Heaoluteaduste tippkeskuse avakonverentsil uuritakse inimeste heaolu ja digitehnoloogia seoseid

Inimeste heaolu ja digitehnoloogiad põimuvad nii randmel värisevas pulsikellas kui nutitelefoni suhtlusäpis. Kas digitehnoloogial on meie heaolule pigem toetav või kahjustav mõju, sellest räägitakse Eesti uue heaoluteaduste tippkeskuse EstWell avakonverentsil „Heaolumasinad Sinu taskus“, mis toimub 8. novembril Tallinna Tehnikaülikoolis.

„Tehnoloogilised arengud – alates videomängudest kuni nutirakendusteni – võivad mõjutada inimese heaolu nii positiivses kui ka negatiivses suunas. Konverentsil käsitletavate teemadega seostuvate küsimuste ring illustreerib kogu tippkeskuse uurimisampluaad,“ sõnas tippkeskuse teadusjuht, Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia professor Andero Uusberg. 

Konverentsil astuvad üles tuntud teadlased ja eksperdid. Sündmuse raames külastab Eestit mainekas migratsioonigeneetik, Amsterdami Ülikooli Meditsiinikeskuse kaasprofessor Abdel Abdellaoui, kelle ettekanne konverentsil keskendub arvutimängude mängimise seostele vaimse võimekuse ja isiksusega ning heaolu indikaatoritega. Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi osalusheaolu professor Katrin Tiidenberg avab teemat „Digielu ja (vaimne) heaolu“ Eesti Inimarengu aruande põhjal. Tartu Ülikooli inimgeograafia kaasprofessor Kadri Leetmaa toob esile digiühiskonna topeltkõrvalejäetuse mõõtme maapiirkondades. Lisaks käsitleb Ulmi Ülikooli molekulaarse psühholoogia professor Christian Montag loomingulisuse ja tehnoloogia kasutamise seoseid nutitelefoni ja sotsiaalmeedia (liig)kasutuses ning Triumf Health asutaja ja tegevjuht Kadri Haljas arutleb teemal „Heaolu loomine läbi terviseäpi: ilu ja valu“.

Pärastlõunastes töötubades keskenduvad TalTechi teadlased heaolu ja tehnoloogia lõimimisele, pakkudes osalejatele võimalust uurida sensortehnoloogiate kasutamist füsioloogilise heaolu hindamiseks, terviseandmete ja Terviseportaali rolli heaolu toetamisel ning heaoluäppide mõju elukvaliteedile.

Heaoluteaduste tippkeskus EstWell ühendab Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli sotsiaal- ja käitumisteadlasi ning loodus- ja tehnikateadlasi, et leida uusi viise inimeste heaolu mõõtmiseks, mõistmiseks ning mõjutamiseks. Tippkeskuse iga-aastast konverentsi korraldab roteeruvalt üks ülikool; tänavu on konverentsi võõrustajaks Tallinna Tehnikaülikool.

Teaduse tippkeskused ühendavad lähedaste uurimisteemadega tegelevaid kõrgetasemelisi teadusrühmi, et teha rahvusvahelist tippteadustööd ning arendada ja rakendada uuenduslikke ideid. 

Accept Cookies