Rahvuslik Käsitöö

Rahvuslik Käsitöö on toimetiste sari, mille eesmärk on käsitöötehnikate ja oskuste säilitamine, propageerimine ja taaslõimimine kaasaegsesse tarbekeskkonda. Sarjaga toome vanad oskused tavalugejale lähemale ja anname praktiliste juhiste ning õpetuste kaudu kõigile huvilistele võimaluse ise meistriks ja pärimuse kandjaks saada.

Ilmunud väljaanded:

2016 “Läänemaa sõrmkindad”

läänemaa sõrmkindadRaamat „Läänemaa sõrmkindad“ on täiendatud variant Liivi Vainu lõputööst „Läänemaa silm­koelised sõrmkindad 19. sajandist kuni 1940. aastateni“. 19. sajandi lõpu Läänemaa kihelkondade sõrmkindaid ühendab sarnane kirjade- ja värvikasutus. Neid kindaid iseloomustab eriline värviküllus – suured geomeetrilised kirjad ning linnumotiivid, mida hiljem enam ei kootud. Raamat annab ülevaate Läänemaa kinnaste kujunemisloost, sõrmkinnastest (kirisõrmkindad, roositud sõrmkindad, pitsilises koes sõrmkindad) ning lisaks on toodud ka põhjalikud sõrmkinnaste kudumisõpetused. Raamatus on hulgaliselt Eesti muuseumides asuvate originaal­kinnaste fotosid koos kirjeldustega.

2009 “Etnograafilised sõbad ja tekid: lühike õpetusraamat”

Raamat on mõeldud Eesti etnograafilisest tekstiilipärandist huvituvale kangakudujale. Siia pole koondatud kõik Eestis ajalooliselt levinud vaiba- ja ülevisete tüübid, vaid väike osa neist – valik lihttriibulisi ja kiritriipudega koerips- ja sõbakirjalistes tehnikates kootud variante. Raamat annab lühiülevaate sõbade ja tekkide ajaloolisest levikust ning juhiseid nende kudumiseks. Väljaande praktilise poole moodustavad TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna tekstiili eriala tudengite valmistatud koopiavaipade tegemise juhised. Koopiate aluseks on originaalesemed muuseumitest. Nii koosnebki iga konkreetne juhis originaal- ja koopiavaiba fotost, muuseumist pärineva eseme saamisloost-kirjeldusest ja selle kudumise õpetusest.

Accept Cookies