Seminari viivad läbi Tartu Ülikooli inimgeograafia kaasprofessor Kadri Leetmaa ning kognitiiv- ja koolipsühholoogia lektor Triin Liin.
Digitaalne transformatsioon on põhjalikult muutnud ühiskonna toimimist. Digitaalne elu ei ole enam lihtsalt kommunikatsioonivahend, vaid „digitaalne“ on muutunud „loomulikuks“, mistõttu on keeruline eristada digitaalseid toiminguid meie üldisest kohalolekust ühiskonnas. Suhteliselt vähe tähelepanu on aga pööratud sellele, kes jäävad sellest transformatiivsest muutusest välja. Selle lünga täitmiseks tuleks digitaalse transformatsiooni mõju uurida enam ühiskonna „äärte“ perspektiivist, paikade ja inimeste kaudu, kes tavaliselt ei ole nutikuse trendide kujundamise keskmes.
Käimasolevas uurimisprojektis keskendume maapiirkondadele ja eakatele inimestele – uurime, kuidas eakad ääremaal asuvates maapiirkondades kohanevad üha digitaliseeruva eluga.
EstWelli seminaril esitame esimesed metodoloogilised tähelepanekud käimasolevast õppekatsest (sept-detsember 2024, järelrühma intervjuud plaanis jaanuaris/veebruaris 2025) ääremaade eakatega neljas Eesti omavalitsuses. Moodustasime väikesed kohalikud kogukonnapõhised õpperühmad, kus viidi läbi ettevalmistatud digitaalseid õppesessioone tahvelarvutitel, kasutades eksperimendi- ja kontrollrühma lähenemist, mida koordineerisid kohalikud kogukonna uurijad. Seminaril keskendume peamiselt õppekatsest tulenevatele metodoloogilistele aspektidele.