Täiendusõpe

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiast leiad valiku praktilisi ja põnevaid pärandtehnoloogia alaseid täiendusõppe koolitusi: osaleda saab koolituskalendris olevatel täiendusõppekursustel või valida huvipakkuv tasemeõppeaine ja osaleda sellel koos tudengitega.

Tasemeõppeained täiendusõppena. TÜ Viljandi kultuuriakadeemias on palju põnevaid tasemeõppe aineid, millest mitmetel on võimalik koos tudengitega osaleda ka täiendusõppijana. Liituda saab kahel korral aastas – septembris ja veebruaris. Selleks tuleb sobiv aine välja valida ja esitada vormikohane avaldus.

Õpe on tasuline: ühe ainepunkti hind on rakenduskõrgharidusõppe ainetel 40 eurot ja magistriõppe ainetel 45 eurot. Tunnistuse saamiseks tuleb täita kõik aine läbimiseks ette nähtud nõuded. Loe lähemalt.

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia täiendõppe koolituste kalender.

Mitmed pärandtehnoloogia täiendusõppe kursused toimuvad regulaarselt.

metallitööPärandtehnoloogia metallitöö eelõpe. Ootame osalema kõiki traditsioonilisest ehte-, sepa- ja metallvormitööst huvitatud inimesi. Eelõpe annab esmased kogemused, oskused ja teadmised, jätkamaks õpingud TÜ VKA pärandtehnoloogia õppekava metallitöö erialal. Eelõppe läbinud õppija saab ülevaate erinevatest ehte-, sepa- ja vormitöö töövõtetest ja tehnoloogiatest ning on teinud proovitöid. Lisaks on tutvunud eriala toetavate kompositsiooni, joonistamise ja maalimise töövõtetega ning sooritanud harjutusülesandeid. Tutvu 2023 kevadel toimunud kursuse detailsema kirjeldusega.

Alates 2021. aastast korraldab TÜ VKA Viljandimaa rahvarõivakooli tegevust. Kaheaastase kursuse käigus valmistavad osalejad Viljandimaa traditsioonilise rahvarõivakostüümi oma ala asjatundjate juhendamisel. Esmalt tutvutakse muuseumis originaalesemete ja arhiividega ning koostatakse rahvarõivakomplekt. Edasi õpitakse kostüümi valmistamiseks vajalikke tehnikaid, valmistatakse üksikesemed ja tutvutakse nende kandmistraditsiooniga. Kursuse lõpuks valmib kirjalik lõputöö ning terviklik rõivakomplekt. Loe põhjalikumalt teise lennu õppekava ja kursuse kohta.

Kultuuripärandi loovrakenduste sügiskool toimub igal aastal septembri lõpus või oktoobri alguses. Iga kord valivad KULO magistrandid sügiskoolile päevakajalise käsitööteadusliku fookuse. Esimene sügiskool toimus 2012. aastal,  näiteks 2021. aasta teemaks olid siseveeteed ning 2022. aastal nahk ja karvad. Viimased sügiskoolid on põiminud temaatiliseks tervikuks nii pärandtehnoloogia, folkloristika kui muusika temaatikad. Loengute kõrval leidub alati ruumi ka öömatkale ning mõnedele praktilistele tegevustele. Loe sügiskoolide kohta pikemalt.

knittingPärandtehnoloogia õppekava korraldab alates 2014. aastast rahvusvahelist käsitöölaagrit Craft Camp, mille eesmärk on tutvustada välismaalastele Eesti traditsioonilisi käsitöötehnikaid ja nende kasutusvõimalusi tänapäeval. Laager toimub tavaliselt juuli teisel nädalal ning õppetöö on inglise keeles. Lisaks töötubadele on osalejatel võimalus ühel päeval külastada mõnda Eestimaa erinäolistest kultuuripiirkondadest ning saada osa õhtuti toimuvast kultuuriprogrammist. Laager toimub TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Vilma õppehoones.  Programm on planeeritud kogu nädalaks, vabade kohtade olemasolul pakume võimalust osaleda üksikutes töötubades, sellekohase info avaldame paar kuud enne laagrit. Loe pikemalt Craft Campi kohta, täielik laagri kava on leitav inglise keeles.

Noore Meistri Kooli eesmärk on anda noortele esmaseid teadmisi ja oskusi traditsioonilisest käsitööst, pärandkultuurist ja materjalide kestlikust kasutamisest. See on omanäoline käsitöölaager 16- kuni 30-aastastele noortele üle Eesti. Kolmepäevane laager toimub tavaliselt aprillikuu koolivaheajal. Laagri programmi mahuvad nii individuaalne käsitöö tegemine juhendaja juuresolekul kui ka mitmed ühistegevused, arutelud, tuurid ja mängud. Osalejad saavad valida 3 erineva töötoa vahel – mille fookuses on tavaliselt tekstiil, metall ning puit. Töötubade käigus valmivad praktilised esemed, põhirõhk on uue tehnika omandamisel ja loometööl. Loe põhjalikumalt Noore Meistri Kooli kohta.

Accept Cookies