Uurimisrühmad

Juht: Kadri Leetmaa

 

Juht: Katrin Tiidenberg 

Liikmed: Jaana Davidjants, Airi-Alina Allaste, Kerli Kirch, Tiina Hiob, Makiko Haragi 

Nooremteadurid: Rasmus Sinivee,  Berit Renser, Teemu Helenius, Patience Gombe 

Magistrandid: Elis Niinelaid, Leticia Pagliarini, Prudence Teder 

Uurimissuunad: Peamine fookus on subjektiivse heaolu (heaolutunne) mõistmisel digitaalsetes heaolu ökosüsteemides. Keskendume sellele, mida inimesed internetis ja koos tehnoloogiatega teevad heaolu loomiseks, jälgimiseks ja säilitamiseks (n.ö digirikastatud enesehool), kuidas sotsiaalmeediakogukonnad ja diskursused vormivad inimeste heaoluarusaamu, hoiakuid ja käitumist. Käimasolevate projektide kontekstis tähendab see näiteks vaimset tervist puudutava sisu ja diskursuste uurimist sotsiaalmeedias; heaolu teemal sisu loovate mõjuisikute ja suunamudijate kogemuste uurimist; selle uurimist, kuidas ja miks auditoorium sääraseid mõjuisikuid usaldab või mitte; inimeste tervisehoiakute ja veebipõhiste alternatiivtõlgenduslike kogukondade uurimist; heaolurakenduste kasutuse ja nendega koos heaolualase tähendusloome uurimist jne.  

Kompetentsused: Uurimisrühmal on tugev kompetents kvalitatiivsetes ja etnograafilistes, sh digietnograafilistes meetodites, sotsiaalmeediasisu ja diskursuste eriilmelises analüüsis, visuaalses ja multimodaalses analüüsis, ning loovate ja osalevate metodoloogiatega. 

Google Scholar/ koduleht/ETIS: 

https://www.tlu.ee/en/bfm/researchmedit/trust-and-visuality-everyday-digital-practices-travis 

https://katrin-tiidenberg.com/en  

Sotsiaaltervishoiu uurimisrühm teeb rahvatervishoiu valdkonnas teadus- ja arendustööd vaimse tervise ja heaolu teemadel selleks, et inimesed jääks vähem haigeks ega sureks liiga vara ära, oleks vähem üksildased, tuleks toime igapäevaelu stressiga – seda kõike läbi soodsama keskkonna kujundamise kogukondades ning läbi teadlikkuse tõstmise tervislike eluviisivalikute ja enesehoole olulisusest. 

Juht: Merike Sisask 

Liikmed / doktorandid / nooremteadurid: Rainer Mere, Stella Täht-Vaik, Agnes Aas, Käthlin Mikiver, Olga Lupanova, Rafaela Lehtme, Ulvi Kõrgemaa, Gertha Teidla-Kunitsõn, Rasmus Sinivee, Kristina Šadeiko-Liiva 

Peamised koostööpartnerid teadus-arendusprojektides: Eesti-Rootsi vaimse tervise ja suitsidoloogia instituut (ERSI), Tallinna Tervishoiu Kõrgkool 

Uurimissuunad: Vaimse tervise ja heaolu sotsiaalsed mõjutegurid; kogukonna tugitegevused ja teenused ning igapäevane enesehool vaimse heaolu mõjutegurina; digitehnoloogiad vaimse heaolu mõjutegurina; vaimse tervise ja heaolu edendamine ning suitsiidikäitumise ennetamine; igapäevane elukeskkond (suhtekeskkond, digikeskkond, füüsiline keskkond) vaimse heaolu kujundajana. 

Kompetentsused: Epidemioloogilised uuringud – vaatlusuuringud ning sekkumisuuringud nii indiviidi kui kogukonna tasandil. Sotsiaalteaduslikud uuringud – kvalitatiivne ja kombineeritud uuringudisain, sh küsitlusuuringud, pool-struktureeritud intervjuud (individuaalsed, paaris, pered, fookusgrupid), osalusvaatlus, dokumendianalüüs. Koosloomelised töötoad. Sisuanalüüs (nii kvantitatiivne kui kvalitatiivne), temaatiline analüüs, kriitiline diskursusanalüüs (KDA). 

Google Scholar/ koduleht/ETIS:

https://scholar.google.com/citations?hl=en&user=VAXHcckAAAAJ 

https://www.etis.ee/CV/Merike_Sisask/est 

Juht: Triin Lauri

Doktorant: Hede Sinisaar 

Welfare Experiences järeldoktorant: alates veebruarist 2025 

Peamised koostööpartnerid jooksvates heaolupoliitika projektides: Prof Anu Toots (TLÜ), Prof Kaire Põder (EBS), Andre Veski (EBS), Prof Kairit Tammets (TLÜ), Katre Pall (Praxis) 

Uurimissuunad: Heaolupoliitikate uurimissuund tegeleb mõistagi peamiselt heaolupoliitikate analüüsiga, kusjuures heaolupoliitikaid mõistetakse laialt – poliitikad, mis ühel või teisel viisil mõjutavad inimeste sotsiaalseid riske. Erilist huvi pakuvad erinevate riikide lähenemised heaoluriigi kujundamisele. Näiteks, milline on nn kompenseerivate (nt hüvitised) ja investeerivate (nt haridus, tööturukoolitused) heaolupoliitikate tasakaal ning kuidas see mõjutab inimeste objektiivset ja subjektiivset heaolu. Keskendume heaolupoliitikate disainile, eri poliitikate mõjule ja nende kujundamise protsessile. Viimase puhul on oluline, kas ja kuidas olemasolev poliitika taastoodab end läbi nn võitjate ja kaotajate ning sellega seotud huvide ja väärtususkumuste, ja millised on sellise tagasisideefekti järelmid (heaolu-)riigi toetusele ja usaldusele laimealt. See tähendab ka huvi selle vastu, kas ja kuidas poliitika disain võib elluviimisel muutuda ning mis rolli mängivad selles elluviijad (nn street-level bureucracy). 

Käimasolevate projektidest on olulisimad:  

  • eestikeelse heaoluriigi teooriate ja poliitikate kõrgkooliõpiku kirjutamine (EKI, 2024-2026); 
  • koostöö WelfareExperiences projekti raames (ERC CoG, 2023-2028), keskendudes sotsiaalhüvitiste saajate kogemuste analüüsile ning sellele, kuidas erinevad poliitikad neid kogemusi vormivad ja millised on nende mõjud;  
  • koostöö EffecTive projekti raames (Horizon 2023-2026, juhtpartner TLÜ) õpetajate digiprofessionaalsuse mõju uurimiseks, fookusega digiprofessionaalsusega kaasnevtel võimalustel ja ohtudel seoses haridusliku ebavõrdsusega;    
  • koostöö EBSiga PJKOHAD projekti raames (HTM 2024-2025) Eesti põhikoolijärgsete koolivaliku korraldamise lahenduste arendamiseks;  
  • 2025. aastal käivitub ka BRIDGE projekt (Horizon 2025-2028, juhtpartner KU Leuven), kus koostöös EBSiga analüüsime õpilaste haridusvalikuid ja nende toetamise võimalusi erinevates Euroopa haridussüsteemides. 

Kompetentsused: Valdame tööriistu, mis võimaldavad nii süsteemitasandi võrdlusi (nt konfiguratsiooniline ja hulgateoreetiline analüüs), mis on kasulikud just poliitika koostoimelisuse avastamiseks ja seletamiseks, kui ka indiviiditasandi poliitika mõjude hindamise tehnikaid. Kombineerime nn muutujakeskseid lähenemisi juhtumikesksetega, põimime kvantitatiivseid meetodeid kvalitatiivsetega, püüdleme küsitlusandmete analüüsis küsitluseksperimentide läbiviimise poole ning koosloomelisuse ja pikiuuringute suunas ka kvalitatiivsete intervjuude kaudu. 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS: 

https://www.etis.ee/CV/Triin_Lauri/est

Juht: Vladimir Tomberg   

Nooremteadurid: Farhat-al-Uin, Aishah Shah, Gulagha Gozalov 

Uurimissuunad: Interaktsiooni disain tervise jaoks, inimkeskne disain, digitaalsed tervise sekkumised, käitumise muutmise disain, masinõpe, kasutaja modelleerimine.  

Kompetentsused: Interaktsioonidisaini metoodika, interaktsioonidisaini mudelid ja tööriistad, kasutajauuringud, tarkvara nõuete kogumine, prototüüpimine, kantavate lahenduste disain tervise ja heaolu jaoks, digitaalne ligipääsetavus, tarkvaraarendus, masinõppe algoritmid. 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Vladimir%20Tomberg

Juht: Taavi Tillmann  

Liikmed: Anneli Uusküla, Raivo Kolde, Ruth Kalda 

Nooremteadurid: Nikita Umov, Laura Lõo 

Magistrandid: Stella Lelov, Helen Reimand 

Uurimissuunad: Tuvastame rahvastiku andmebaasidest (tervise infosüsteemist, e-riigist) riskirühmasid, kellel kõrgem risk kas haigestuda või ebatervislikult käituda. Arendame ja katsetame uusi teenuseid ja programme, mis aitavad haigust või riskikäitumist edasi lükata – eriti digiteenuste mis on kõrgelt automatiseeritud ja isikustatud loomine. Uurime, kui tihti peaks inimestele meeldetuletusi saatma ja kuidas suhelda nii, et kutsuda esile vajalik muutus käitumises. Pidevalt täpsustame vastuseid küsimustele nagu: Kui sageli peaksime inimestega suhtlema? Kui isikustatud ja detailne peaks olema meie nõuanne? Kuidas leida parim tasakaal hirmutava ja rahustava vahel, et innustada tegutsema? 

Hindame selliste teenust mõju, juurutame neid ja teeme sekkumisi, mis tõstavad nende kasutusmäära. Loome tulevikku, kus automatiseeritud, personaliseeritud ja ennetavad digiteenused on tavaline osa argielust. 

Kompetentsused: Epidemioloogia; kohort uuringud; registriandmed; riskikalkulaatorite loomine, kohandamine ja valideerimine; ennetavate teenuste disainimine ja arendamine; mõjuhinnangud sh randomiseeritud katsed, eriti digimaailmas; rahvatervise ekspertiis ja soovituste tegemine. 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Taavi_Tillmann/est

Juht: Kairi Kreegipuu  

Uurimisrühma liikmed: Aire Raidvee, Jüri Allik, Kairi Kreegipuu, Maarika Traat, Nele Põldver, Talis Bachmann, Pärtel Lippus, Siqi Lyu 

Nooremteadurid: Mai Liis Liiser,  Annegrete Palu, Liis Kask, Liis Themas, Liina Juuse 

Magistrandid: Ruth Vare, Anna Dadatskaja, Sofia Lutter,  Janeli Kirsi, Marta Mändla, Aneth Pokk 

Spetsialistid: Aire Leppik 

Uurimissuunad: Aju ja kognitsiooni uurimisrühma huvitavad inimese käitumise, tunnete ja otsuste taga olevad kognitiivsed protsessid ning nende ajumehhanismid. Kavandame eksperimente, et objektiivselt mõõta individuaalset käitumuslikku sooritust ja mõista selle aluseks olevaid mehhanisme aju tasandil. Meie erialaks on kognitiivsete protsesside modelleerimine ja uurimine, kuidas infotöötlus on seotud erinevate individuaalsete seisunditega, sealhulgas väsimuse ja emotsioonidega. Oleme tegelenud ka kuumade keskkondade mõju uurimisega tunnetusele.  Lisaks sellistele klassikalistele näitajatele nagu reaktsiooniaeg ja eristusvõime, uurime ka aju bioelektrilist töötlust, nt lahknevusnegatiivsust (MMN), mis on objektiivne näitaja ajus toimuva eeltähelepanulise infotöötluse ja eristusvõime kohta. MMN peegeldab aju seisundit ja potentsiaali,  ning on tugev kandidaat subjektiivse heaolu objektiivseks näitajaks või selle languse varaseks indikaatoriks. 

Kompetentsused: 

  • Kognitiivsete protsesside mõõtmine tava- ja eritingimustes, laboris ja väljaspool laborit 
  • Kognitiivsete protsesside suhestamine seisunditega (nagu füüsiline või vaimne väsimus ja emotsioonid) 
  • Kognitiivsete protsesside mõõtmismeetodite arendamine, nende usaldusväärsuse ja kehtivuse kontrollimine 
  • Arvutuslik, psühholoogiline ja eksperimentaalne ekspertiis uurimaks keskkonna ja individuaalsete omaduste mõju sooritusele ja heaolule;  
  • Võime objektiivselt, usaldusväärselt ja kõrge valiidsusega hinnata aju aktiivsust (seisundit) informatsiooni töötlemisel. 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

Tähelepanu, aju ja kognitsiooni uurimisrühm 

Juht: Andero Uusberg  

Uurimisrühma liikmed: Helen Uusberg, Martin Kolnes, Aave Hannus, Silja-Riin Voolma, Andero Uusberg 

Nooremteadurid: Richard Naar, Alan Voodla, Heidi Reinson, Sille-Liis Männik, Maria Krajuškina, Kaijo Rüütsalu, Eike Siilbek, Siim Andres 

Uurimissuunad: Uurimisrühm tegeleb psüühika kuumema poole mõistmise ja mõjutamisega. Täpsemalt huvitab meid esiteks see, kuidas maailma tunnetavas ja ennustavas psüühikas tekivad tunded ja tahted ning kuidas need omakorda meie tunnetust ja ennustusi mõjutavad. Teiseks püüame aru saada, kuidas psüühika oma tundeid ja tahteid ise reguleerib. Kaardistame mehhanisme, mille kaudu mõtlemise muutmine ja muud strateegiad emotsioone, stressi ja motivatsiooni mõjutavad. Kolmandaks uurime, kuidas isereguleeruva inimese käitumist vajadusel müksamise ja muude sekkumiste abil tõhusalt mõjutada. 

Kompetentsid:  

  • afektiivsete seisundite, sh emotsioonide, meeleolu ja stressi mõtestamine, mõõtmine ja manipuleerimine  
  • emotsioonide ja muude seisundite reguleerimise mõtestamine, mõõtmine ja manipuleerimine 
  • sekkumiste disainimine ja nende mõju hindamine 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Andero_Uusberg/est/

Juht: Rene Mõttus 

Uurimisrühma liikmed: Liisi Ausmees, Kätlin Anni, Maris Vainre, Sam Henry, Karin Täht, Toivo Aavik 

Nooremteadurid: Helo Liis Soodla, Katarina Kliit, Annika Tamme 

Uurimissuunad: Uurimisrühma põhihuvi on inimkäitumise ja selle keerukuse mõistmises enesekohaste mõõtmiste kaudu. Uurime põhjalikke isiksuseprotsesse – kuidas on meie tüüpilised mõtted, tunded ja käitumismustrid struktureeritud, millised on parimad viisid nende mõõtmiseks ning millised on tüüpilised vanuselised erinevused. Kasutame isiksuseomadusi tervise ja heaolu, rasvumise, une, seksuaalsuse, söömishäirete ja vaimse tervise paremaks mõistmiseks. Meil on tugeva kvantitatiivsete analüüside taust, mida muulugas kasutame keeruliste andmete põhjal võimalikult täpsete ennususmudelite looomiseks.  

Kompetentsused: Meie uurimismeetodid hõlmavad masinõpet, kogemuste proovivõtmist, põhjuslikku järeldamist pikiuuringute ja geneetiliste mudelite abil ning nii enesekohaseid kui ka teistelt saadud hinnanguid. Individuaalsete erinevuste kaardistamine on olnud meie põhiline tegevusvaldkond. Samuti omame märkimisväärset ekspertiisi isiksuse ja bioloogiliste ning geneetiliste korrelaatide kaardistamisel, seega on meil oskused luua usaldusväärseid bioloogilisi korrelaate.

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Rene_M%C3%B5ttus/est

Juht: Uku Vainik  

Teadur: Kadri Arumäe

Nooremteadurid: Karolina Anja, Kerli Ilves, Kari Kuulmann, Birgit Malken 

Spetsialist: Darina-Eisal Konova 

Uurimissuunad: Uurime, kuidas inimeste mõtted, tunded ja käitumised seostuvad inimese tervisega. Tervisest on peamine fookus söömiskäitumisel ja ülekaalul, kuid vaatame ka teisi tervisekäitumisi. Inimese omadusi mõõdame isiksusetestide ja vaimsete võimetega. Selleks, et saada teada põhjuslikkse efekte, kasutame ära nii geneetikat kui ka longituudandmeid. Nende analüüside võimaldamiseks oleme koos René Mõttusega mõõtnud käitumist Eesti Geenivaramus 77 tuhandel inimsel, ehk 7% kõigil täiskasvanutest.  

Kompetentsused: Isiksuse ja vaimsete võimete mõõtmine. Söömiskäitumise mõõtmine ja mõistmine. Masinõpe ja põhjuslikud analüüsid. Geneetilise info analüüs ja geneetilise info ära kasutamine, et käitumist paremini mõista.  

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

Ülevaade uuringust:

Vaht, M., Arumäe, K., Realo, A., Ausmees, L., Allik, J., Henry, S., … Vainik, U. (2024, February 24). Cohort Profiles: Personality Measurements at the Estonian Biobank of the Estonian Genome Center, University of Tartu. https://doi.org/10.31234/osf.io/2aey6

Loeng: Geneetika võimalused sotsiaalteadustes: https://www.youtube.com/watch?v=tJTCvtI-o20

Loeng: Isiksuseuuringu parimad palad: teine video vahetult enne programmi, alates 9. minutist:

https://teadus.postimees.ee/8115879/vaata-otse-kaks-paeva-eestikeelset-geneetilist-tulevarki-viljandis

Projektid: https://www.etis.ee/CV/Uku_Vainik/est?tabId=Projects&lang=EST

Artiklid: https://scholar.google.com/citations?user=ouXTgzIAAAAJ&hl=ee

Juht: Kirsti Akkermann

Nooremteadurid: Kärol Soidla, Helo-Liis Soodla, Kadi Reintam, Liis Jõhvik 

Uurimissuunad: Vaimse tervise probleemide ravi on seotud sellega, kuidas psühhopatoloogiat diagnoositakse ja mõtestatakse. Uurime kategoriaalsete mudelite kõrvale tõusnud dimensionaalseid lähenemisi eesmärgiga tuvastada, millised rahvastikus varieeruvad jooned koonduvad patoloogilisteks profiilideks, ning mis neid profiile iseloomustab, kaugema eesmärgiga töötada välja täpsemaid ja tõhusamaid hindamis- ja ravisekkumisi. Huvitume bioloogiliste, psühholoogiliste ja keskkondlike faktorite koosmõjudest psühhopatoloogia kujunemisel ja püsimisel. Keskendume teiste teemade seas isiksusejoonte ja emotsiooni regulatsiooni raskuste rollile söömis-, toitumis- ja afektiivsete häirete sümptomite kujunemisel ning nende sümptomite arenguliste trajektooride uurimisele kombineerides nii eksperimentaalseid kui longituudmeetodeid. 

Kompetentsused:  

  • Psüühikahäirete ja nendega kaasuvate seisundite mõistmine ja mõõtmine 
  • Häirunud söömis- ja toitumiskäitumise ning neid säilitavate mehhanismide hindamine ja hindamisvahendite arendamine. 
  • Sekkumiste disainimine, läbiviimine, sekkumiste mõjususe ja tõhususe hindamine  

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Kirsti_Akkermann/est

Juht: Kelli Lehto  

Uurimisrühma liikmed: Kadri Kõiv, Tuuli Sedman, Katri Pärna 

Nooremteadurid: Hanna Maria Kariis, Siim Kurvits, Triinu Ojalo, Triinu Varvas 

Uurimissuunad: Meie uurimisrühm keskendub vaimse tervise probleemide ja heaolu põhjuste ning tagajärgede uurimisele ning personaalmeditsiini arendamisele psühhiaatrias kasutades suurte biopankade andmeid, eeskätt Eesti Geenivaramu andmestikku (N=212,000). Aastal 2021 viisime läbi Eesti suurima vaimse tervise ja heaolu uuringu Eesti Geenivaramus, mille raames kogusime detailseid andmeid psüühikahäirete sümptomite ning riski- ja kaitsvate tegurite kohta enam kui 86 000 inimese kohta (umbes 10% kogu Eesti rahvastikust). Oma teadustöös ühendame mitmesuguseid suuri andmekihte, sh küsimustikuandmed, pikaajalised elektroonilised terviseandmed, genoomi- ja metaboloomi andmed. Rakendame mitmesuguseid geneetilise epidemioloogia meetodeid, nt ülegenoomsed assotsiatsiooniuuringud, polügeensed skoorid, geneetilised korrelatsioonid, Mendeli randomiseerimine jm. Teeme koostööd ka paljude teiste suurte biopankadega üle maailma, nii otsese juurdepääsu kaudu kui ka rahvusvaheliste konsortsiumite raames (nt Psychiatric Genomics Consortium, PAN-Health, PsycheMERGE, CoMorMent, COVIDMENT, TIMESPAN). 

Kompetentsused: 

  • Vaimse tervise uuringud: pikiuuringud, sõelküsimustikud, registripõhised uuringud, biopangad 
  • Käitumis- ja psühhiaatriline geneetika, geeniuuringud, metaboloomika uuringud 
  • Psüühikahäirete ja kehaliste haiguste koosesinemise põhjuste uuringud 
  • Geneetiline epidemioloogia 
  • Geenide ja keskkonna koosmõju, stress, ühiskondlikud šokid 
  • Suurandmete analüüs 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Kelli_Lehto/est/  

https://genomics.ut.ee/en/research-group-neuropsychiatric-genomics  

Ülevaade TÜ Eesti Geenivaramu heaolu ja vaimse tervise uuringust: 

https://geenidoonor.ee/vaimnetervis 

 https://academic.oup.com/ije/article/53/2/dyae017/7612144 

Juht: Ivo Fridolin  

Uurimisrühma liikmed: Jürgen Arund, Jana Holmar, Merike Luman, Kristjan Pilt, Risto Tanner, Nils Fredrik Arne Uhlin, Moonika Viigimäe, Kai Lauri, Sigrid Kalle, Deniss Karai 

Nooremteadurid: Annika Adoberg, Kristina Kööts, Liisi Leis, Joosep Paats 

Uurimissuunad: Peamine eesmärk on arendada paindlikke ja uuenduslikke sensortehnoloogiaid ja algoritme biomeditsiinitehnika rakendustes. Täpsemalt: 1) uute optiliste meetodite ja tehnoloogiate arendamine ateroskleroosi varajaseks diagnoosimiseks ning digitaalsed otsustusabivahendid ja kommunikatsioonivahendid isikupärastatud meditsiinis südame-veresoonkonna haiguste diagnoosimiseks ja raviks; 2) nutikate kantavate multisensoriliste süsteemide rakenduste arendamine, et koguda väärtuslikke andmeid töötajate asukoha, liikumise, füüsilise aktiivsuse, energiakulu ja füsioloogilise seisundi kohta; 3) optilise sensortehnoloogia arendamine dialüüsi kvaliteedi hindamiseks ja lõppstaadiumis neeruhaigusega patsientide hoolduse kvaliteedi tagamiseks; 4) Uuenduslike psühhofüsioloogiliste meetodite väljatöötamine, mis ühendab kvantitatiivseid füsioloogilisi ja subjektiivseid psühholoogilisi näitajaid, et hinnata inimeste emotsionaalset vastust erinevatele (elu) keskkondadele (nt turvalised, mugavad, stressirohked, ülestimuleerivad või ebaatraktiivsed) 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://taltech.ee/tervisetehnoloogiate-instituut/biomeditsiinitehnika-keskus

Juht: Peeter Ross 

Uurimisrühma liikmed: Madis Tiik, Katrin Gross- Paju, Riina Hallik, Barbara Haage, Kerli Linna, Hany Mina, Kadi Lubi, Carmen Mäe, Kerli Norak, Hedvig Soone, Liis Hamburg, Maarja Kuslapuu, Mall Maasik, Kerli Luts, Tanel Ross, Helen Staak, Doris Kaljuste, Anna Dudkina, Janek Metsallik 

Nooremteadurid: Priit Kruus, Igor Bossenko, Kristian Kankainen, Marten Kask, Toomas Klementi, Olga Vovk, Markus Bertl, Riin Ehin 

Uurimissuunad: Multiparameetriliste monitooringusüsteemide uurimine ja arendus; e-tervise teenuste arendus ja rakenduste kasutamise uurimine; digitaalsete otsustustugede arendamine ja otsustustoe kliinilise kasutuse uurimine.

Kompetentsused:

(1) IT-lahenduste arendamise toetamine tervishoiu digitaliseerimiseks ja uurida vajalikke koostalitlusvõime tegureid (strateegiad, standardid, IT-arhitektuur, andmekogumid, andmebaasid) digitaaltervise lahenduste rakendamiseks;

(2) digitaaltervise tehnoloogiate hindamine ja vajaliku raamistiku arendamine nende juurutamiseks;

(3) isikupärastatud meditsiiniga seotud lahenduste testimine ja arendamine.  

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Peeter_Ross/est/

Juht: Maie Bachmann 

Uurimisrühma liikmed: Hiie Hinrikus, Jaanus Lass, Laura Päeske 

Nooremteadurid: Tuuli Uudeberg, Toomas Põld 

Uurimissuunad:  Uuringud on suunatud aju elektroentsefalograafilises (EEG) signaalis mentaalsete häirete, tööstressi või keskkonna (mikrolainekiirgus) poolt tingitud muutuste avastamisele ja tõlgendamisele. Uurimisrühma poolt väljatöötatud EEG spektraalse asümmeetria indeks (SASI) on tõestanud end kui perspektiivne meetod erinevates rakendustes.   

Kompetentsused: Uurimisrühm omab kompetentsi interdistsiplinaarsel infotehnoloogia ja aju füsioloogia puutealal. Ajusignaali (EEG) analüüsimine, et tuvastada vaimse häire, töökeskkonna ja/või keskkonnastressoritega seotud tunnuseid, kasutades edasijõudnud signaalanalüüsi meetodeid ja teadmisi ajuneuronaalsest aktiivsusest. 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Maie_Bachmann/est

Juht: Vitali Sõritski 

Uurimisrühma liikmed: Akinrinade George Ayankajo, Anna Kidakova, Roman Boroznjak, Jekaterina Reut 

Nooremteadurid: Vu Bao Chau Nyen 

Uurimissuunad: Tervisega seotud keemiliste biomarkerite mõõtmine. Rühm omab pikaajalist kogemust biomimeetiliste polümeerretseptorite arendamises tundlikeks materjalideks, eesmärgiga pakkuda lahendusi, mis võivad oluliselt mõjutada inimelu kriitilisi aspekte, nagu keskkonnakaitse ja meditsiiniline diagnostika. Molekulaarse jäljendamise tehnoloogia abil disainitakse ja sünteesitakse polümeermaterjale, mida tuntakse kui molekulaarjäljendatud polümeerid (MIP-d). Neid MIP-sid integreeritakse erinevate sensoritega, eesmärgiga luua kuluefektiivseid analüütilisi tööriistu, mis suudavad usaldusväärselt ja kiiresti tuvastada kliiniliselt olulisi biomarkereid ja keskkonna saasteaineid. Rühm on edukalt loonud MIP-põhised sensorid, mis suudavad tuvastada väikese molekulmassiga keskkonnasaasteaineid, sealhulgas mitmesuguseid antibiootikume, samuti kliiniliselt olulisi biomarkereid, nagu neurotroofsed faktorid ja viirusevalgud. 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Vitali_Syritski/est

Juht: Pirko Tõugu 

Uurimisrühma liikmed: Eve Kikas, Tiia Tulviste, Anni Tamm, Kati Aus, Grete Arro, Elina Malleus-Kotsegarov 

Nooremteadurid: Ada Urm, Valeri Murnikov, Eliis Härma ja Remy Suurna 

Uurimissuunad: Tartu alarühm uurib, kuidas toimub teadmiste omandamine ja keele areng igapäevastes kontekstides ning kuidas seda toetada, tuvastades kontekstuaalseid tegureid (sotsiaal-majanduslikud muutujad, väärtused, käitumised jne) ja sotsiaalseid interaktsioone, mis mõjutavad seda protsessi. Tuvastades need tegurid ja selgitades protsesse, loodame pakkuda vanematele ja tulevastele laste arenguspetsialistidele ajakohast teavet selle kohta, kuidas muuta protsesse, et hõlbustada laste arengut ja suurendada heaolu. 

Tallinna alarühma keskendub koolikontekstile ja laste kompetentside arengule haridussüsteemis. Täpsemalt uuritakse, millised kontekstuaalsed (õpetajate, vanemate ja koolikeskkonna omadused) ning lapsega seotud (oskused, motivatsioon, uskumused jne) tegurid takistavad või soodustavad laste arengut muutuvas haridussüsteemis. Kasutame seda teadmist õpetajate koolituse parandamiseks ja laste hariduslike tulemuste ning heaolu toetamiseks Eestis. 

Kompetentsused: Uurimisrühma liikmed valdavad üldpädevuste, kõne ning teadmiste arengu ja õppimisega seotud teemasid. Omavad mitmekesist kompetentsi lastega läbiviidavate uuringute osas (nii koolikeskkonnas kui ka kodus) sh vaatlusuuringud, pikiuuringud, indiviidikesksed meetodid jne. 

Google Scholar/ koduleht/ ETIS:

https://www.etis.ee/CV/Pirko_Tougu/est/

https://scholar.google.com/citations?user=DhyMQEkAAAAJ

Juht: Karin Streimann

Meeskonna liikmed TAIs: Triin Vilms, Hedvig Sultson, Eike Siilbek, Helena Heidemann, Johanna Martsoo, Epp Kerge 

Arendus- ja uurimistegevused:   

  •  Ennetustegevuste tõendatuse taseme hindamine, ennetustegevuste arengu ning andmetel ja tõendusel tugineva otsusetegemise toetamine ennetuses; 
  • Ühtse arusaama loomine ennetuses läbi Euroopa ennetusõppekava (EUPC) koolituse elluviimise otsustajate ja poliitikakujundajate seas. Koolituste rakendustäpsuse, lühiajalise kasu ja pikaajalise mõju mõõtmine; 
  • Valdkonnaülese ennetuse tegevuskava elluviimine ja ennetuse korralduse suunamine; 
  • Eesti ennetussüsteemi uurimine leidmaks olulisemad fookuspunktid, katsetamaks lahendusi probleemkohtade muutmiseks ja mõõtes ellu viidud tegevuste teostatavust ja tulemuslikkust; 
  • Mõõtmisvahendite kohandamine ja arendamine laste heaolu ja seotud tegurite mõistmiseks; 
  • Ennetustegevuste arendamine ja testimine, sh hoolivate kogukondade ennetussüsteem (Communities That Care) ja selle teostatavus Eestis.       

Kompetentsused: Meeskond on interdistsiplinaarne, hõlmates pädevust psühholoogia ja käitumisteaduste, ennetus-, sotsiaal- ja haridusteaduste valdkonnast. See toetab arendustegevuste  integreerimist teadustööga. Kasutame koosloome, inimeste ja gruppide juhtimise, nõustamise ning arendamise oskuseid vähendamaks lõhet teaduse, praktika ja otsustamise vahel. Ennetustegevuste arendamisel ja testimisel kasutame kombineeritud meetodeid mõistmaks tegevuse elluviimise protsesse, teostatavust ja tulemuslikkust. Uurime kasutatavate mõõtevahendite valiidsust ja reliaablust. Asutuse, kogukonna või paikkonna vajaduste mõistmiseks kasutame läbilõikelisi uuringuid ja kvalitatiivseid meetodeid. 

Accept Cookies