Üliõpilaste veebis osalemise võimaldamine

Tunnikirjeldus

Kursus: akadeemiline lugemine (politoloogia)

sihtgrupp: I ja II aasta tudengid

Väljakutsed õppejõule:

„Olles seda kursust aastaid õpetanud, on alati esile kerkinud vastuolulisi teemasid. Kursus on inglise keeles muukeelsetele üliõpilastele ja käsitletavad teemad varieeruvad igal semestril. Tavaliselt annan üliõpilastele võimaluse tutvustada teemasid, mis neile huvitavad tunduvad, ja esitada/arutleda seda kaaslastega. Need teemad ulatusid GMOdest LGBT+ kogukonnani. Märkasin alati, et üliõpilased suhtlesid oma kehakeelega rohkem kui suuliselt, väljendades oma nõustumist või mittenõustumist, kuid süvendatud vestlust (või isegi arutelu) pole aastate jooksul teoks saanud.

Kursuse eesmärk on arendada õpilaste sõnavara eriala piires, aidata lugeda erialaseid ja akadeemilisi tekste ning tutvuda akadeemilise inglise keelega. Seda tehes peavad õppurid aga omandama analüüsi- ja kriitilise mõtlemise oskused, mis on aastate jooksul olnud tõeline väljakutse. Tudengid kipuvad tegema artiklitest kokkuvõtteid ilma teemat täpsustamata ja neil on raske argumente kritiseerida. Sageli peetakse kriitikat ekslikult isiklikuks arvamuseks. Et aga igaüks saaks oma huviala piires uurimistööd teha, valivad üliõpilased kursuse jooksul individuaalselt teema ja koostavad ettekande. Paljud valivad „poliitkorrektseid“ teemasid – valimised, diplomaatilised suhted jne –, kuid osad leiavad oma niši ja räägivad geide õigustest, akadeemilisest vabadusest, diskrimineerimisest, rõhumisest, kolonialismist.

Tudengite veebis osalemise võimaldamine oli keeruline. Mõned vastuolulised, eriti riigis ülepolitiseeritud teemad, tekitasid sageli tugevaid emotsioone ja lahkarvamusi. Kuna olukord oli või võis kiiresti muutuda ebamugavaks, siis enamik tudengeid vaikis. Tuginedes minu suhtlusele teiste kursuste üliõpilastega, ei ole paljudel julgust sõna võtta – olles kasvanud teatavas haridussüsteemis, kipuvad õpilased pigem istuma ja kuulama kui olema aktiivsed, küsima ja arutama. Vähene osavõtt ilmnes veelgi enam veebikeskkonnas.

Pandeemia tõttu pidime aga kogu hariduse üle viima veebiõppele ja ühe läbiva teema – koolikiusamine ja diskrimineerimine – puhul kasutasin oma tudengite peal üht harjutust. Seda teemat tõstatati klassis paar korda. Arutelud olid eriti huvitavad, sest klassis oli roma päritolu õpilane. Võimalus arutada seda teemat kellegagi, kes oskab seda teistsugusest vaatenurgast käsitleda, oli ainulaadne ja ma otsustasin seda võimalust kasutada, et julgustada tudengeid rohkem rääkima ja arutelus osalema.”

Kuidas säärast olukorda käsitleda?

Kuna klassisisesed arutelud ei olnud pandeemia tõttu võimalikud, otsustasin iga õpilasega veebipõhise harjutuse kaudu eraldi suhelda. Valisin selle meetodi, kuna see võimaldas õpilastega suhtlust üks-ühele. Teadsin, et kiusamine on teema, mida igaüks peaks saama kommenteerida. Minu mure veebisuhtlusplatvormi kasutamisel tundlike teemade arutamiseks oli vältida klassiruumiga sarnast olukorda: mõned õpilased domineerivad vestluses ja ülejäänud istuvad vaikides.