Andmehaldus

Repositooriumide registrid

Re3data

Andmerepositooriumide otsimist tuleks alustadarepositooriumide registrist re3data, kus on registreeritud ligi 3000 repositooriumi. Lisaks leiab re3data portaalist 41 tunnust otsingu täpsustamiseks.

Re3data.org kasutamist soovitab ka Euroopa Komisjoni juhend Horizon Europe Programme Guide. 

Tuleb rõhutada, et tegemist on repositooriumide registriga, mis tähendab, et otsingut tuleb alustada küllaltki laia valdkonna järgi ning seejärel otsingut täpsustada. Konkreetsete andmekogude otsing toimub juba huvipakkuva repositooriumi sees.

Registris on olemas selge ikoonide süsteem, mis aitab mõista: 

  • kas repositoorium on avatud või suletud 
  • kas on olemas litsentsid 
  • millist püsiidentifikaatorit kasutatakse (DOI, hdl, purl vm) 
  • kas repositooriumil on olemas sertifikaat jne

 

r3data ikoonid

 

Näited:

Otsime materjaliteaduse avaandmeid. Alustame otsingut märksõnaga materjaliteadus ehk materials science. Selline otsing annab 80 tulemust (20.01.2020) ning need on võimalik kiiresti üle vaadata repositooriumide kirjelduste põhjal. Kui oleme huvipakkuva välja valinud, teeme edasised otsingud juba konkreetses repositooriumis.

 

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

*Otsinguandmed 26.09.2019 seisuga

 

Otsime sotsiaalteaduste repositooriume märksõnaga social science ning saame 337 tulemust. Valime nende hulgast Finnish Social Science Data Archive, mis viib meid Soome andmeportaali Aila.

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

*Otsinguandmed 20.09.2019 seisuga

Re3data pakub ka visuaalselt atraktiivset otsingut erialade järgi, Browse by subject, kuid siin on oht, et liiga kitsa valdkonna repositooriume ei leiagi. 

 

visual

 

Vahel on väga raske otsustada, milline leitud erialane repositoorium on teadlaste hulgas tuntuim või parimaks hinnatud. Siinkohal võib olla abiks Vikipeedia leht Data repositories.

OpenDOAR

Veel üks koht teaduse avaandmete leidmiseks on OpenDOAR, mis võimaldab andmete kõrval ka publikatsioonide, tarkvara, patentide, aruannete ja konverentsimaterjalide otsingut. Soovitav on kasutada liitotsingut, et leida just oma vajadustele vastav repositoorium.

OD Search

Toodud statistikast on näha, kuidas teadustöö tulemuste avaldamine repositooriumis on viimase kahe aasta jooksul hüppeliselt kasvanud. 

OpenDOAR nov

OpenDOAR’is on registreeritud repositooriumide arv poole suurem kui re3data’s, sest OpenDOAR hõlmab ka publikatsioonide repositooriumid. 

 

Accept Cookies