Festivalid

2022. aasta 10. septembril toimus Viljandis esimene Parandusfestival. Paranduskultuur on osa suuremast liikumisest, mille eesmärgiks on vähendada ringluses olevate materjalide hulka ja pidurdada uute tootmist. Festival andis käsitööle ja oskustele maailmaparandusliku mõõtme: külastajad said osaleda kokku 14 eriilmelises parandustöötoas, mis aitasid külastajatel oma vanu päevinäinud esemeid turgutada. Töötube oli rõivaste ja silmkoeesemete parandamisest hõbeesemete ja jalgrataste hoolduseni välja. Toimus ettekandeseminar koos vestlusringiga, mille fookuses olid kogukondlik paranduskultuur ja emotsionaalne kestlikkus ning palju muid põnevaid tegevusi. Parandusfestival oli osa UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluva Pärandilinn Viljandi programmist ja Viljandi linna 739. sünnipäeva tähistamisest.
Vaata 2022 Parandusfestivali galeriid.

Teine Parandusfestival toimus 16. septembril Viljandi Gümnaasiumi taga Ugala tiigi kaldal. Festival tõi kokku vilunud parandajad ja parandushuvilised, et üheskoos anda katkistele, ent kalliks saanud esemetele uus elu. Parandustöötubades osalejad said kätt proovida nõelumisest akende restaureerimise ja kompostkemmergu valmistamiseni. Kuna 2023 pärandilinn Viljandi aasta-teemaks oli pärandaiandus, toimus ka vastavasisuline seminar. Oma ala eksperdid rääkisid näiteks mulla elustikust, kompostimisest ja jäätmevabast köögist.

2024. aasta 1.-5. oktoobril toimub Pärandusfestival. Festivali programm tutvustab vaimse kultuuripärandi nähtusi ja avab erinevaid rahvakultuuri teadmiste vaatenurki, mis aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele; jagab näpunäiteid, kuidas ise oma ellu muutusi tuua ja loomulikult toob ka pärimuslikku meelelahutust.

Festivali ajakava:
1.-2. oktoober: rahvusvaheline teaduskonverents “Pärand kestliku kogukonna teenistuses” Pärimusmuusika Aidas.
Konverentsil arutletakse traditsiooni kui kultuurilise protsessi üle ja käsitletakse pärandit kui keskkondlikku, kultuurilist, sotsiaalset ja majanduslikku väärtust, mis toetab ja aitab ühiskonda arendada nii kohalikul, riiklikul kui globaalsel tasandil.
3. oktoober: rahvusvahelised meistriklassid
Meistriklassid on suunatud eelkõige käsitöö ja pärimusmuusika professionaalidele ja üliõpilastele, nende eesmärk on kogemuste vahetamine, uute rahvusvaheliste kontaktide sõlmimine ja koostööprojektide sünd.
4.-5. oktoober: suur päranduspidu Viljandi Spordihoones ja Pärimusmuusika Aidas
Päranduspeo südameks on pärandoskuste ja vaimse kultuuripärandi nähtuste esitlusele pühendatud UNESCO näituse- ja messiala Viljandi spordihoones, Pärimusmuusika Aidas ja seda ümbritseval alal. Koos samal ajal toimuva parandusfestivali ja Pärimusmuusika Lõikuspeoga muutub Viljandi selleks nädalavahetuseks terveks Eesti kultuuripärandi pealinnaks.

Viljandi pärandusfestival kuulub Tartu 2024 programmiliini Inimene ja Oskused. Seda korraldavad TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ja Eesti Pärimusmuusika Keskus koostöös Bonifatiuse Gildi, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu, Eesti Rahvakultuuri Keskuse ja UNESCO loovlinnade võrgustikuga. 

Accept Cookies