Magistriõpe

Magistriõpe on kõrghariduse teise astme õpe, mille kestel üliõpilane süvendab pärandtehnoloogia alaseid teadmisi ning omandab täiendavaid teadmisi ja oskusi iseseisvaks tööks. Magistriõpe annab võimaluse oma erialavalikut täpsustada või soovi korral ka muuta. Magistriõppe maht on 120 ainepunkti (EAP) ning õpingud kestavad kaks aastat. Pärast lõpetamist on soovi korral võimalik jätkata õpinguid doktoriõppes.

Kultuuripärandi loovrakendused

HelisalvestusKultuuripärandi loovrakenduste magistrikraadi omandanud inimesed rikastavad professionaalset kultuurielu traditsioonilise käsitöö või muusika praktikapõhise uurimise ja sellel põhinevate loomeprojektidega. Õpe Viljandis on korraldatud paindlikult ning vastab töötava inimese vajadustele ja võimalustele. Õppekava läbimine loob suurepärased eeldused rahvuslikku identiteeti tugevdavate loomeprojektide, toote- ja teenusedisaini, koolituste jmt sünniks pärandtehnoloogia või pärimusmuusika vallas.

Õppekava annab sulle teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskuste lõimimisel põhineva vaate kultuuripärandile ja pärimusele ning loob paremad eeldused valdkonnaüleseks tegevuseks. Õppe mahust moodustavad poole teoreetilised ja metodoloogilised ained, mis toetavad uurimistööd, ning praktilist ettevalmistust süvendavad spetsialiseerumisained. Teine pool jaguneb erialaste iseseisvate praktikate ja magistritöö või -projekti koostamise vahel.

Spetsialiseeruda saad kas pärandtehnoloogiale või pärimusmuusikale. Lisaks on valida veel kolme suuna vahel, näiteks võib pärandehituse taustaga praktik valida arhitektuuri konserveerimise ja restaureerimise (õpe toimub Eesti Kunstiakadeemias ja on üliõpilasele tasuline). Sul on valida ka arvukate valikainete vahel. Peale selle saad luua hoopis oma individuaalse õpitee või kasutada välisõpirände võimalusi.

Õpe toimub sessioonõppe vormis kaks korda kuus.

Peale lõpetamist. Pärandtehnoloogia valdkonnas on meie vilistlastele sobivad spetsialiseerumisalad muu hulgas käsitööettevõtlus ja -koolitus, praktiline muuseumitöö ning pärandehitiste restaureerimine.  Pärimusmuusika suuna vilistlased töötavad edasi selle alla õpetajate, aga ka muusikute ja kultuuritöötajatena.

Loe põhjalikumalt õppeainete, õppekeskkonna ja vastuvõtutingimuste kohta.

Kunstide ja tehnoloogia õpetaja

NMKSee mitme aine õpetaja õppekava sisaldab Eestis oma valdkonnas enim valikuid. Sind ootab ainulaadne kombinatsioon pärimuskultuuri ning nüüdisaegse tehnoloogia, muusika, kunsti ja tantsu sessioonõppest, mis toimub väga heades tingimustes Viljandis ja Tartus. Õppekava tugev külg on ka teooria ja praktika tihe seostamine ning individuaalne lähenemine õppijale.

Need, kes on juba läbinud bakalaureuse- või rakenduskõrgharidusõppe kujutava või tarbekunsti, pärandtehnoloogia, muusika, tantsu või teatrikunsti valdkonnas, saavad selle Eestis ainulaadse õppekava läbimise järel tööturu jaoks lisaväärtuse, omandades kahe aine õpetaja kutse. Õppekava läbinu saab õpetaja 7. taseme kutse.

Meie vilistlaste missioon on ühendada üldhariduskooli kunsti-, muusika-, käsitöö- ja tehnoloogiaopetuses parimal võimalikul viisil tänapäeva tehnoloogia ning nüüdis- ja pärimuskultuur. Sul on võimalus asuda tööle üldharidus- või huvikooli kunsti-, muusika-, pilli-, käsitöö ja kodunduse, tehnoloogiaõpetuse, tantsu- või ettevõtluse õpetajana, samuti kooliteatri juhendajana.

Loe põhjalikumalt õppeainete, õppekeskkonna ja vastuvõtutingimuste kohta.

Folkloristika ja pärandirakendused

HaabjasTartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudi ja Viljandi kultuuriakadeemia ühine rahvusvaheline õppekava annab teadmisi ja oskusi, mida on vaja kultuuripärandi avaral väljal kriitiliselt mõtlemiseks ning konstruktiivselt tegutsemiseks. Sa õpid märkama ainelise ja vaimse kultuuripärandi loomise protsesse ning vastutustundlikult käsitlema kultuuripärandi ühiskondlik-kultuurilist ja majanduslikku potentsiaali. Omandad ka analüüsioskusi, uurimismeetodeid ja töökogemusi, millele on hea rajada karjäär või doktoriõpingud.

Kultuuripärand toimib tänapäeva üleilmastunud maailmas ressursina, mida kasutavad nii üksikisikud kui ka kogukonnad, nii riigid kui ka ettevõtted. Koolitame spetsialiste, kes mõistavad kultuuripärandi olemust ja rakendamise võimalusi ning sellega seotud sotsiaalseid, ühiskondlikke ja majanduslikke aspekte.

Õpe toimub päevaõppena. Spetsialiseeruda saad kas pärimuse ja kultuuripärandi analüüsile (õpe Tartus) või käsitööpärandi uurimisele ja rakendamisele (õpe Tartus ja osaliselt Viljandis). Mõlemal suunal omandad kultuuriuurimise kesksed meetodid ning teadmised projektijuhtimisest ja ettevõtlusest. Loengud on läbi põimunud seminaride ja praktiliste ülesannetega, mille fookuse üle otsustad ise. Ka valikainete ja praktika suur maht toetab valitud teema- või tegevusvaldkonnas spetsialistiks kujunemist.

Õpingud lõpetad magistritöö või rakendusliku magistriprojektiga. Lõputööna on meie üliõpilastel valminud näiteks raamatu käsikiri, taskuhäälingute sari, andmebaas ja õppematerjale.

Pärimuse ja kultuuripärandi analüüs. Omandad süvendatud teadmisi folkloori ja vaimse kultuuripärandi suhetest ning kultuuripärandi loomise ehk pärandistamise protsessist. Õpid analüüsima kultuuripoliitikat ja suhtlema kultuuripärandi väljal tegutsejatega. Tutvud valdkonnas oluliste organisatsioonidega, hakkad orienteeruma kultuuripärandiga seotud võimaluste ja probleemide vallas ning oskad kitsaskohti ennetada ja eetiliselt lahendada.

Käsitööpärandi uurimine ja rakendamine. Viljandi kultuuriakadeemia pädevusele rajatud õppesuunal keskendud käsitööna valminud esemete ja käsitöötehnikate pärandiks saamise uurimisele ning käsitöö (taas)kasutusvõimalustele nii Eestis kui ka mujal maailmas. Õpid tundma kasitööteaduse teooriaid ja mõisteid ning küsima praktikapõhiseid uurimisküsimusi. Omandad teadmisi ja oskusi käsitööoskuste edasiandmiseks, aga ka pärandtehnoloogia vallas toodete ja teenuste disainimiseks. Õppijal, kes valib selle suuna, peaks juba olema erialaseks tegevuseks vajalikud käelised oskused, mida saab magistriõpingute vältel edasi arendada.

Loe põhjalikumalt õppeainete, õppekeskkonna ja vastuvõtutingimuste kohta.