Teismeliste keel Eestis (TeKE)

Korjame uusi tšätifaile!

 

2024. aasta lõpuni kogume 12-18-aastastelt õpilastelt tšätifaile. Vajame neid selleks, et erinevatest külgedest uurida seda, kuidas noored keelt kasutavad, kuidas keel muutub ja rikastub.

Kui oled nõus paar eelmise nädala tšätti teaduse hüvanguks loovutama, siis kingime sulle 10eurose ja mõlemale su tšättides osalevale sõbrale 5eurosed Apollo kinkekaardid!

Alla kerides leiad:

  • Kuidas tšätifaile esitada?
  • Nõusolekulehed
  • Veebiküsimustik
  • Miks me neid vajame ja kuidas me su andmeid kaitseme?
  • Korduma kippuvad küsimused


Kuidas tšätivestlusi esitada?

Laias laastus on sul vaja teha kolm asja:

  • Nii sina kui su lapsevanem allkirjastate nõusolekulehed (need asuvad siinsamas lehel veidi allpool)
  • Täida ära meie veebiküsimustik (siinsamas lehel allpool)
  • Lae Facebooki kaudu alla ja saada meile kaks tšätivestlust, milles osalejad on 12-18aastased, käivad eestikeelses koolis ja räägivad lapsest saati eesti keelt.

Ära muretse: käime käsitsi läbi kõik saadetud failid ja katame kinni kõik tundliku info – näiteks osalejate ja teiste mainitud inimeste nimed, asukohad, täpsed ajaviited, jms.

Illustreeritud detailne juhend, kuidas esitada tšätivestlusi

Tekstikujul detailne juhend, kuidas esitada tšätivestlusi:

  1. Lae meie kodukalt alla Nõusolekuleht 1 ja 2 (vt allpool). Vali järgmisest kahest variandist see, mis sulle rohkem meeldib:
    1. Digiallkirjasta ise Nõusolekuleht 1 ja palu oma vanemal digiallkirjastada Nõusolekuleht 2. Saada mõlemad .asice failid aadressile mari.aigro@ut.ee.
    2. Prindi mõlemad lehed välja, allkirjasta ise Nõusolekuleht 1 ja palu oma vanematel allkirjastada Nõusolekuleht 2. Tee telefoniga pilt mõlemast lehest ning saada need pildid aadressile mari.aigro@ut.ee.
  2. Täida ära lühike veebiküsitlus (see asub SIIN). Siit võtame su sõprade andmed ja saadame ka neile allkirjastamiseks Nõusolekulehed.
  3. Hakkame vestlusi alla laadima! Veendu, et oled Facebooki keskkonda sisse logitud ja siia aadressile (profiilipilt –> Seaded ja privaatsus (Settings & privacy) –> Seaded (Settings) –> Laadi alla profiiliteave (Download profile information)).
  4. Taotle allalaadimist (Request a download) –> vali ainult isiklik FB konto –> Vali teabetüübid (Select types of information) –> Sõnumid (Messages), Järgmine (Next) –> Kuupäevavahemik (Date range) all vali “Eelmine nädal” (Last week) ja Vorming (Format) all vali “HTML”.
  5. Aken ütleb nüüd “Allalaadimine on ootel” (Pending download). Sulge see vaade, kuid jäta Facebook lahti, et näeksid teavitusi. Umbes 10 minuti jooksul peaksid saama nii teavituse kui e-maili, et sinu pakett on valmis allalaadimiseks.
  6. Kui oled teavituse saanud, et allalaadimine on valmis, siis kliki sellel ning “saadaolevad allalaadimised” all kõige esimese real kliki “laadi alla”. Sinu Downloads kausta laetakse kokku pakitud fail. Paki see fail lahti:
    paremklõps failil –> “7-ZIP”/”WinRAR”/”WinZIP” –> “extract to [sama kausta nimi]”.
  7. Nüüd on Downloads kaustas sama nimega lahti pakitud kaust. Ava see kaust –> “your_activity_across_facebook” –> “messages” –> “inbox”. Otsi üles need kaks sõpra, kelle andmed andsid meie veebiküsitluses. Tee üks variant kahest järgnevast:
    1. Paremklõpsa kummalgi kaustal ja paki nad kokku: “7-ZIP”/”WinRAR”/”WinZIP” –> “add to archive”. Saada loodud kokku pakitud failid e-maili manuses aadressile mari.aigro@ut.ee.
    2. Ava kumbki kaust, kopeeri kõik failid (.html failid, kõik pildid ja gifid) e-maili manusesse ja saada see aadressile mari.aigro@ut.ee.
  8. Kõik tehtud! Kui meil on kõik vajalikud nõusolekulehed, täidetud veebiküsitlus ja tšätifailid, siis saadame su  ja su sõprade meiliaadressidele kinkekaardi koodid!

Nõusolekulehed

Kui oled õpilane, kes saadab meile tšätifaile:

Kui oled õpilane, kes osaleb tšätifailis, mille su sõber meile saatis:

Veebiküsimustik

Palume nii tšätisaatjatel kui nende sõpradel täita üks ja sama veebiküsimustik:

Küsimustik asub siin

Miks me su tšätte vajame?

Tartu Ülikooli teismeliste keele töögrupp kogus 2019-2023 aastatel suure hulga teismeliste keele salvestusi, aga ka tšätivestluseid. Et tšätikorpusest aga keeleuurijatel tõeliselt kasu oleks, on meil vaja seda hulka suurendada. Selle korjega ehitamegi suurt tekstikorpust, mis koosneb tšätivestlustest kahe inimese vahel, kellest mõlemad on vanuses 12-18 aastat.

Kuidas me su andmeid kaitseme?

Käime käsitsi läbi kõik saadetud failid ja katame kinni kõik tundliku info – näiteks osalejate ja teiste mainitud inimeste nimed, asukohad, täpsed ajaviited, jms. Samuti varjame ära pildid, mis annavad infot sinu isiku kohta. Sinu, su sõprade ja teie mainitud inimeste isik ei ole tõenäoliselt vestlustest ära tuntav. Ühtlasi, korpust saavad kasutada teadlased ja muud keeleuurijad ning selle lugemiseks ja teadustöös kasutamiseks tuleb neist igaühel eraldi taotleda ligipääsu. Selle ligipääsu saavad nad vaid piiratud ajaks.

Korduma kippuvad küsimused

K: Kas ma võin ka ise tšätifaile esitada, kui olen juba ühe teise sõbra vestluses sees, kes faile esitas?
V: Jah! Aga ära esita vestlust selle sõbraga, kes juba teievahelise tšäti meile saatis.

K: Kas võin saata vaid ühe tšäti kahe asemel, sest lihtsalt ei leidu mitut, mis sobiks?
V: Jah!

K: Kas võin saata faile, kui olen alles saamas 12aastaseks?
V: Oluline on, et oleksid tšäti ajal 12aastane. Kui sa seda veel pole, siis oota oma sünnipäev ära ja esita failid siis! Korje kestab 2024. aasta lõpuni. 

K: Kas võin saata faile, kui olen 19aastane?
V: Ainult siis, kui tšäti ajal olid 18.

K: Kas võin saata faile, kui mul on peale eesti keele veel mõni emakeel?
V: Jaa! Saad selle kirjutada meie taustaküsimustikku (vt üleval).

K: Kas võin saata faile, kui failides on räägitud nii eesti kui mõnes muus keeles?
V: Jaa! 

K: Kas võin saata faile, kui failides pole sõnagi eesti keelt?
V: Ainult siis, kui vestluspartneriks siiski on keegi, kelle emakeelte hulka kuulub eesti keel.

K: Kas võin saata faile, kui vestluspartner ei oska eesti keelt või räägib seda teise keelena?
V: Ainult siis, kui vestluspartner on seda rääkinud varasest lapsepõlvest (st selle saab lugeda tema emakeelte hulka, isegi kui räägib seda harva).