Tööalase karjääri mõiste

sissejuhatus TÖÖALASE KARJÄÄRI MÕISTE

 Tööalane karjäär  

Eesti keeles on sõnal „karjäär“ mitmeid tähendusi. Karjääri võib vaadata kitsamas või laiemas tähenduses. Inimeste arusaam karjäärist ja edust võib olla väga erinev.

Karjäärina laiemas tähenduses mõistetakse inimese kogu elukäiku ja arengut, sealhulgas  ka tööga seonduvat. Karjäär hõlmab erinevaid elurolle.

Karjäär kitsamas tähenduses on tööalane areng– uute oskuste omandamine, oma valdkonnas arenemine, liikumine erinevates ametites või ametikohtadel, organisatsioonides või enda loodud töökohtades. Karjäär ei ole ainult kõrgemale ametikohale tõusmine (vertikaalne karjäär), vaid teekond läbi elu, kus tööalane areng võib toimuda ka ühe ameti või eriala raames (horisontaalne karjäär). Töömaailm on pidevas muutumises ja suure tõenäosusega tuleb töötajal oma elus mitmeid kordi vahetada töökohta või ametit. Uued tehnoloogiad ja töötamise vormid nõuavad töötajalt uute oskuste omandamist. Tööalane karjäär kujunebki läbi töötamise ja oskuste täiendamisega seotud valikute ja otsuste. Teadlikud, kaalutletud otsused on aluseks oma karjääri soovitud suunas juhtimisele.

Inimestel on võimalus või vajadus kogeda erinevat tüüpi karjääre. Muudatused tööalases karjääris võivad olla tingitud välistest teguritest (näiteks ettevõte lõpetab tegevuse või töötajale pakutakse uut, paremate töötingimustega ametikohta) või inimesest endast (näiteks soovist kasutada õpitud oskusi teisesettevõttes või omandada hoopis uus eriala). Samas ei ole kuhugi kadunud karjääritüüp, kus inimene töötab pikka aega samas valdkonnas või samas organisatsioonis erinevatel ametikohtadel, omandades juurde vajalikke oskusi ja kujunedes oma ala eksperdiks. Just uute oskuste juurde õppimine on oluline konkurentsivõimelisena püsimisel igas tegevusvaldkonnas. Karjäärimuutused on tänapäeval loomulik osa inimese elus ja nendeks tuleb valmis olla.

 


 Vaata videot karjäärist ja  karjääritüüpidest.


Enesejuhtimine. Karjääritüübid.