2020 KULO sügiskool

“Kus me kolmi kokku saame?”

Varasemalt pärandtehnoloogia sügiskooli nime all tuntud sündmus toimus üheksandat korda ja seekord koos pärimusmuusikutega. Sügiskooli eesmärk oli pakkuda arutlusi pärandkäsitöö, pärimusmuusika ja pillivalmistamise ühisjoonte üle. Ettekanded-arutelud lähtusid üheltpoolt lihtsatest küsimustest, nagu kas palkehitusel ja parmupillil on midagi ühist, kuid lahati ka keerulisemaid teemasid, nt kuidas käelist ja muusikalist pärandit uurida ja kaasaega tuua? Mis üldse on pärand ja pärimus?
Akadeemilise sõpruskohtumise lõõgastavamad hetked jõudsid kätte esimese päeva õhtul, kui toimus legendaarse kudumisvõistluse “Käi ja koo” erivõistlus ning peale seda öömatk lähematel metsaradadel ja allika juurde, tee peal sai mitmeid põnevaid ülesandeid lahendada, neist meeleolukaim oli kurjade metsnõidade peletamine laulu abil. Peale matkalt saabumist veedeti videvikutunnid suitsu- ja soome saunas. Uue päeva hommiku sisustasid pärimusmuusikud Villu ja Eeva Talsi enda kogemustest pärimusmuusikutena rääkimisega ning viisid läbi põneva pärimustantsu õpitoa, mis piltlikustas pärimuskultuuri võrratut varieeruvust labajala rütmivõimaluste ja muusika vaheliste seoste näitel. Sügiskooli lopetas sillaseminar, mil kõik kohalviibijad said arutleda pärimusmuusika ja pärandtehnoloogia kokkupuutepunktide üle.

Sügiskooli kavas olid järgnevad loengud:
„Pärimusmuusika uurimise eripäradest“ Celia Roose
„Pärandkultuuri terminoloogia“ Marja-Leena Jaanus
„Pärimusmuusika“ Cätlin Mägi
„Arheoloogilised luust vilepillid: seosed materjali, tehnika ja heli vahel“ Madli Oras
„Pärimuspulm tänapäeval“ Liis Burk
„Pärimusmuusikast tänapäeva-muusiku kogemuses“ Eeva Talsi ja Villu Talsi
Pärimusmuusikute, pillimeistrite ja pärandtehnoloogide sillaseminar, modereeris Ave Matsin

kolmi kokku