Soovitused õppejõule

Ka õppejõud saavad omalt poolt kaasa aidata, et kogu kõrgkoolis peetaks lugu heast unest ja korralikust puhkusest. Allpool on mõned soovitused, mida õppejõud enda igapäevatöös ja ka eksamisessioonil saavad arvesse võtta. Osalt on see vajalik, et tudengeid toetada. Aga veelgi olulisem – õppejõud ise saavad rohkem puhkeaega.

Viis soovitust õppejõududele

Tervislike tähtaegade seadmine. Mis kellaks peavad tudengid oma iseseisvad tööd esitama? Kas südaööks, tööpäeva lõpuks või tööpäeva hommikuks? Tähtaegade seadmisel tasub tähele panna, et need ei oleks liiga hilistel õhtutundidel (nt 23.59). Kui tähtaeg on kell 22, saavad ka viimasele minutile jäänud üliõpilased veidi aega, et end magamaminekule häälestada ning neil on ka võimalus pikemaks ööks. Samuti tasub jälgida tähtaegade seadmist riiklike pühade järele. Kui tähtaeg on enne pühi, saavad kõik rahulikuma meelega pühi pidada.

Keelekasutuse jälgimine. Õppejõud saavad jälgida enda keelekasutust, kuidas räägitakse öö läbi õppimisest, unehäiretest või enda uneprobleemidest. Kas magamatusest räägitakse kui kangelasteost? Kas meenutatakse nostalgiliselt, kui omal ajal sai öö läbi õpitud? Kas eeldatakse, et tänapäeval peavad tudengid nt eksamiperioodil sama vähe magama? Väiksemadki vihjed võivad seada tudengitele ootusi, justkui puhkus ja väljamagamine ei ole kohane.

Hea une vajalikkuse rõhutamine eksamiperioodil. Kuna unel, sh sügaval unel, on oluline osa inimese kognitiivsete võimete, mälu- ja mõtteprotsesside jõustamisel, on üliõpilasel hädavajalik võimaldada piisava arvu unetunde. Õppejõud saab seda omalt poolt toonitada nii eksamiks kui esinemiseks ettevalmistamisel.

Hea une kultuuri kujundamine. Õppejõud saavad omalt poolt hea seista, et kõrgkool kujuneb samm-sammult keskkonnaks, kus hinnatakse head und, väärtustatakse puhkust, aga hoitakse ka tulemuslikku tööd. Tasub kaaluda, kas korraldada ka töötajatele unehügieeni koolitust või saab töökorralduses midagi ette võtta, et inimesed paremini puhkaks.

Enda unehügieeni jälgimine ja eeskujuks olemine. Ka õppejõud ise saab kinni pidada hea une hügieeni nõuetest, minnes mõistlikul ajal magama. Hoiduda tuleks öösel e-kirjade saatmisest või õpitulemuste andmebaasi sisestamisest. Võib üllatuda, kui väga enda isiklik eeskuju innustab ka teisi.