Reflekteeriv õpetamine

Mooduli teema:

Reflekteeriv õpetamine taotleb õpetamiskultuuri muutmist üldiselt (frontaalsest) või õpetajakeskselt  keskkonnalt ennekõike koostööle ja osalusele põhinevale õpikeskkonnale, kus õpetajad on ennekõike vahendaja rollis, et hõlbustada õppimist ja läbi viia mitmeid reflekteerivaid praktikume. Reflekteeriv õpetamine ei ole otsene ja intuitiivne protsess. See nõuab suurt eneseteadlikkust ja võimet seada kahtluse alla oma harjumuspärased oskused ja meeled. Oluline on mõista, et mõned vaimsed harjumused, eelarvamused ja eeldused, mida me oma praktikas õpetajatena arendame, takistavad meil tajuda ja tõlgendada asju uuel viisil (Larrivee 2000, 296). Reflektiivse praktikaga tegelemine julgustab õpetajaid pidevalt proovile panema oma põhiarusaamu õpetamise kohta ning aitavad mõista, et õpetajate valikud avaldavad klassiruumile ja õppimisele suurt mõju.

 

Mooduli eesmärgid:

Antud moodul selgitab õpetajate refleksiooniprotsessi etappe ning pakub praegustele ja tulevastele õpetajatele töövahendeid ja võimalusi, kuidas muutuda reflekteerivamaks õpetajaks. Saadaval on järgmised töövahendid:

1. reflekteerivad õpetamise strateegiad ja jaotusmaterjalid;

2. juhtumianalüüsid, mis kirjeldavad reflekteerivat õpetamist läbi õpetajate kogemuse.

Viidatud tööd:

Larrivee, B. (2000). „Transforming Teaching Practice: Becoming the critically reflective teacher“ Reflective Practice, 1:3, 293-307.

 

Accept Cookies