Võimaluste analüüs

sissejuhatus VÕIMALUSTE ANALÜÜS

 Eesmärgi ja vajaduste selgitamine

Kõigepealt selgita oma eesmärk ja vajadused  (miks ja milliseid oskusi on sinul juurde vaja) ning valikute mõjutajad (millega pead arvestama enesetäiendamisel).  Eesmärk võib olla näiteks kutsealane areng: soovid tõusta valdkonna karjääriredelil ja taotleda kõrgema taseme kutset või hoopis isiklik areng kaugemate eesmärkide suunas liikumisel.

Mõned näited küsimustest, millele tasuks mõelda. 

joonis

 Minu haridustee  

  • Mõtle oma varasemate õpingute peale möödunud 10 a jooksul. Joonista ajatelg ja kujuta sellel tähtsamad etapid oma senisel haridusteel. Soovi korral kasuta ajatelje loomisel veebitööriistu. Kui õppimine on samal ajal toimunud erinevates vormides (nt üldhariduskoolis, huvikoolis ja sporditreeningutel, siis kujutagi ajateljel neid  paralleelselt. Kui sellel teekonnal on olnud sinu jaoks olulisi sündmusi, siis tähista ka need.
  • Kujuta ette, kuidas võiks sinu haridustee välja näha järgmise 10 aasta jooksul. Märgi tähtsamad etapid ajateljele. Tuleta meelde endale seatud kutsealase arengu eesmärke! Mõtle ka karjäärile kui oma elutervikule.

 Võimalustega tutvumine

Ennast arendada – saada uusi oskusi ja teadmisi, on võimalik väga erineval moel.

Peale kutsehariduse omandamist saab  jätkata haridusteed enda  vajadustest ja haridustasemest lähtuvalt tasemeõppes kutseõppeasutuses või kõrgkoolis (täiendada olemasolevat või omandada hoopis uus kutse)Kõige täpsemat informatsiooni saab õppeasutustest kohapealt.

Loe lisaks  SIIT    

Paljud õppeasutused ja koolitusettevõtted pakuvad paindlikke õppevorme, mis sobivad hästi ka töö kõrvalt õppijatele. Näiteks iseseisvalt ja endale sobivas tempos läbitavad e-kursused, veebiseminarid, ülikoolide mikrokraadid, lühemad täiendõppekursused üksikute kompetentside arendamiseks võimaldavad  oskusi ja teadmisi järk-järgult arendada, neid tööalaselt vajalikuks tervikuks siduda.   

Varasemas haridus- ja/või tööelus õpitut saab kindlaks määratud juhtudel kasutada uute õpingute alustamiseks, osana nende läbimiseks, erialade vahetamiseks või näiteks kutse taotlemisel. Kõige olulisem on varem õpitu sisuline sobivus õppekava eesmärkide ja õpiväljunditega. VÕTA kasutamise võimaluste kohta saab infot õppeasutusest. Varem õpitu hindamine on ajamahukas, nõuab sinult valmisolekut ja oskust oma kogemusi ning neist õpitut põhjalikult analüüsida.

Varasemate õpingute ja töökogemuste arvestamise ehk VÕTA võimalusi tutvustatakse  videos.

Üheks enesetäiendamise võimaluseks on õpiränne, mille käigus saab arendada nii kutsealaseid kui üldoskusi rahvusvahelises keskkonnas. Millised on õpirändes osalemise tingimused (sh toetused)  saab lugeda https://eeagentuur.ee/. Samas on leitavad ka nende inimeste kontaktid, kes soovi korral annavad sulle head nõu ja vastavad küsimustele.

Sobivaima   sisu ja õppe korraldusega enesetäiendamise võimaluse leidmisel on abiks haridusinfo allikad, nt

 Tutvu õppimisvõimalustega ja leia endale sobiv.

Kasuta töölehte KOOLITUSVÕIMALUSTE VALIMINE