Meisterdamine vasakukäelistele

Töövahendid ja materjalid

Töövahendid

Vasakukäelistele on tehtud toovahendid, mis on mõeldud ainult vasakukäelistele kasutamiseks. Kui antud toovahendid kasutavad lapsed, siis peavad need olema lapse käele õige suurusega ning kerge käsitleda, et ei tekiks lisapingeid. Pabertööde meisterdamise juures on enamkasutatavatest töövahenditest käärid, liim, teritaja ja joonlaud, millest antakse järgnevalt ülevaade. 

Käärid – Lapsele on sobivad käärid, mis on umbes 10-15 cm pikkused. Lasteaias kasutatakse ümara otsaga käärid, et vältida vigastusi. Vasakukäelistele on mõeldud spetsiaalsed käärid, mida kasutades ei pea nad kätt painutama, et lõikejoont näha. Kui aga vasakukäeline kasutab vasakus käes paremakäeliste kääre, siis normaalses asendis ta lõikejoont ei näe. Vasakukäeliste kääridel on võrreldes paremakäeliste kääridest erinev lihv ja hoova surve ning ka käepide.

Liim – Tavalist paberit on kerge liimida liimipulgaga. 3- aastasele lapsele sobiv liimipulk on väike või keskmine, et lapsel oleks seda mugav käes hoida. Roosat värvi liimipulgad on lapsele hea kasutada, siis ta näeb kuhu on juba liimi pannud. Tugevamate kartongide või muude materjalide kinnitamiseks kasutatakse PVA-d, mida kantakse tööle pintsliga

Teritaja – Vasakukäeliste teritajat hoitakse paremas käes ning vasaku käega keeratakse pliiatsit vastupäeva.

Joonlaud – Joonlaua numbrid jooksevad paremalt vasakule. Laps hoiab parema käega joonlauda kinni ja vasaku käega tõmbab joont. Kui vasakukäeline laps kasutaks tavalist joonlauda, kus numbrid jooksevad vasakult paremale, siis jääks vasak käsi numbritele ette. 

Materjalid

Kindlasti saab meisterdamiseks leida erinevaid vahendeid poest, kuid võib ka kõik koduses majapidamises tavaliselt üle jäävaid asju ära kasutada ning materjale otsida loodusest. Järgnevalt antakse ülevaade paberist, mis on enim kasutatav materjal meisterdamisel ning taaskasutatavatest- ja looduslikest materjalidest. 

Paber – Paberit kasutatakse enamustes meisterdamise töödes. Pabereid on väga mitmesuguseid- erineva värvi ja paksusega ning erineva struktuuriga. Kasutatakse ajalehepaberit, mis on õhuke ja õrn ning kirjapaberit. Palju kasutatakse ka joonistuspaberit, mis on kirjapaberist paksem. 

Taaskasutatavad materjalid – Igapäevaselt visatakse suurtes kogustes jäätmeid minema, kuid paljut saab uuesti kasutada. Taaskasutatavate materjalidega säästetakse energiat, keskkonda ja loomade maailma. Nende materjalidega saavad lapsed luua väga omapäraseid töid, kasutades näiteks: tikutopsid, wc-paberi rullid, pudeli korgid, karbid jne.

Looduslikud materjalid – Looduslike materjalide puhul on oluline, kuidas me ühendame erinevaid detaile, kuidas kuivatame materjali, kleebime, seome ja põimime kokku. Looduslike materjale saavad lapsed ise väljast korjata ning teha meisterdusi. Looduslikud materjalid on väga põnevad, sest kunagi ei leia täpselt samasuguseid materjale. Headeks vahenditeks on näiteks: kivid, puuoksad, liiv, lilled, seemned, sammal, savi jne.