilised oodatud läbima orienteerumisrada, kus saab tutvuda Tartu Ülikooli ühiselamute ajalooga.

Kuidas orienteeruma minna?

 • Prindi orienteerumiskaart välja või võta see TÜ peahoone (Ülikooli 18), TÜ muuseumi (Lossi 25), Delta keskuse õppe- ja teadushoone (Narva mnt 18), Biomeedikumi (Ravila 19), Chemicumi (Ravila 14a), Physicumi (W. Ostwaldi 1), tehnoloogiainstituudi (Nooruse 1), TÜ raamatukogu (W. Struve 1), Lossi 36 või Vanemuise 46 õppehoone valvelauast. Soovi korral saad kaardi ka nutitelefoni laadida.
 • Tutvu enne rajaleminekut leppemärkide süsteemiga.
 • Kontrollpunkti jõudes skaneeri seal olevat ruutkoodi (QR-kood). Kontrolli, kas telefonis on ruutkoodi lugemise rakendus olemas. Kui ei ole, siis laadi see oma telefoni.
 • Rada kulgeb majade vahel, tänavatel, rohealadel jm avalikus ruumis. Ole liikluses ettevaatlik! Pane tähele, et rajal ette sattuvatest objektidest (nt kõrged aiad, müürid, lillepeenrad või hekid) ei tohi otse üle minna. Samuti on keelatud siseneda eramajade või asutuste hoovidesse, kui need on tähistatud vastava leppemärgiga. Keeldu tähistavad märgid tunned kaardil ära jämeda musta joone (aed, müür) ja samblarohelise värvuse järgi.

Lisateave

 

›› Osale Enlighti õpetamise ja õppimise konverentsil

Tartu Ülikooli töötajad ja üliõpilased on oodatud kandideerima Enlighti 2024. aasta õpetamise ja õppimise konverentsile, mis toimub Tartus 7.–9. oktoobrini. Tänavuse konverentsi teema on innovatsioon ja loovus kõrghariduses. Iga-aastasel Enlighti üritusel saavad osaleda õppejõud, programmijuhid, haridustehnoloogid, üliõpilased ja välispartnerid. Konverentsile oodatakse Tartu Ülikoolist 20 osalejat. Kandideerida saab 15. maist 10. juunini. Osalejaid teavitatakse tulemustest hiljemalt 21. juunil.

›› Sõjavarjus sündinud kunst

Tule tutvu Tartu Ülikooli kunstimuuseumis 15. juunil kell 14.00  sõjavarjus sündinud kunstiga näitusel „Me eksleme maailma rajus. Sõjavarjus loodud kunst: Geislingen 1944 – Tartu 2024“. Loe rohkem Tartu Ülikooli muuseumi suviste ekskursioonide kohta.

 

›› Aruteluseminar „Meedia roll ühiskonna kestliku kursi kujundamisel“

6. juunil kell 16.00–17.30 toimub Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonna seminariruumis arutelu „Meedia roll ühiskonna kestliku kursi kujundamisel“. Üritusel räägitakse, kuidas meedias kobarprobleemide ajastul keskkonnaküsimusi kajastatakse ja mil määral toetab see ühiskonnas kestlike arusaamade kujunemist.

›› Mine või muuseumisse! Suvel on viis Tartumaa muuseumi neljapäeviti avatud kuni kell 20.24

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna aasta raames pakuvad viis Tartumaa muuseumit – Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Jääaja Keskus, Tartu linnamuuseum, KGB kongide muuseum ja Tartu Ülikooli muuseum – ainulaadse võimaluse nautida muuseumikultuuri tavapärasest pikemalt. Juunist augusti lõpuni on muuseumid neljapäeviti avatud kuni kell 20.24, pakkudes külastajatele rohkem aega näituste avastamiseks ja publikuprogrammis osalemiseks.

›› Tartu tähetorn kutsub suvekuudel tasuta päikesevaatlusele

Suvekuudel saab igal laupäeval Tartu tähetorni õuel spetsiaalse teleskoobiga vaadelda meile kõige lähemal asuvat tähte – päikest. Vaatlus toimub selge ilmaga kl 12–14. Toimumise kohta saab infot tähetorni administraatorilt telefonil 737 6932 samal päeval alates kl 10. Osalemine on kõigile tasuta.

›› Üliõpilastel on ainulaadne võimalus kohtuda Soome presidendiga

Kolmapäeval, 29. mail kl 10.15–11.00 peab Soome president Alexander Stubb Tartu Ülikooli peahoone aulas ingliskeelse kõne „World Order After 2022“ („Maailmakord pärast 2022. aastat“), mis sisaldab ka mõttevahetust kuulajatega.

President Stubbi esimesel Eesti visiidil on kogu ülikooliperel võimalik Soome presidendiga vahetult suhelda, oma arvamust avaldada ja küsimusi esitada. Eeskätt soovib president kuulda üliõpilaste mõtteid. Liitu Facebooki sündmusega.

›› Eesti keele õppimise haridusprorgammid mitte-eestlastele

Tartu Ülikooli muuseum ja Eesti Vabaõhumuuseum pakuvad sel aastal kaks korda kuus lihtsas eesti keeles kultuuririkkuse haridusprogramme, mis on mõeldud vähese keeleoskusega (A2+ tase) täiskasvanutele eesti keele õppe toetamiseks ja praktiseerimiseks. Programmid toimuvad TÜ muuseumi erinevates hoonetes, mai ja juuni kohtumised toimuvad Tartu tähetornis. Juunikuus toimuvatele on veel mõned vabad kohad.

TÜ muuseumi haridusprogrammis räägitakse hariduse tähtsusest: miks on haridus ja teadus olnud Eestis oluline ning kuidas on see kujundanud tänast Eesti ühiskonda ja väärtushinnanguid. Läbi erinevate teemade ja valdkondade, mis ülikooli minevikuga seostuvad, antakse ülevaade, mis on Eesti kultuuri põhiväärtused ja olulisemad teadussaavutused läbi aegade. Tutvustatakse minevikku, mis läbi elulähedaste näidete seotakse tänapäevaga. Osalejatele tehakse ekskursioon, lahendatakse töölehti ja harjutatakse läbi erinevate ülesannete eesti keelt.

›› Ühiselamud kui üliõpilaselu sõlmpunktid

8. maist kuni 20. oktoobrini on kõik Tartu Ülikooli üliõpilased oodatud läbima orienteerumisrada, kus saab tutvuda Tartu Ülikooli ühiselamute ajalooga.

Ülikoolilinnale Tartule on omased endiste ja praeguste üliõpilaste kaasahaaravad ja meelelahutuslikud lood ühiselamuelust. Paljudel seostub ühiselamuga kohe mõni isiklik mälestus või kogemus, seega pakub selle aasta orienteerumine kindlasti äratundmisrõõmu. Orienteeruja näeb oma teel praeguseid ja kunagisi Tartu ühiselamuid ning saab lugeda põnevaid lugusid näiteks Hillar Palametsalt, Juhan Peeglilt, Rein Langilt ja Ardi Liiveselt.

 • Prindi orienteerumiskaart välja või võta see TÜ peahoone (Ülikooli 18), TÜ muuseumi (Lossi 25), Delta keskuse õppe- ja teadushoone (Narva mnt 18), Biomeedikumi (Ravila 19), Chemicumi (Ravila 14a), Physicumi (W. Ostwaldi 1), tehnoloogiainstituudi (Nooruse 1), TÜ raamatukogu (W. Struve 1), Lossi 36 või Vanemuise 46 õppehoone valvelauast. Soovi korral saad kaardi ka nutitelefoni laadida.
 • Tutvu enne rajaleminekut leppemärkide süsteemiga.
 • Kontrollpunkti jõudes skaneeri seal olevat ruutkoodi (QR-kood). Kontrolli, kas telefonis on ruutkoodi lugemise rakendus olemas. Kui ei ole, siis laadi see oma telefoni.
 • Rada kulgeb majade vahel, tänavatel, rohealadel jm avalikus ruumis. Ole liikluses ettevaatlik! Pane tähele, et rajal ette sattuvatest objektidest (nt kõrged aiad, müürid, lillepeenrad või hekid) ei tohi otse üle minna. Samuti on keelatud siseneda eramajade või asutuste hoovidesse, kui need on tähistatud vastava leppemärgiga. Keeldu tähistavad märgid tunned kaardil ära jämeda musta joone (aed, müür) ja samblarohelise värvuse järgi.

Liitu Facebooki sündmusega.

›› Kodanikuteaduse seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?“

22. mail kell 11–15 toimub Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?“, kus räägitakse nii raamatukogude rollist kodanikuteaduse edendamisel kui ka avalikkuse kaasamisest õppe- ja teadustöö rikastamisel.

›› Teistmoodi teatrielamus professionaalsete teatritegijate, Tartu Üliõpilasteatri ja üle 100 kohaliku kaasalööjaga kutsub tudengeid taasavastama Annelinna

Pealkiri: Läbi linna: Annelinn
Etendused 1.–2., 6.–8. ja 13.–15. juuni õhtutel
Algus kell: 19.00 ja 19.25 (teekond kaks tundi)
Rännak algab Tartu linnamuuseumi parklast (Narva mnt 23) või Sõpruse silla alt (Eedeni juures).
Tule uitama metsike sisehoovide labürinti, avastama ainulaadsete perspektiividega paika ja luhale leiutatud linnaosa.Tudengitele soodushind! Valida saab eestikeelse, ingliskeelse ja venekeelse raja vahel. Vaata lisa: Läbi linna või Tartu 2024

›› Tartu Ülikool kutsub oma tudengeid, vilistlasi ja sõpru 18. mail vilistlaste kokkutulekule „Tagasi ülikooli“

Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude, praeguste ja endiste kursusekaaslastega, külastada armsaks saanud õppehooneid ja auditooriume, võtta Tartu [eel]arvamusfestivalil osa ülikooli aruteludest, osaleda ühislaulmisel ning suurejoonelisel õhtusel peol ülikooli spordihoones.

Oodatud on kõik ülikoolipere liikmed, kel põues side alma mater’iga ja soov õpingukaaslastega ühiselt aega veeta.

Pileti saab soetada Piletitaskust. Lisateavet ürituse kohta jagatakse ülikooli kodulehelFacebookis ja Instagramis.

›› Hybrid European Democracy Festival

Tartus toimub sel nädalal 17.-18. mail Hybrid European Democracy Festival Tartu [eel]arvamusfestivali raames. Rahvusvaheliste Suhete Ring korraldab seal 17. mail kell 16 ingliskeelse arutelu „Have we forgotten Moldova and Georgia?“, kus räägime nende kahe EU kandidaatriigi praegusest olukorrast ja tulevikust. Arutelus osalevad Euroopa Liidu piirihaldusmissiooni EUBAM Moldova-Ukraine meediaametnik Mailin Aasmäe, rahvusvaheliste suhete ekspert Rainer Saks ning politoloog ja Tartu Ülikooli õppejõud Heiko Pääbo. Rohkem infot leiab festivali kodulehel.

›› Osale üleriigilisel talendi-show´l Annetekoda

Eesti Kultuuri Koda ja Muusikute fond PLMF koos patroon Mart Sanderiga kutsuvad sel kevadel osalema üleriigilisel talendi-show´l Annetekoda!
Osalemiseks saada hiljemalt 26. maiks kuni 3-minutiline video oma ande esitlusega aadressile annetekoda@kultuurikoda.eu. Vaata ka teisi võistlusel osalemise tingimusi.

›› Rahvusvahelisel muuseumipäeval, 18. mail toimub üleriigiline muuseumiöö „Öös on vabadust“

Muuseumiööl avavad uksed Tartu Ülikooli muuseum ja Tartu tähetorn, mis on lahti kella 18–23. Samuti saab kella 18–22 külastada ülikooli loodusmuuseumi, kunstimuuseumi ja botaanikaaeda. 18. mail on sissepääs TÜ muuseumidesse tasuta, toomkiriku tornidesse pääseb 3-eurose sooduspiletiga.

›› Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium julgustab üliõpilasi kirjutama teadustööd töösuhete ja töökeskkonna teemal

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium annab sel aastal üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi raames välja eripreemiaid (kokku kuni 5000 eurot) töösuhete ja töökeskkonna valdkondades tehtud teadustöödele, sh üllataja preemia töösuhete või töökeskkonna probleemile innovaatilise lahenduse pakkumise eest.

Eripreemiatele on oodatud kandideerima rakenduskõrgharidus-, bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppe üliõpilaste teadustööd. Hindamiskomisjon võib auhinnafondist premeerida ka lõputööde juhendajaid.

Kui oled oma lõputöö teemat alles valimas, siis julgustame Sind kirjutama erinevatel töösuhete ja töökeskkonna valdkonna teemadel, et saaksid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eripreemiale kandideerida järgmisel aastal.

Näiteks ootame töid töösuhete valdkonnas järgnevatel teemadel:

 • kollektiivsete töösuhete ja sotsiaaldialoogi edendamine;
 • platvormitöö;
 • tehisintellekt töösuhetes ja selle algoritmiline juhtimine;
 • õiglaste töötingimuste tagamine kaugtöö ajastul;
 • töötaja õigus mitte olla kättesaadav;
 • praktikalepingud.

Julgustame kirjutama töökeskkonna valdkonnas näiteks järgnevatel teemadel:

 • uued riskid töökeskkonnas seoses muutunud töötegemise viiside, digitaliseerimise, tehnoloogia arengu, rohepöördega jms;
 • tehisintellekti ohud ja võimalused töökeskkonnas;
 • psühhosotsiaalsed ohutegurid töökeskkonnas;
 • kutsehaiguste diagnoosimise probleemkohad ja lahendused;
 • töökeskkonnaspetsialistide ja töökeskkonnavolinike roll ning pädevused;
 • töötervishoiuteenuse parandamine;
 • ohtlike kemikaalide kasutamine töökeskkonnas, sh teadlikkus seonduvatest riskidest.

›› Antoniuse restoranis pakutakse lõpetajatele erimenüüd

Antoniuse restoran, mis asub Tartu Ülikooli peahoone vastas, on lõpetamiste perioodiks loonud erimenüü. Toiduvalikust leiab sobiva roa kõigile perekonnaliikmetele. Ilusa ilma korral on võimalik broneerida laudu ka väliterrassile. Ülikooli lõpetajaid õnnitleb restoran Antonius omapoolse kingiga. Erimenüüd näeb Antoniuse kodulehel. Laua broneerimiseks kirjutage liisa@hotelantonius.ee või helistage +372 737 0377. Vaata pilte restoranist ja väliterrassist.

›› Mai lõpus  peab Soome president Tartu Ülikooli kõne

29. mail kell 10.15–11.00 peab Soome president Cai-Göran Alexander Stubb Tartu Ülikooli peahoone aulas ingliskeelse kõne „World Order After 2022“ („Maailmakord pärast 2022. aastat“), mis sisaldab ka mõttevahetust kuulajatega. Osalema ja küsimusi esitama on oodatud kogu ülikoolipere.

›› Kodanikuteaduse seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?“

22. mail kell 11–15 toimub Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?“, kus räägitakse nii raamatukogude rollist kodanikuteaduse edendamisel kui ka avalikkuse kaasamisest õppe- ja teadustöö rikastamisel.

 

›› Veeda oma emaga ulmeline päev Tõraveres

Emadepäeval, 12. mail kell 15 avatakse Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis Tõraveres kunstnik Karel Koplimetsa kohaspetsiifiline installatsioon „2074“. Üles astub ka kirjanik Urmas Vadi ning observatooriumis teevad tuuri Tartu observatooriumi töötajad. Avamisele ja tagasi Tartusse sõidab ka kunstibuss, millele tuleb registreeruda. Avamine toimub koostöös kirjandusfestivaliga Prima Vista, mis kannab 2024. aastal pealkirja „Paremad ja halvemad tulevikud“. Üritus on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi kuuluvast projektist „Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides“. Üllata oma ema põneva päevaga Tartu Ülikoolis ja ilusa ilma korral võta kaasa ka oma piknikukorv.

›› Ülikool toetab võimekaid esmakursuslasi praktiliste lisaõpivõimalustega

Tartu Ülikoolis algab uuel õppeaastal juba viiendat aastat järjest programm „Talendid Tartusse!“, mis annab võimekatele Eesti noortele tavalisest mitmekesisemaid eneseteostus- ja õpivõimalusi. Kandideerima oodatakse noori, kes asuvad sel aastal Tartu Ülikooli õppima ja on gümnaasiumi jooksul osalenud Eesti olümpiaadide lõppvoorudes või rahvusvahelistel olümpiaadidel. Programmiga on võimalik liituda ka juhul, kui abituriendi eesti keele ja matemaatika riigieksami tulemused on mõlemad vähemalt 90 punkti või Tartu Ülikooli akadeemilise testi tulemus vähemalt 80 punkti.

›› Ülikooli Kohvik kutsub pidulikult tähistama ülikooli lõpetamist

Ülikooli Kohvik pakub lõpetajatele ja armsale kooliperele võimalust tähistada vääriliselt pidulikku ülikooli lõpetamist. Võimalik on tellida ka cateringi teenust.

›› Kõik huvilised saavad IT-teenuste staatuslehelt tellida teavitusi just enda tööks vajalike infosüsteemide rikete ja hooldustööde kohta

Kui soovid saada infot süsteemirikete ja hooldustööde kohta, vajuta veebilehel status.utinfo.ee nupule „Telli teavitused“. Sealt edasi tuleb valida, kas soovid infot kõigi süsteemide („Telli kõik teavitused“) või ainult kindlate süsteemide kohta („Telli teavitused komponendi kaupa“). Viimasel juhul peab märkima loendis linnukese soovitud valikute ette. Teavitusi saab tellida e-posti aadressile, aga ka Microsoft Teamsi, kus on võimalik seadistada endale sobiv kanal. Oma eelistusi võib seejuures igal ajal muuta. 

Kõik senised staatuslehe tellijad toodi automaatselt üle uuele platvormile ja nad ei pea ise midagi muutma. Küll aga on võimalik ka varasema kasutajana teha uuel platvormil valikud, et saada vaid end huvitavate süsteemide teavitusi. Selleks tuleb end status.utinfo.ee lehel tellijate nimekirjast eemaldada ja samal lehel uuesti tellijaks registreeruda. 

Kui kasutaja jääb seadistamisega hätta, palub IT-osakond võtta ühendust arvutiabiga.

Lisateave: TÜ arvutiabi, 737 5500 (5500), arvutiabi@ut.ee, IT-portaal

 

›› Tartu Tudengipäevade kevadfestival kestab 4. maini

Veel 4. maini on võimalik nautida Tartu Tudengipäevade kevadfestivali võlusid. Ees ootavad päevad täis uusi kogemusi, elamusi ja mälestusi!

Teisipäevasel volbriõhtul toimub Kaarsillal unustamatu show – lava kütab kuumaks Trad.Attack! Kolmapäeval on Tartu Keskpargis võimalik kaasa elada kõigile julgetele, kes hakkavad vallutama Tartu libedaimat treppi üritusel „Libe trepp“, mis pakub pealtvaatajatele vaatemängulist võistlust. Reedel panevad elamuslik kastironimine ja mudamaadlus proovile osalejate vastupidavuse ja jõu. Mudamaadlust saab tulla nautima pealtvaatajana, aga kastironimisele jagub veel kohti, nii et registreeri end tudengipäevade kodulehel.

Tutvu lähemalt festivali kavaga. Tudengipäevad leiab ka rakendusest ELA.

 

›› Aruteluõhtu „Kas peaksime kliimakriisis teadusele lootma jääma?“

Tartu Ülikooli kestliku arengu keskuse eestvedamisel algab avalik üritustesari, kus arutletakse ja vaieldakse teaduspõhiselt ühiskondlikult põletavatel kestlikkusteemadel. Esimene arutelu toimub neljapäeval, 2. mail kl 16.00–17.30 Tartu Ülikooli raamatukogu fonoteegi saalis, otseülekannet saab jälgida UTTV-st. Sarja avaürituse keskmes on küsimus „Kas peaksime kliimakriisis teadusele lootma jääma?“ Lisateave ja registreerumine.

 

›› Välinäitus „Aken Toomemäe poole“

6. mai õhtul kell 21 avab ülikooli muuseum koostöös kirjandusfestival Prima Vistaga Toomemäel välinäituse „Aken Toomemäe poole“, kus saab lugeda Toomemäega seotud luuletusi.

 

›› Professor David Reynolds külastab Tartu Ülikooli

29. aprillil kell 12.15 toimub Jakobi 2 ringauditooriumis uusima aja kaasprofessor Kaarel Piirimäe loeng „Balti küsimus Teises maailmasõjas“, mis on mõeldud sissejuhatava üritusena David Reynoldsi raamatuesitlusele (3. mail) ja loengule (6. mail).

6. mail kell 12.15 toimub Jakobi 2 ringauditooriumis Cambridge’i Ülikooli rahvusvahelise ajaloo professori David Reynoldsi loeng „Kolmest suurest liitlasest“. Juttu tuleb Churchillist, Rooseveltist ja Stalinist, nende suhetest ja sellest, kuidas nad alistasid Hitleri ja võitsid sõja, kuid kaotasid rahu.

Mõlemad loengud toimuvad loengukursuse „Uusim aeg“ raames, aga nendel võivad osaleda ka kõik teised teemast huvitatud üliõpilased.

 

›› 30. aprillini saab kandideerida planeedipopulatsioonide teemalisse suvekooli

16.–20. septembril toimub Tõraveres Exohosti projekti suvekool „Planet formation and populations“, kus keskendutakse planeetide tekkele, evolutsioonile ja planeedisüsteemide populatsioonidele.

Loe lähemalt suvekooli kodulehelt.

 

›› Kandideeri masinnägemise suvekooli

Suvekursus „Masinnägemine kosmoses“ toimub 28. juulist 10. augustini Tartus ja Tõraveres. Robootika ja arvutitehnika bakalaureuseõppe ja magistriõppe üliõpilaste jaoks on see suurepärane võimalus saada teoreetilisi ja praktilisi teadmisi visuaalse andmeanalüüsi kohta. Kursust korraldab Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakond ja seda annavad Ric Dengel, Quazi Saimoon Islam, Rando Avarmaa, Joosep Kivastik ja Mihkel Pajusalu.

 

›› Mikrosatelliitide suvekooli kandideerimise tähtaeg pikendati 1. juunini

Augusti viimasel nädalal toimub Tartus rahvusvaheline suvekool, kus käsitletakse mikrosatelliitide kasutamist planetaaruuringutes, astrobioloogias ja eri kosmosesihtmärkide uurimisel. Üliõpilased ja alustavad teadlased saavad suvekoolis õppida kavandama teaduslikke mikro- ja nanosatelliitmissioone.

Loe lähemalt suvekooli kodulehelt.

 

›› Tartu Ülikool kutsub oma tudengeid, vilistlasi ja sõpru 18. mail vilistlaste kokkutulekule „Tagasi ülikooli“

Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude, praeguste ja endiste kursusekaaslastega, külastada armsaks saanud õppehooneid ja auditooriume, võtta Tartu [eel]arvamusfestivalil osa ülikooli aruteludest, osaleda ühislaulmisel ning suurejoonelisel õhtusel peol ülikooli spordihoones.

Oodatud on kõik ülikoolipere liikmed, kel põues side alma mater’iga ja soov õpingukaaslastega ühiselt aega veeta.

Aprilli lõpuni saab koos kaaslastega kokkutuleku pileti soetada soodsamalt. 18.–30. aprillini on müügil paarispiletid 2×35 eurot ja grupipiletid 10×30 eurot. Hetkel on müügil 45-eurosed mõtliku Tiksu piletid, mida saab soetada Piletitaskust.

Lisateavet ürituse kohta jagatakse ülikooli kodulehelFacebookis ja Instagramis.

>> Ao- ja ööraamatukogu tulevad taas

Raamatukogu korraldab koos üliõpilasesindusega 22.–26. aprillini aoraamatukogu, kuhu tudengid on õppima oodatud juba alates kella 6st. 20. mail algab aga ööraamatukogu, mil maja on kolme nädala tööpäevadel avatud keskööni.

„Aoraamatukogu korraldasime esimest korda eelmisel sügisel,“ rääkis raamatukogu teenindusosakonna juhataja Olga Einasto. „Ei julgenud esialgu väga palju külastajaid loota, kuid iga päevaga varahommikul õppima tulnud tudengite arv kasvas ning üliõpilasesindusele antud tagasiside oli väga positiivne.“

Sel korral loodetakse, et veelgi enam tudengeid vajab aoraamatukogu, sest käes on lõputöödele vormistamise aeg. „Esimesed hommikutunnid on ideaalsed, et vaikses ja rahulikus keskkonnas puhanult kirjutamisse süveneda,“ tõi Einasto välja aoraamatukogu eelise.

Mai teine pool on aga eksamite aeg ja nii on raamatukogu alates 20. maist esmaspäevast reedeni avatud keskööni. „Ööraamatukogu ei vajagi enam reklaami,“ tunnistas Einasto. „Üle kahekümne aasta oleme seda traditsiooni hoidnud ning teeme seda kindlasti ka edaspidi, sest need kolm nädalat on üliõpilaste jaoks nö lõpuspurt. Aitame sel moel kaasa, et neil oleks võimalus muretult eksamiteks valmistuda.“ Ta lisas, et kindlasti on ka tänavu kohal lugemiskoerad ning koos üliõpilasesindusega plaanitakse muidki tegevusi.

Ööraamatukogu kestab 20. maist 7. juunini.

 

>> Puhka Tartu Tudengipäevadel vaim välja

26. aprillil algab Tartu Tudengipäevade festival, mis on õige koht, kus pikalt kestnud õppimisest vaim taaskord välja puhata. Kevadfestival kestab lausa üheksa päeva, millele tehakse soojendus eelpäevaga juba 22. aprillil. Kevadfestivalil kavast leiab nii öölaulupeo kui ka volbriöö. Samuti on lisaks vanadele klassikutele oodata uusi ekstreemüritusi ning eelmisel aastal populaarseks saanud ürituste tagasitulekut.

 

>> Tartu Ülikool kutsub oma tudengeid, vilistlasi ja sõpru 18. mail vilistlaste kokkutulekule „Tagasi ülikooli“

Päeva jooksul saab kohtuda õppejõudude, praeguste ja endiste kursusekaaslastega, külastada armsaks saanud õppehooneid ja auditooriume, võtta Tartu [eel]arvamusfestivalil osa ülikooli aruteludest, osaleda ühislaulmisel ning suurejoonelisel õhtusel peol ülikooli spordihoones.
Oodatud on kõik ülikoolipere liikmed, kel põues side alma mater’iga ja soov õpingukaaslastega ühiselt aega veeta.
Aprilli lõpuni saab koos kaaslastega kokkutuleku pileti soetada soodsamalt. 18.–30. aprillini on müügil paarispiletid 2×35 eurot ja grupipiletid 10×30 eurot. Hetkel on müügil 45-eurosed mõtliku Tiksu piletid, mida saab soetada Piletitaskust.
Lisateavet ürituse kohta jagatakse ülikooli kodulehelFacebookis ja Instagramis.

 

>> MTÜ Eluks Valmis tasuta veebikoolitus „Kuidas olla efektiivsem keerulistel aegadel?

24. aprillil kell 14.00–15.30 toimub Zoom’is noortele (alates gümnasistid) suunatud tasuta veebikoolitus „Kuidas olla efektiivsem keerulistel aegadel?, kus neurokodeerimise spetsialist Andrus Maripuu jagab praktilisi vahendeid ja tehnikaid, mis aitavad kohaneda keeruliste olukordadega ning säilitada efektiivsus koolis, tööl kui ka eraelus. Räägitakse ka sellest, kuidas tulla stressi ja survega paremini toime ning saavutada soovitud eesmärke.

>> Telli endale infosüsteemide rikete ja hooldustööde teavitused

 Kõik huvilised saavad IT-teenuste staatuslehelt tellida teavitusi just enda tööks vajalike infosüsteemide rikete ja hooldustööde kohta.

Kui soovid saada infot süsteemirikete ja hooldustööde kohta, vajuta veebilehel status.utinfo.ee nupule „Telli teavitused“. Sealt edasi tuleb valida, kas soovid infot kõigi süsteemide („Telli kõik teavitused“) või ainult kindlate süsteemide kohta („Telli teavitused komponendi kaupa“). Viimasel juhul peab märkima loendis linnukese soovitud valikute ette. Teavitusi saab tellida e-posti aadressile, aga ka Microsoft Teamsi, kus on võimalik seadistada endale sobiv kanal. Oma eelistusi võib seejuures igal ajal muuta. 

Kõik senised staatuslehe tellijad toodi automaatselt üle uuele platvormile ja nad ei pea ise midagi muutma. Küll aga on võimalik ka varasema kasutajana teha uuel platvormil valikud, et saada vaid end huvitavate süsteemide teavitusi. Selleks tuleb end status.utinfo.ee lehel tellijate nimekirjast eemaldada ja samal lehel uuesti tellijaks registreeruda. 

Kui kasutaja jääb seadistamisega hätta, palub IT-osakond võtta ühendust arvutiabiga.

Lisateave: TÜ arvutiabi, 737 5500 (5500), arvutiabi@ut.ee, IT-portaal

 

›› Kontrolli Microsoft 365 postkastis karantiinitud e-kirju

Alates 15. aprillist hakkavad kõik ülikooli Microsoft 365 e-postkasti kasutajad kord nädalas saama automaatseid teateid pealkirjaga „Microsoft 365 turvateade: Teil on karantiinitud e-kirju“.

Microsoft eraldab teistest sõnumitest potentsiaalse rämpsposti või kirjad, mis tunduvad olevat süsteemile kahjulikud. Kuna süsteem on automaatne, võib juhtuda, et koos kasutajale potentsiaalselt kahjulike kirjadega satub ka mõni oluline kiri karantiinitud e-kirjade kausta.

Seepärast saavad kõik ülikooli Microsoft 365 e-postkasti kasutajad edaspidi kord nädalas oma postkasti meeldetuletuse vaadata karantiinitud kirjad veebilehel security.mircosoft.com läbi. Vajaduse korral saab lubada tähtsa kirja karantiinist postkasti või saata sellekohase taotluse administraatorile. Karantiinitud kiri kustutatakse 30 päeva pärast selle saabumist.

Infotehnoloogia osakond rõhutab, et karantiinitud kirja postkasti lubamisel tuleb olla eriti tähelepanelik ja veenduda, et selles ei oleks pahavara.

Vaata arvutiabi viki juhendist, kuidas karantiinitud kiri enda postkasti tõsta.

Lisateave: TÜ arvutiabi, 737 5500 (5500), arvutiabi@ut.ee, IT-portaal

›› Ülikooli infosüsteemidesse ja keskkondadesse sisselogimisel tuleb hakata kasutama kaheastmelist autentimist

Kui seni tuli kõikidel ülikooli töötajatel ja üliõpilastel kasutada kaheastmelist autentimist vaid Microsofti kontoga seotud rakendustes, siis alates 17. aprillist tuleb seda teha ka ülikooli infosüsteemidesse sisselogimisel.

Muudatus puudutab ülikooli ainulogimisega (ingl single sign-on, SSO) infosüsteeme ja keskkondi (nt ÕIS, vikilehed, DHIS, siseveeb jms).

Kaheastmeline autentimine annab kasutajakontole lisakaitse ja aitab seda turvata isegi siis, kui parool peaks lekkima. Autentida saab kolmel viisil: parooli ja autentimisrakenduse; parooli ja SMS-i; ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID kaudu.

Üldiselt eeldab autentimistoiming mobiiltelefoni olemasolu, sest kasutajal tuleb esimene sisselogimine kinnitada igas oma seadmes (sülearvuti, lauaarvuti, nutitelefon, tahvelarvuti jms). Seda tuleb teha kas autentimisrakenduse või SMS-i teel saadetud koodi abil iga 180 päeva järel. Infotehnoloogia osakond soovitab autentimisrakendustest kasutada Microsoft Authenticatorit või Google Authenticatorit.

Loe kaheastmelisest autentimisest lähemalt arvutiabi vikist.

Lisateave: TÜ arvutiabi, 737 5500 (5500), arvutiabi@ut.ee, IT-portaal

›› Kevadjooksul oli aktiivseim sotsiaalteaduste valdkond

10. aprillil toimus teist korda TÜ spordiesinduse korraldatud Tartu Ülikooli kevadjooks. Mööda Emajõe äärt kulgenud TÜ kevadjooksu rada olid kõik oodatud läbima endale sobivas tempos kas joostes või kõndides. Kõigi Tartu Ülikooli osalejate seast selgitati välja aktiivseim valdkond, milleks osutus tänavu sotsiaalteaduste valdkond. Tugevale teisele kohale tuli loodus- ja täppisteaduste valdkond. Loe uudist.

›› Luulekonverents „Luule erinevates varjundites“

Luulekonverents „Luule erinevates varjundites“ hõlmab kolme paneelarutelu, kolme üks-ühele vestlust esinejaga, mida juhib päevajuht ning mitmeid muusikalisi etteasteid, sh ühendatakse konverentsil ka luule ja tants. Paneelides jagavad oma mõtteid ja ideid nii tunnustatud luuletajad, kirjanikud kui ka harrastajad. Üks-ühele vestlustes esinejatega räägitakse erinevate kirjandusorganisatsioonide persoonidega, kes arutlevad koos päevjuhiga kirjandusest ja persoonist lähtuvalt mitmete kirjandust ning luulet puudutavate teemade üle. Teiste seas jagavad oma mõtteid Elo Viiding, Jüri Kolk, Maarja Kangro, Berk Vaher, Mihkel Kaevats, Elisabeth Heinsalu jpt.

Sündmus toimub 18. aprillil kell 10-18 Aparaaditehases Armastuse saalis. Uksed avatakse 9.30. Pileti saab soetada Fientast või vabade kohtade olemasolul kohapealt sularahas.

›› Tartu toomkiriku varemetes avatakse valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“ 

25. aprillil avame võimsa valgusetendusega Toomemäel uue toomkiriku valguskunstiteose. Riietu vastavalt ilmale ja kutsu sõbrad kaasa. Lisainfot leiab Facebooki sündmuse alt, Tartu Noorsootöö Keskuse Facebooki lehelt ja Instagrami kontolt

›› Keskkonnanädal 2024 ajarännak: vaata legendaarse „Õnne 13“ 1. osa!

Vaata koos pere, sõprade, klassi või kasvõi koerega Jupiterist „Õnne 13“ 1. osa ja mõtle, mis oli selles ajastus sellist, mida mitte mingil juhul tagasi ei taha? Mida peaksime aga rohkem uuesti kasutama/tegema? Mida erinevat ja sarnast näed tollasel ja praegusel keskkonnahoiul? Saada meile 21. aprillini tagasisidet või postita ühisvaatamisest sotsiaalmeediasse pilt, mille juures on täägitud Keskkonnanädal @keskkonnanadal. Kõik vastajad osalevad Õnne loosis.

Osaledes terve klassiga, loosime välja õpilasgrupi külastusi meie partnerite juurde. Osaledes üksi, pere või muu seltskonnaga on partnerid loosi pannud üksik- ja perepääsmed. Jaga üritust ka teistele!

Üleskutse toimub Keskkonnanädal 2024 „Minevikust tulevikku“ raames. Vaata lähemalt Facebooki Keskkonnanädal 2024 üritust, mis Keskkonnanädalal veel toimub.

›› Uuring „Küberturvalisuse teadlikkuse ja hoiakute hindamine digipädevuse raames Eesti ülikoolides“

Uuring aitab välja töötada uusi lähenemisviise ja parandada õppemeetodeid, mis on suunatud üliõpilaste küberturvalisuse suurendamisele. Küsimustikule vastamine võtab 5–10 minutit. Küsitluses saab osaleda Office Forms kaudu.

›› Tööandjate atraktiivsuse uuring

Ettevõtted mõtlevad üha enam sellele, kuidas pakkuda inimestele paremaid töötamisvõimalusi. Selleks on Instar juba 16 aastat Eesti kõrgkoolide tudengite hulgas läbi viinud tööandjate atraktiivsuse uuringut. Palume Sul vastata uuringule, mis võtab aega umbes 20 minutit.

Vastajate vahel loositakse välja SPA-majutus kahele suvises Pärnus ja kolm Instari läbi viidud Linkedini profiili korrastamise ja persoonibrändi loomise paketti. Loosimises osalemiseks jäta kindlasti küsitluse lõppu oma e-posti aadress.

Uuringule on võimalik vastata kuni 31. maini. Võitja kuulutatakse välja Instari Facebooki ja Instagrami lehel.

Jalutav töötuba „Ole rohkem  tee vähem“

Jalutav töötuba „Ole rohkem – tee vähem“ kutsub 13. aprillil tudengeid soodushinnaga energiavarusid taastama ja aeglase elustiili teemadel mõtisklema, rohkem infot Facebookis.

Õige tudengi mälumäng

Üliõpilased on taas oodatud  osalema Õige tudengi mälumängus. Registreerumine on siin.

Tunnusta tublisid tudengeid ja nende toetajaid veel enne reedet!

Esita kandidaat aasta tudengi, tudengiorganisatsiooni, teo, fööniksi, tudengisõbra, koostööpartneri kategoorias siin. Loe kategooriatest ja tunnustussündmusest lähemalt siit. Märgakem ja tunnustagem tublisid inimesi meie ümber. Pikendasime tähtaega 5. aprillini, seega kasuta kindlasti võimalust, et tuua välja erilisi inimesi enda ümber.

Osale Tartu Ülikooli teadlaste uuringus „Emotsionaalse enesetunde seoste uurimine kamuflaaži kasutamise, sensoorse ülitundlikkuse ja tajutud toetusega autistlike joontega üliõpilastel“

Hea tudeng!

Kui oled 18-69aastane ning soovid anda oma panuse sellesse, et spetsialistide käsutuses oleks tulevikus täielikum sõelküsimustike pakett autismispektris täiskasvanute kiiremaks tuvastamiseks ning aidata meil analüüsida autistlike üliõpilaste emotsionaalse enesetundega seonduvaid tegureid, siis oled väga oodatud osalema Tartu Ülikooli teadlaste uuringus „Emotsionaalse enesetunde seoste uurimine kamuflaaži kasutamise, sensoorse ülitundlikkuse ja tajutud toetusega autistlike joontega üliõpilastel“.

Uuringu vältel palume Sul täita küsimustikke, mis hindavad autistlike joonte olemasolu, kamuflaaži kasutamise esinemist, sensoorset reaktiivsust, emotsionaalset enesetunnet ning tajutud toetust. Lisaks küsitakse erivajadustega üliõpilaste tugimeetmete kohta. Küsimustike täitmine võib kokku aega võtta keskmiselt 45 minutit.

Uuringus osalejate vahel loositakse välja 2×25 euro väärtuses Apollo kinkekaarti ning Tartu Ülikooli Psühholoogia instituudi tudengitel on soovi korral võimalus saada 45 katseminutit.

Täpsema teabe leiad ja küsimustikku saad täita:
https://survey.ut.ee/index.php/455976?lang=et. Kogutud andmeid kasutatakse ainult üldistatud kujul ja teaduslikel eesmärkidel. Sul on õigus uuringus osalemisest igal hetkel loobuda. Käesoleva uuringukutse jagamine sõprade ja tuttavatega on väga teretulnud.

Lisaküsimuste korral võid ühendust võtta uuringu läbiviijaga
Sille Sepmann sille.sepmann@ut.ee

Sille Sepmann, Silja Kuusik ja Kirsti Akkermann
TÜ Psühholoogia instituut

Keskkonnanädal 2024: Minevikust tulevikku

Kutsume kõiki keskkonnanädala ajarännakule, et tähistada meie viiendat sünnipäeva!

Keskkonnanädal on tudengite loodud keskkonnateemaliste ürituste sari, mis toimub 15.-21. aprillil. Selle aasta eesmärgiks on leida inspiratsiooni minevikust, et uue hooga tulevikule vastu astuda. Eesmärki aitavad täita 12 partnerorganisatsiooni.

Üritusi leidub igale maitsele. Võta sõber kaasa või jaga kutset edasi ja näeme juba Keskkonnanädalal!
Keskkonnanädal 2024 toetaja on TÜÜE arengufond

KAVA

Terve nädal 15.-21.04
Linnaorienteerumine

E 15.04
17:00 Keskkonnapäev Pallases

T 16.04
15:30 Ehetele uus elu: I töötuba
17:30 Ehetele uus elu: II töötuba
18:00 KKT- Kata Kino Teisipäev

K 17.04
15:00 Linnaruumi puhastamise talgud
18:00 Paberituur ja -töötuba I
18:30 Keskkonnanädala mälumäng

N 18.04
16:00 Paberituur ja-töötuba II
16:00 Keskkonnapäev Pernova Loodusmajas
17:00 Rännak kosmosesse
18:00 Seminar: Jätkusuutlikumasse planeeti investeerimine

R 19.04
14:00 Paberituur ja -töötuba III

P 21.04
13:00 Keskkonnateadliku kokkamise töötuba: esivanemate eri

Väljenda enda arvamust ning anna oma panus e-sigarettide uuringusse vastates magistritöö küsimustikule, mille eesmärk on uurida noorte tarbijate hoiakuid keelatud maitsetega e-sigarettide suhtes. Küsimustiku sihtrühma vanus on 18-30 aastat. Küsimustik asub lingil.

KeeleKohting toimub kevadel kaks korda kuus

Kõik huvilised eesti keele õppijad ning eestlased on oodatud osalema kevadsemestril KeeleKohtingutel kaks korda kuus. Ikka kõik põnevate kohtumiste ning eesti keeles vestlemise võimaluste nimel! Niisiis, kevadsemestril toimuvad KeeleKohtingud neil kolmapäevadel: 13. märts, 27. märts, 10. aprill, 24. aprill, 15. mai, 29. mai.

Alustame iga kord kell 18.00 ning kohtumispaik on endiselt Lossi 3 fuajee. Kogu ülikoolipere eesti keele õppijad ja eestlased, kuid ka sõbrad väljastpoolt ülikooli on oodatud osalema! Registreeru ja tule kas üksi või koos sõbraga!

KeeleKohtingul räägitakse kahekaupa eesti keeles kõigest, mis huvi pakub. Mõne aja järel partnerid vahetuvad. Igas vestluses osaleb üks eestlane ja üks eesti keele õppija. Üks ühele vabas vormis vestlus laiendab meeleolukalt sõnavara ja sõpruskonda.

Osale sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi küsimustikus

Käesolev küsimustik on koostatud Sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi teaduri Kate-Riin Konti poolt. Küsimustiku kaudu kogutavaid andmeid kasutatakse isikustamata ja üldistatud kujul uurimistöö tarbeks.

Küsitluse eesmärk on saada esmane arusaam sellest, mis on Sinu kui üliõpilase ja seega ülikoolilinnaku esmase “kasutaja” jaoks oluline. Selle uuringu fookuses on just ülikooli “nutikad” lahendused. Ülikoolilinnak on osa suuremast linnast ja moodustab ainulaadse keskkonna. Küsitlus toimub samaaegselt veel järgmistes ülikoolides – Helsingi Metropolia Ammattikorkeakoulu’s, Turu Ülikoolis, Läti Ülikoolis, Uppsala Ülikoolis ja Eesti Maaülikoolis.

Tutvu küsimustikuga: https://forms.gle/ZUGaec7yxQR9Xwdw5

Üliõpilased on oodatud osalema liikumiskampaanias „Kevadsammud 2024“

FitSphere kutsub üliõpilasi osalema kampaanias ,,Kevadsammud 2024“, et edendada korrapärast liikumisharjumust. Kampaania raames esitatud väljakutse kestab 1.–30. aprillini ja see on kõigile tasuta.

Väljakutse üks eesmärke on selgitada välja Eesti kõige aktiivsem kõrg- ja ülikool ning leida nende aktiivseimad üliõpilased. Tartu Ülikooli üliõpilased saavad osaleda väljakutses kõrg- ja ülikoolide arvestuses. Võistlusel auhinnatakse

· enim õpilasi kaasanud kõrg- või ülikooli,

· suurima osalusmääraga kõrg- või ülikooli,

· keskmiselt enim samme kogunud valdkonda.

Lisaks loositakse osalejate vahel iga nädal muid auhindu.

Kampaanias osalemiseks ja sammude fikseerimiseks tuleb alla laadida FitShpere’i rakendus ja registreerida seal end kasutajaks. Kui telefonis on olemas Google Fiti või Apple Healthi rakendus, ühendatakse FitSphere sellega automaatselt. Üliõpilased saavad kasutada personaalset liitumiskoodi olenevalt sellest, mis valdkonnas nad õpivad. Seejärel tuleb hakata samme koguma ja vajutada kord ööpäevas rakenduses nuppu „Registreeri sammud“.

Liitumiskoodid

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna üliõpilased: ARKABK13
Meditsiinivaldkonna üliõpilased: ARKABK14
Loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilased: ARKABK15
Sotsiaalteaduste valdkonna üliõpilased: ARKABK16

Kasutusjuhendi ja teabe väljakutse kohta leiab FitShpere’i kodulehelt.

Lisaks sammuvõistlusele on kogu ülikoolipere oodatud 10. aprillil kell 19.00 Tartu Ülikooli kevadjooksule. Viie kilomeetri pikkune rada algab Tartu Ülikooli spordihoone kõrvalt ning kulgeb mööda Emajõe äärt Raekoja platsini ja tagasi. 31. märtsini on ülikooli üliõpilastel võimalus osta pilet soodushinnaga 6 eurot (tavahind 1.–7. aprillini 18 eurot ja võistluspäeval 25 eurot).

Õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“

Neljapäeval, 28. märtsil kl 18.00 toimub selle õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“. Kontsert on kõikidele (üli)õpilastele tasuta ning sellel kõlab Mozarti, Vivaldi, Saariaho, Boccherini ja Vasksi muusika.

28. märtsil kell 10 veebis toimuval Delta loengul räägivad Tartu Ülikooli õppejõud haridusrobootikast, informaatika õppekavast, tulevikuoskustest ettevõtluses ja matemaatikaõpetaja väljakutsetest

KeeleKohting toimub kevadel kaks korda kuus

Kõik huvilised eesti keele õppijad ning eestlased on oodatud osalema kevadsemestril KeeleKohtingutel kaks korda kuus. Ikka kõik põnevate kohtumiste ning eesti keeles vestlemise võimaluste nimel! Niisiis, kevadsemestril toimuvad KeeleKohtingud neil kolmapäevadel: 13. märts, 27. märts, 10. aprill, 24. aprill, 15. mai, 29. mai.

Alustame iga kord kell 18.00 ning kohtumispaik on endiselt Lossi 3 fuajee. Kogu ülikoolipere eesti keele õppijad ja eestlased, kuid ka sõbrad väljastpoolt ülikooli on oodatud osalema! Registreeru ja tule kas üksi või koos sõbraga!

KeeleKohtingul räägitakse kahekaupa eesti keeles kõigest, mis huvi pakub. Mõne aja järel partnerid vahetuvad. Igas vestluses osaleb üks eestlane ja üks eesti keele õppija. Üks ühele vabas vormis vestlus laiendab meeleolukalt sõnavara ja sõpruskonda.

Õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“

Neljapäeval, 28. märtsil kl 18.00 toimub selle õppeaasta viimane kontsert sarjas „Harmonia Universitatis“. Kontsert on kõikidele (üli)õpilastele tasuta ning sellel kõlab Mozarti, Vivaldi, Saariaho, Boccherini ja Vasksi muusika.

27. märtsil toimub Tartu observatooriumi teaduskonverents

Tänavu juba teist korda peetavalt Tartu observatooriumi teaduskonverents teeb iga teadusosakond tunni jooksul neli ettekannet viimase aasta silmapaistvatest teemadest.

Tartus tuleb mikrosatelliitide kasutamise suvekool

Augusti viimasel nädalal toimub Tartus rahvusvaheline suvekool, kus käsitletakse mikrosatelliitide kasutamist planetaaruuringutes, astrobioloogias ja eri kosmosesihtmärkide uurimisel. Üliõpilased ja alustavad teadlased saavad suvekoolis õppida kavandama teaduslikke mikro- ja nanosatelliitmissioone.

Loe lähemalt suvekooli kodulehelt.

30. aprillini saab kandideerida planeedipopulatsioonide teemalisse suvekooli

16.–20. septembrini 2024 Tõraveres toimuvas Exohosti projekti suvekoolis „Planet formation and populations“ keskendutakse planeetide tekkele, evolutsioonile ja planeedisüsteemide populatsioonidele.

Loe lähemalt suvekooli kodulehelt.

Kandideeri masinnägemise suvekooli

Suvekursus „Masinnägemine kosmoses“ toimub 28. juulist 10. augustini 2024 Tartus. Robootika ja arvutitehnika bakalaureuseõppe ja magistriõppe üliõpilastele avaneb suurepärane võimalus saada teoreetilisi ja praktilisi teadmisi visuaalsest andmeanalüüsist. Kursust korraldab Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakond ja seda annavad Ric Dengel, Quazi Saimoon Islam, Rando Avarmaa, Joosep Kivastik ja Mihkel Pajusalu.

Osale Instari läbi viidavas Eesti suurimas tudengite tööootuste ja tööandjate atraktiivsuse uuringus.

Loosi läheb: SPA-majutus kahele suvises Pärnus ja 3 Instari läbi viidud Linkedini profiili korrastamise ja persoonibrändi loomise paketti. Loosimises osalemiseks jäta kindlasti küsitluse lõppu oma e-posti aadress. Vasta uuringule siin: https://www.surveymonkey.com/r/tudengidAT2024  Uuringule on võimalik vastata kuni 31. maini. Võitja kuulutatakse välja Instari Facebooki https://www.facebook.com/InstarEBC ja Instagrami https://www.instagram.com/instarebc/ lehel.

Üliõpilasi kutsutakse osalema rahvusvahelisel fotokonkursil, mis kajatab Euroopalikke väärtusi

Tartu Ülikooli muuseum kutsub üliõpilasi osalema fotokonkursil „Euroopast inspireeritud“, mis kestab 11.03-18.03.2024. Võidutöö saatjale kingitakse reis Brüsselisse, Euroopa Parlamenti, kus avatakse võidutööde näitus. Lisaks jagatakse kuni viiele konkursile esitatud tööle ergutusauhindu – Photopointi kinkekaarte väärtuses 100-300 eurot.

Kutsume kõiki tudengeid 26. aprillil Tudengite Öölaulupeole!

Et hääled lahti laulda, tulge ja liituge meiega ka Öölaulupeo rongkäigus, mis saab alguse kell 20.00 Tartu Raekoja platsilt. Öölaulupeo programm algab Tartu Lumepargis kell 21.00 ning kestab kuni 00.00ni, millele järgneb Öölaulupeo järelpidu Atlantise majas.
NB! Palume organisatsioonidel, korporatsioonidel, erialaliidutel või koolidel rongkäigule registreerida alloleval lingil. Registreerimine on vajalik ainult gruppidele juhul, kui plaanite rongkäiku tulla oma kooli/organisatsiooni sümboolikaga. https://forms.gle/FjMK8cVVTVu9caqY9

Tule kuula emakeelepäeva avalikku loengut ja saa teada, kas Vikipeedial on kohta (üli)koolis

Alanud on OLE ROHKEM. Auhindade nomineerimine!

Esita kandidaat aasta tudengi, tudengiorganisatsiooni, teo, fööniksi, tudengisõbra, koostööpartneri kategoorias siin. Loe kategooriatest ja tunnustussündmusest lähemalt siit. Märgakem ja tunnustagem tublisid inimesi meie ümber.

Linnavete seminaripäeval arutletakse vee liikumise ja sini-rohealade kasutamise üle

20. märtsil kell 9.30–15.30 korraldab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut koostöös Tartu ROHEringi projektiga Tartu Ülikooli Oecologicumis (Liivi 2, Tartu) seminaripäeva „Vee teed linnas“.

KeeleKohting toimub kevadel kaks korda kuus

Kõik huvilised eesti keele õppijad ning eestlased on oodatud osalema kevadsemestril KeeleKohtingutel kaks korda kuus. Ikka kõik põnevate kohtumiste ning eesti keeles vestlemise võimaluste nimel! Niisiis, kevadsemestril toimuvad KeeleKohtingud neil kolmapäevadel: 13. märts, 27. märts, 10. aprill, 24. aprill, 15. mai ja 29. mai.

Alustame iga kord kell 18.00 ning kohtumispaik on endiselt Lossi 3 fuajee. Kogu ülikoolipere eesti keele õppijad ja eestlased, kuid ka sõbrad väljastpoolt ülikooli on oodatud osalema! Registreeru ja tule kas üksi või koos sõbraga!

KeeleKohtingul räägitakse kahekaupa eesti keeles kõigest, mis huvi pakub. Mõne aja järel partnerid vahetuvad. Igas vestluses osaleb üks eestlane ja üks eesti keele õppija. Üks ühele vabas vormis vestlus laiendab meeleolukalt sõnavara ja sõpruskonda.

29. veebruaril toimub TÜ aulas EMTA-TÜ ühiskontsert

Neljapäeval, 29. veebruaril toimub Tartu Ülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kontserdisarja „Harmonia Universitatis“ raames Sten Lassmanni klaveriõhtu „Kodumaised viisid“.

Kontsert on (üli)õpilastele tasuta. Piletid müügil kohapeal ja Piletikeskuses.

Tartu tähetornis toimub vaatlusnädal

26. veebruarist 3. märtsini toimub Tartu tähetornis vaatlusnädal. Vaatlusõhtud algavad kell 19 ja kestavad kaks tundi.

Koolivaheajal on lapsed oodatud osalema TÜ muuseumi otsimismängus „Leia kevadet“

Koolivaheajal, 28. veebruarist 3. märtsini oodatakse 3–12-aastased lapsi Tartu Ülikooli muuseumisse osalema Hullu Teadlase otsimismängus „Leia kevadet“, et avastada näitustelt kevademärke.

Join UniTartu Summer School

24. veebruaril algab Mont Blanc – Maïdan kampaania Ukraina tudengite toetuseks

Kampaania raames kutsutakse kõiki Euroopa üliõpilasi postitama Ukraina tudengite toetuseks fotosid oma ülikoolist Ukrainat toetava sõnumiga ning lisada postitusele #montblancmaidan.

Rohkem infot:

Called “Mont Blanc – Maïdan”, this campaign will be launched on 24 February by two mountaineers who are members of our collective and who will plant the European and Ukrainian flags on the roof of Europe and send these images on social networks with the tag #montblancmaidan (in the event of bad weather, launch by students from the Aiguille du Midi).

After two stops at the French National Assembly and the European Parliament in Strasbourg, the campaign will move on to Independence Square in Kiev on 24 March, where all the photos will be printed on a banner that will be presented to students at the National University of Technology and Design in Kiev, in the presence of a Ukrainian MP.

29. veebruaril toimub TÜ aulas EMTA-TÜ ühiskontsert

Neljapäeval, 29. veebruaril toimub Tartu Ülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kontserdisarja „Harmonia Universitatis“ raames Sten Lassmanni klaveriõhtu „Kodumaised viisid“.

Kontsert on (üli)õpilastele tasuta. Piletid müügil kohapeal ja Piletikeskuses.

Tartu tähetornis toimub vaatlusnädal

26. veebruarist 3. märtsini toimub Tartu tähetornis vaatlusnädal. Vaatlusõhtud algavad kell 19 ja kestavad kaks tundi.

Koolivaheajal on lapsed oodatud osalema TÜ muuseumi otsimismängus „Leia kevadet“

Koolivaheajal, 28. veebruarist 3. märtsini oodatakse 3–12-aastased lapsi Tartu Ülikooli muuseumisse osalema Hullu Teadlase otsimismängus „Leia kevadet“, et avastada näitustelt kevademärke.

Tartlased on palutud tähetorni juurde Eesti Vabariigi 106. aastapäeva tähistama

Tartlastele on saanud traditsiooniks tähistada Eesti Vabariigi sünnipäeva Tartu tähetorni ees laulu ja kõnedega. Ka selle aasta 24. veebruaril kell 10 toimub Toomemäel Eesti lipu austamise tseremoonia.

Üliõpilasi oodatakse osa võtma Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlusest

Tartu Ülikooli teaduskool ja MTÜ Wikimedia Eesti korraldavad 2.–3. märtsil taas 30-tunnise Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistluse, mille auhinnafond on 2000 eurot. Veebipõhisel võistlusel on oodatud osalema kõik Eesti üliõpilased.

Osalemiseks tuleb kokku panna kuni kolmeliikmeline võistkond, mille kaks liiget peavad olema üliõpilased. Registreeruda saab kuni 29. veebruarini Tartu Ülikooli teaduskooli lehel.

Nucleate Baltics: Estonia Launch Event (15.02)

Loe lähemalt SIIT.

The BUP Student Conference 2024: Changed circumstances and new threats for sustainability in the Baltic Sea Region

Registreeru SIIN.

Astronoomialoeng tutvustab Bernhard Schmidti ja tema pärandi uurimist

20. veebruaril kell 18.15 peab Peeter Müürsepp jr. Tartu tähetornis loengu „Astrooptik Bernhard Schmidt ja tema pärandi uurimine“.

Osale arvamuskonkursil Edukas Eesti ja võida 10 000+ eurot

Juba 12-aastase ajalooga Edukas Eesti on Äripäeva, Helmese, Eesti Gaasi, If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Verstoni konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.

Konkursil saab osaleda kuni kahe võistlustööga, artikli maht on kuni 5000 tähemärki (koos tühikutega). Võistlustöö võib valmida ka kahe või enam autori ühisloominguna. Kesksed hindamise kriteeriumid on ideede algupärasus, teostatavus ning särav esitus.

Tartu Ülikoolis peetakse teemanädalat „Naised teaduses“ ja arutletakse teadust kimbutavate sookollide üle

8. veebruaril kell 15 algab Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis vestlusring „Naised teaduses: kas sookoll kimbutab teadust?“, mida saab otseülekandena jälgida ka UTTV-s.

Astronoomialoeng “Kuidas osta oma esimest teleskoopi?”

6. veebruaril kell 18.15 räägib füüsik, pedagoog ja fotograaf Martin Vällik muu hulgas sellest, millega tuleks arvestada teleskoobi ostmisel.

Kadi Polli kuraatorituur näitusel „Maastikumaali geoloogia“

10. veebruaril kell 14 toimub Tartu Ülikooli kunstimuuseumis kuraatorituur näitusel „Maastikumaali geoloogia“, mis on avatud 17. veebruarini.

Sõbrapäeval on tartlased oodatud Tartu tähetorni romantilistele planetaariumietendustele

14. veebruaril algusega kell 19, 20 ning 21 toimuvad tähetornis romantilised planetaariumietendused pealkirjaga „Taevane armastus”.

Registreeru kevadsemestril toimuvatesse tulevikuoskuste ainetesse

Tartu Ülikool pakub ka 2024. kevadsemestril võimalust omandada lisaks erialastele ainetele erinevaid tulevikuoskusi, mis aitavad muutlikus maailmas ja tööturul paremini toime tulla. Kevadise konkursi keskmes olid oskustest loovus, kestlik mõtteviis ning kriitiline mõtlemine ja digioskused eeskätt tehisaru kasutamisel. Ainetel on võimalik osaleda kõikide erialade ja eri õppeastmete üliõpilastel. Kursustele saab registreeruda 11. veebruarini, ainele „Kliimateaduse ja -poliitika teejuht“ 25. veebruarini ja ainele „Kestlik tervis“ 11. märtsini.

Kestlik tervis (3 EAP) Kursusel saab ülevaate sellest, milline on eestlaste (vaimne) tervis ja missugused tervisevaldkonna katsumused ootavad ees tulevikus. Õppijal on võimalik mõelda, kuidas muuta oma tegevust keskkonna- ja tervisehoidlikumaks ning vastutustundlikumaks, hinnates oma ökoloogilist jalajälge, oma toitumise ja liikumise tervisemõju jm.

Meediapädevuste mänguline arendamine (3 EAP) Kursus on mõeldud laste ja noortega tegelevatele spetsialistidele, andmaks ülevaadet sellest, milline on tänapäevane meediamaailm ning milliste võimaluste ja ohtudega seal võib kokku puutuda. Osaleja õpib, kuidas arendada laste ja noorte (sotsiaal)meedia pädevust.

Kliimateaduse ja -poliitika teejuht (3 EAP) Kursusel räägitakse kliima kujunemisest ja muutumisest ning selle mõjust kohalikul ja üleilmsel tasandil. Õppija saab teada, mida teha kliimamuutuste leevendamiseks ja nendega kohanemiseks, ning oskab analüüsida nii Eesti kui ka rahvusvahelist kliimapoliitikat.

Tarbesõna kunst (3 EAP) Kursusel saab teoreetilisi ja praktilisi teadmisi eri väljendusvormidest, lahendada loovülesandeid, õppida tundma tarbetekstiliike ning kujundliku mõtlemise ja väljenduse olemust ja võtteid. Kursuse läbinu oskab koostada kujundlikku lühiteksti näiteks ajakirjanduse või teabevahetuse tarbeks.

Digitaalne maailmapilt (6 EAP)

Digipädev mina (6 EAP)

Lisateave:
Monika Tasa
arendusnõunik
monika.tasa@ut.ee

Tartu Ülikoolis peetakse teemanädalat „Naised teaduses“ ja arutletakse teadust kimbutavate sookollide üle

8. veebruaril kell 15 algab Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis vestlusring „Naised teaduses: kas sookoll kimbutab teadust?“, mida saab otseülekandena jälgida ka UTTV-s.

MTÜ Efektiivne Altruism Eesti pakub ka sel kevadel noortele Targa heategija lühikursust

Hea asjalik noor, kes sa mõtiskled oma karjäärivalikute osas – tahad oma karjääriga head teha, aga ei tea täpselt kuidas? Stanfordis kokku pandud efektiivse altruismi lühikursusel aitame leida vastused just sellele küsimusele! Kursus kestab 8 nädalat ja võtab keskmiselt 3-4h nädalas. Võimalik osaleda Tartus, Tallinnas või veebis.

Registreeru kevadsemestril toimuvatesse tulevikuoskuste ainetesse

Tartu Ülikool pakub ka 2024. kevadsemestril võimalust omandada lisaks erialastele ainetele erinevaid tulevikuoskusi, mis aitavad muutlikus maailmas ja tööturul paremini toime tulla. Kevadise konkursi keskmes olid oskustest loovus, kestlik mõtteviis ning kriitiline mõtlemine ja digioskused eeskätt tehisaru kasutamisel. Ainetel on võimalik osaleda kõikide erialade ja eri õppeastmete üliõpilastel. Kursustele saab registreeruda 11. veebruarini, ainele „Kliimateaduse ja -poliitika teejuht“ 25. veebruarini ja ainele „Kestlik tervis“ 11. märtsini.

Kestlik tervis (3 EAP) Kursusel saab ülevaate sellest, milline on eestlaste (vaimne) tervis ja missugused tervisevaldkonna katsumused ootavad ees tulevikus. Õppijal on võimalik mõelda, kuidas muuta oma tegevust keskkonna- ja tervisehoidlikumaks ning vastutustundlikumaks, hinnates oma ökoloogilist jalajälge, oma toitumise ja liikumise tervisemõju jm.

Meediapädevuste mänguline arendamine (3 EAP) Kursus on mõeldud laste ja noortega tegelevatele spetsialistidele, andmaks ülevaadet sellest, milline on tänapäevane meediamaailm ning milliste võimaluste ja ohtudega seal võib kokku puutuda. Osaleja õpib, kuidas arendada laste ja noorte (sotsiaal)meedia pädevust.

Kliimateaduse ja -poliitika teejuht (3 EAP) Kursusel räägitakse kliima kujunemisest ja muutumisest ning selle mõjust kohalikul ja üleilmsel tasandil. Õppija saab teada, mida teha kliimamuutuste leevendamiseks ja nendega kohanemiseks, ning oskab analüüsida nii Eesti kui ka rahvusvahelist kliimapoliitikat.

Tarbesõna kunst (3 EAP) Kursusel saab teoreetilisi ja praktilisi teadmisi eri väljendusvormidest, lahendada loovülesandeid, õppida tundma tarbetekstiliike ning kujundliku mõtlemise ja väljenduse olemust ja võtteid. Kursuse läbinu oskab koostada kujundlikku lühiteksti näiteks ajakirjanduse või teabevahetuse tarbeks.

Digitaalne maailmapilt (6 EAP)

Digipädev mina (6 EAP)

Lisateave:
Monika Tasa
arendusnõunik
monika.tasa@ut.ee

Registreeru kestlikkuse teemasid käsitlevatesse õppeainetesse!

Tartu Ülikool pakub valikut kestliku arengu eesmärkidega seotud õppeaineid ja praktikavõimalusi, mis aitavad üliõpilastel kujundada tulevikuoskusi keerukate probleemide lahendamiseks.

Tutvu õppeainetega!

Digikoristusnädal: aeg vabaneda digiprügist

22.–26. jaanuaril toimub Tartu Ülikoolis neljandat korda digikoristusnädal. Ülikool kutsub nädala jooksul iga päev pühendama vähemalt 30 minutit oma digiprügist vabanemisele, et teha väikeseid, kuid tulemuslikke samme kestlikuma digielu poole.

Ülikool kutsub digikoristusnädalast osa võtma kõiki ülikoolipere liikmeid ja registreerima oma osavõttu ka veebivormi kaudu. Osalejate vahel loositakse iga päev välja põnevaid auhindu ülikooli meenepoest.

Tartu Ülikooli muuseum tähistab Euroopa kultuuripealinna aasta algust

Tartu 2024 avanädal kulmineerub 26. jaanuaril kell 19 algava tseremooniaga „Kõik on kokku üks!“. Kultuuripealinna programmi kuulub ühtekokku kolmteist Tartu Ülikooli muuseumi üritust ja näitust.

Registreeru kevadsemestril toimuvatesse tulevikuoskuste ainetesse

Tartu Ülikool pakub ka 2024. kevadsemestril võimalust omandada lisaks erialastele ainetele erinevaid tulevikuoskusi, mis aitavad muutlikus maailmas ja tööturul paremini toime tulla. Kevadise konkursi keskmes olid oskustest loovus, kestlik mõtteviis ning kriitiline mõtlemine ja digioskused eeskätt tehisaru kasutamisel. Ainetel on võimalik osaleda kõikide erialade ja eri õppeastmete üliõpilastel. Kursustele saab registreeruda 11. veebruarini, ainele „Kliimateaduse ja -poliitika teejuht“ 25. veebruarini ja ainele „Kestlik tervis“ 11. märtsini.

Kestlik tervis (3 EAP) Kursusel saab ülevaate sellest, milline on eestlaste (vaimne) tervis ja missugused tervisevaldkonna katsumused ootavad ees tulevikus. Õppijal on võimalik mõelda, kuidas muuta oma tegevust keskkonna- ja tervisehoidlikumaks ning vastutustundlikumaks, hinnates oma ökoloogilist jalajälge, oma toitumise ja liikumise tervisemõju jm.

Meediapädevuste mänguline arendamine (3 EAP) Kursus on mõeldud laste ja noortega tegelevatele spetsialistidele, andmaks ülevaadet sellest, milline on tänapäevane meediamaailm ning milliste võimaluste ja ohtudega seal võib kokku puutuda. Osaleja õpib, kuidas arendada laste ja noorte (sotsiaal)meedia pädevust.

Kliimateaduse ja -poliitika teejuht (3 EAP) Kursusel räägitakse kliima kujunemisest ja muutumisest ning selle mõjust kohalikul ja üleilmsel tasandil. Õppija saab teada, mida teha kliimamuutuste leevendamiseks ja nendega kohanemiseks, ning oskab analüüsida nii Eesti kui ka rahvusvahelist kliimapoliitikat.

Tarbesõna kunst (3 EAP) Kursusel saab teoreetilisi ja praktilisi teadmisi eri väljendusvormidest, lahendada loovülesandeid, õppida tundma tarbetekstiliike ning kujundliku mõtlemise ja väljenduse olemust ja võtteid. Kursuse läbinu oskab koostada kujundlikku lühiteksti näiteks ajakirjanduse või teabevahetuse tarbeks.

Digitaalne maailmapilt (6 EAP)

Digipädev mina (6 EAP)

Lisateave:
Monika Tasa
arendusnõunik
monika.tasa@ut.ee

Registreeru kestlikkuse teemasid käsitlevatesse õppeainetesse!

Tartu Ülikool pakub valikut kestliku arengu eesmärkidega seotud õppeaineid ja praktikavõimalusi, mis aitavad üliõpilastel kujundada tulevikuoskusi keerukate probleemide lahendamiseks.

Tutvu õppeainetega!