OmaMood

OmaMood on rohkem kui lihtsalt moeetendus, see on käsitööliste kogukondadele mõeldud pidu, kus on võimalik kokku saada ja inspiratsiooni ammutada. Käsitöö on eestlaste vaimse kultuuripärandi oluline osa ja tükike meie identiteedist, mis on siiani igapäevases kasutuses ning arengus. Moeetenduse eesmärgiks on tuua osalejani klassikalise käsitöö elemendid modernses võtmes.
Alati esitletakse ka TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala üliõpilaste ja vilistlaste disainitud kollektsioone.
OmaMood on üks kolmest Estonian Fashion Festivali moeetendusest ning seda aitab korraldada TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava.

2024

12. korda toimunud moeetendus tõi vaatajani traditsioonilise käsitöö väärtused modernses võtmes, toetades kohalikust käsitööpärandist inspireeritud ning jätkusuutliku, eelkõige aeglase, disainiliikumise põhimõtete järgi valmistatud rõivaste loomist ja kandmist. Anti välja auhind “Jätkusuutlikuim disainer 2024”. Etendusel osalesid järgnevad moedisainerid: Piret Tärno, Angela Mettus, Inger Pürjema, Janika Solmann (NaturalSolmann), Ene Vainola (UNIUSE), Heidi Toome, Liisi Tammar, Margit Randmäe, Kristi Everst, Vilve Unt, Ulvi Kangru ja Gea Rahel Promet. Vaata etenduse fotogaleriid.

2023

Moeetendus toimus Tartus, ERMis. Laval sai vaadata 10 pärimusmoe kollektsiooni. Moeetenduse peakorraldaja ning kunstiline juht oli Karina Kirs. Etenduse muusikaliseks kujundajaks oli Maris Pihlap, koreograaf-lavastaja vabakutseline tantsija ja koreograaf Karmen Teesi Pregel. Enam kui varem oli fookuses kodumaine, ehe ja jätkusuutlik materjal, mis kangastab meie traditsioone. Moeetenduse märksõnadeks olid pärimus- ja nüüdiskultuuri põimumine.

2022

Moeetendus tähistas 10. juubelit moefilmide esilinastusega. Ekraanile jõudis seitse uut moe lühifilmi, kus esitlesid oma kollektsioone Vilve Unt, Katre Arula, Annika Vaalma, Kristina Libe, Sirje Ani, Anu Sirkas ning Grete Küppar & Maarja Palu. Moefilmide režissöör on Kadi Aare. Vaata tervikuks põimitud lühifilme.

2021

Juunis toimus OmaMood moefilmi esmaesitlus Viljandi Forum Cinemas saalis. Filmietendusele valiti seitse disainerit, kelle kollektsioonid põimiti 25-minutiliseks tervikuks. Kulgedes mööda Heimtali muuseumi ja põhikooli atmosfääre ning loodusvaateid kutsub film osa saama tänasest pärimusmoest.

2020

2020 etendus toimus rahvusarhiivis otseülekandena Delfi TV, Anne & Stiil või L’Officiel Baltic vahendusel ning jäädvustati ka fotodena.

2019

2019 OmaMood toimus ERMis. Laval sai vaadata 12 kõige värskemat pärimusmoe kollektsiooni. Moeetenduse kunstiline juht oli Triin Amur. Muusikalise kujunduse etendusele lõi projekt Ju-Ju, koosseisus Cätlin Mägi ja DJ Erki Pruul. Etenduse lavalise liikumise lõid lavastaja Karoline Suhhov ja kaaslavastaja Karina Kirs. 2019. aasta moeetenduse märksõnadeks olid traditsiooni ja nüüdiskultuuri vastandumine ja kordused. Tugevad, jõulised ja külmad kontrastid versus pehmus, leebus ja õrnus. Kaja ja korduste tekitamine etenduse visuaalses pooles, trükimaterjalis, muusikas ja liikumises. Moeetenduse peakorraldaja oli kultuurikorralduse eriala üliõpilane Kaari Soosalu. Etendust saab vaadata otseülekande salvestusena ning fotogalerii vahendusel.

2018

2018 toimus OmaMood Tartus ERMis ning oli esmakordset osa moehuviliste elustiilifestivalist Estonian Fashion Festival. Laval oli 12 kollektsiooni, kokku üle 80 rõivakomplekti. Kollektsioone aitas luua 16 disainerit ning esitleda 38 modelli. Moeetendusele loodi iga kollektsiooni jaoks muusikaline kujundus, koreograafia ja valguskujundus. 2018. aasta etenduse peamisteks märksõnadeks olid minimalism ja erinevad ilmastikuga seotud nähtused (udu, päiksekiired, vihmapiisad). Muusikalise kujunduse lõi Silver Sepp. Peakorraldaja oli Kaari Soosalu. Selle aasta moeetendusest valmisid lühiklipp, kogu etenduse salvestus ning fotogalerii.

2017

OmaMood toimus 2017. aastal Viljandis pärimusmuusika aidas. Moeetendusel esitlesid TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased oma lõputöid ning erinevad tekstiilikunstnikud ja moeloojad tutvustavad pärimuslike sugemetega rõivakollektsioone. Sellel aastal oli laval 14 kollektsiooni. Disainerite seas oli Viljandi kultuuriakadeemia,Viljandi kunstikooli õpilasi ja vabakutselisi disainereid. Lavale jõudis ka Kersti Heinloo loodud lillepärgade kollektsioon. Inspiratsiooniallikateks olid lõng ja mets. Peakorraldaja oli Elo Meier. Vaata etenduse salvestust.

2016

OmaMood toimus Viljandis pärimusmuusika aidas. Moeetendusel osalesid TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala lõpetajad, üliõpilased ning vilistlased. Laval nägi traditsioonilisi Ruhnu naise peorõivaid, Seto rahvariideid kui ka soome-ugri rahvariietest inspireeritud etnofuturistlikku kollektsiooni ning palju muud. Esitleti kollektsioone järgmistelt autoritelt: Anneli Arro, Liisi-Ly Viitkin ja Karolina Lehtma, Triin Kuus, Liina Laansalu, Tiina Laiva, Margot Marks, Helve Maripuu, Siiri Nõmmsalu, Inga Teder, Sandra Urvak, Kadri Viin, Liina Laaneoja ja Annika Vaalma. Modellide tantsulise liikumise eest vastutasid kultuuriakadeemia tantsukunsti vilistlased Kristel Maruste ja Susanne Org. Musitseerisid Cathy Sommer ja Johannes Ahun. Peakorraldaja oli Laidi Sergejeva. Vaata etenduse salvestust.

2014

OmaMood toimus Viljandis pärimusmuusika aidas. Esitlemisele tuli 10 kollektsiooni. Lavale jõudsid rahvusliku tekstiili eriala lõpetajate – Alliki Oidekivi, Annika Vaalma, Eve Variku, Jane Jõgi, Kärt Aedviiru, Liina Laansalu, Liina Laaneoja, Maren Suurna, Merike Saaremetsa ja Signe Rätsepso – tood. Kollektsioone esitleti tantsulise liikumise kaudu, koreograafia autoriteks TÜ VKA tantsutudengid Susanne Org ja Kristel Kermes. Muusika lõid Kulno Malva ning DJ Harlet Orasmaa. Peakorraldaja oli Laidi Sergejeva. Etendust koos autorite kommentaaridega saab vaadata UTTV-st.

2013

OmaMood peakorraldaja oli Laidi Sergejeva.

2012

2012 toimus Viljandi pärimusmuusika aidas esimene moeetendus OmaMood, kus esitleti TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala lõputöödest koosnevaid kollektsioone. Kõik kollektsioonid olid suuremal või vähemal määral saanud inspiratsiooni Eesti rahvarõivastest või nende aksessuaaridest. Moeetenduse valmimisse kaasati pea kõikide kultuuriakadeemia erialade inimesi. Lavalise liikumise seadsid tantsukunsti tudengid Evelyn Uisk ja Sille Ardel, musitseeris ansambel Midrid. OmaMood peakorraldaja oli Laidi Sergejeva, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse üliõpilane, kes kirjutas lõputöö “Moeetendus OmaMood”.

Hetk OmaMood etendusest 2018. aastal ERMis, foto autor Kätlin Nurm.

OmaMood

Accept Cookies