Näitused 2018

Vaibanäitus “Sõbakirjalised tekid” 

3. detsember 2017-31. mai 2018 eksponeeriti rahvusliku tekstiili üliõpilaste vaibanäitust Tartu Jaani kirikus.

Üliõpilastoode näitus “Maalimise isemoodi sammuke”

27. veebruarist 6. aprillini 2018 oli rahvusliku tekstiili eriala maalimise aine uliopilastoode näitus Viljandi linnagaleriis. Näitusel on rahvusliku tekstiili eriala 2018. aastal lopetanud 11. lennu maalimise aine viimase semestri raames tehtud kompositsioonid. Kasutati kangavärve ja värvilist kangast. Peaeesmärgiks oli katsetada, kas ja kuidas saab tekstiiliga maaliliselt komponeerida. Tegemist ei olnud tavapärase maalinäitusega, vaid isemoodi loomingulise eksperimendiga – galeriis andsid tooni suurte mõõtmetega ja värviküllased tekstiilist teosed, mis loovad maalilisi visuaale. Näituse pani kokku kultuuriakadeemia õppejõud, kunstnik Kersti Rattus.

„Ilu ja vägi. Kodaratega kaelarahad“ 

6. märtsist 18. maini oli TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku metallitöö eriala üliõpilaste valmistatud ja Pärnu Muuseumi kollektsioonis leiduvatest kodarrahadest kokku pandud näitus Viljandi Muuseumis. Väljas oli nii koopiatena valmistatud rahasid kui ka täiesti omaloomingulisi eksemplare. Kujunduses kasutati nii isevalmistatud, vanu kui kaasaegseid münte. Kodarraha on Eesti aladel tuntud kaelaehe, mida kohalikud kullassepad valmistasid alates 18. sajandi algusest. Metallitöö õpinguid alustavale tudengile on kodarraha kujundamine ja valmistamine üheks esimeseks ehtevalmistamise tööks. Selle käigus tutvutakse oluliste töövõtetega – näiteks saagimine, jootmine, mulgustamine, lihvimine, poleerimine, oksüdeerimine. Samuti saavad üliõpilased uurida, mõõdistada, üles joonistada ning tehnoloogiliselt analüüsida muuseumis leiduvaid vanu kodarrahasid. Vanade ehete ainetel luuakse ka oma kodarraha. 

Tekstiilitriangel 

12. juunil 2018 toimus TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala TEKSTIILITRIANGEL ehk paari tunniga avati lausa kolm erialaga seotud näitust. Viljandi linnagaleriis avati kell 16 rahvusliku tekstiili loputoode näitus „Lendutõus XI“, siis kulgeti kogu seltskonnaga Sakala keskusese jalutussaali, kus tervitati Kristi Jõeste kindanäitust ning edasi jalutati ühise rongkäiguga Kondase keskusesse, seal avati kell 17 Anu Pingi ja Siiri Reimanni kudumite näitus „Eesti valge“. Avamisi saatis lõbus meeleolu, mida aitas luua Piret Aus lõõtsal. Kõik näitused olid avatud kuni 8. juulini.

“Lendutõus XI” 

2018. aasta kevadel lopetas rahvusliku tekstiili eriala 12 üliõpilast. Tekstiili eriala loputood koosnevad tavaliselt kahest osast: kirjalikust etnograafilisest uurimusest ja käsitööna valmivast praktilisest osast. Näitusel eksponeeriti tekstiili eriala lõputöid nii fotodel kui valikut esemetest. Näitus tutvustas rahvusliku tekstiili eriala valdkondlikku mitmekesisust: loputoodena olid eksponeeritud nii autentsed muuseumikoopiad kui ka tugevalt rahvakunsti mõjutustega esemed. Lisaks sai vaadata moodsaid, vaid kaudselt etnograafilisele ainesele vihjavaid rõivaseeriaid. Kuraator oli rahvusliku tekstiili eriala lektor Riina Tomberg. Näitus oli avatud:

13.06.-08.07.2018 Viljandi Linnagaleriis Tallinna 11, Viljandi,

15.-27.10.2018 Disaini- ja Arhitektuurigaleriis Tallinnas,

14.11.2018-24.05.2019 Tartu ülikooli peahoones.

“Meeste mänguasjad – puutöö” 

9. novembrist 2. detsembrini 2018 jõudis näitus “Meeste mänguasjad-puutöö” rahvusliku ehituse eriala vahendusel Kondase keskusesse Viljandis. Eksponeeritud Eesti talumeeste ja käsitööliste 18.-20. sajandi puutööriistad pärinesid restauraator Tõnu Parmaksoni kogust. Tänapäevased puidutöötlemise tööriistad on sageli traditsiooniliste tööriistade edasiarendused ja just siit kasvavad välja paljud puidutööga seotud traditsioonilised võtted.

“Tekid ja pingid” 

12. novembrist 9. detsembrini 2018 oli rahvusliku tekstiili ja metallitöö erialade uliopilastoode näitus Endla teatrigaleriis. Näitusel eksponeeriti õppetoodena valminud villaseid sõbakirjatehnikas koopiatekke ja metallitöö eriala üliõpilaste traditsiooniliste töövõtetega sepistanud pinke. Rahvusliku tekstiili II aasta tudengite tekkide kudumist juhendas Christi Kütt. Metallitöö eriala üliõpilased sepistasid traditsiooniliste töövõtetega õppejõu Mikk Freibergi juhendamisel pingid, mis on lähtunud ümbritsevast keskkonnast leitud materjalidest, nt annab ühe pingi istmelauale loomulikult kauni vormi tormi poolt murtud haab.

Koopiatekkide näitus “Sõbakirjaline, patselapiline” 

1.detsembrist 2018 6. jaanuarini 2019 oli rahvusliku tekstiili eriala koopiatekkide näitus üleval Ugala teatrigaleriis. Näitusel olid kangakudumise õppeaines telgedel kootud villased koopiatekid. Pulmakommete järgi pidi pruut pulmavoodi tarbeks teki valmistama, enne abiellumist magati lihtsalt vammuste ja kasukate all. Vanaaegsed kootud pruudisõbad asendusid värviliste triibuliste (ehk sõbakirjaliste), ruuduliste, põimitud kirjadega ja tikitud tekkidega. Sõbakirjalist tekki iseloomustavad sissekirjatud mustritriibud. Originaalid asuvad Eesti erinevates muuseumites. Mustrite mahavõtmist ja kangakudumist juhendas Christi Kütt.