2019 PT sügiskool

“Ei saa me läbi Lätita…”

Kaheksas sügiskool tutvustas Läti käsitöövaldkondi ja kultuuripärandit, ilmestades seda nii tekstiili, puutöö, metallitöö kui ka ehituse vaatenurgast. Läbi naaberrahva käelise kultuuri tutvustamise mõtestati Eesti käsitöövaldkonda ning leiti senitajumata seoseid ja paralleele. Ajaloodoktor Anete Karlsone pidas loengu Läti rahvarõivaste ajaloolisest kujunemist ning eripäradest, lisaks sellele opetas ta huvilistele ka Läti traditsioonilise kirivöö kudumist. Viiendat põlve puidust vaatide ning tünnide meisterdamisega tegelev Dins Sumerags rääkis ameti ajaloost ning tänapäevast. Rahvusliku metallitöö eriala tudeng, praegune vilistlane Edvards Puciriuss tutvustas tood keskaegse turvise rekonstrueerimisel. Disainiajaloolane Ivar Sakk andis ülevaate Läti mõisatest, nende kujunemisest, ühistest ja erinevatest joontest võrreldes Eesti mõisatega. Pärandtehnoloogia magistriõppe vilistlane Monika Hint näitas vurrpuuri kasutamise võtteid luust esemete töötlemisel. Rahvusliku ehituse ning pärandtehnoloogia praegune vilistlane Malvo Tominga viis läbi Dorodango töötoa.

Sügiskooli kavas olid järgnevad loengud:
“Läti rahvarõivad” ja “Läti traditsioonilise kirivöö kudumine” Anete Karlsone
“Põlise tünnimeistri toimetustest” Dins Sumerags
“Keskaegse turvise tänapäevane rekonstrueerimine” Edvards Puciriuss
“Läti ja Eesti mõisad – sarnased või erinevad?” Ivar Sakk

Sügiskooli jäädvustas fotodele Kerttu Kruusla.

lätita